To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.
grudnia 16, 2014

Wczoraj ukonstytuowały się władze samorządowe województwa dolnośląskiego. Marszałkiem ponownie został wybrany Cezary Przybylski, przewodniczącą Sejmiku – Barbara Zdrojewska.

grudnia 15, 2014

Anna Konieczyńska z Platformy Obywatelskiej została nowym starostą jeleniogórskim. Zastąpiła Jacka Włodygę, który pełnił tę funkcję od 12 lat. Spory udział w rządzeniu będzie miał też PSL. Nie obyło się bez zgrzytów w nowo zawiązanej koalicji.

grudnia 10, 2014

– Będę słuchała ludzi, bo nie jestem zwolenniczką systemu zarządzania autorytarnego, cenię sobie pracę zespołową – powiedziała Bożena Wiśniewska, która wczoraj oficjalnie objęła funkcję burmistrza Kowar. Ślubowania w ostatnich dniach złożyli także inni kandydaci w gminach, wybrani w drugiej turze wyborów.

grudnia 7, 2014

Prawo i Sprawiedliwość w Jeleniej Górze organizuje wyjazd na manifestację 13 grudnia do Warszawy. Nie chodzi o rocznicę wybuchu stanu wojennego, ale o „zafałszowane” wybory samorządowe.

grudnia 1, 2014

Artur Bieliński, który przez ostatnie 4 lata sprawował funkcję starosty zgorzeleckiego, utrzymał władzę. Decyzją nowo wybranej Rady Powiatu Zgorzeleckiego będzie gospodarzem powiatu przez następne 4 lata. Wicestarostą został Andrzej Tyc, w przeszłości starosta zgorzelecki. Natomiast w skład zarządu powiatu weszli: Ireneusz Owsik – jedyna osoba w zarządzie spoza rady, której przypadła rola tzw. języczka u wagi, Małgorzata Sokołowska – dotychczasowy wiceburmistrz Pieńska, oraz Kazimierz Słabicki, były wicewójt gminy Zgorzelec.

grudnia 1, 2014

Rafał Gronicz przez trzecią kadencję pełnić będzie funkcję burmistrza Zgorzelca. Ten wyczyn nie udał się jeszcze żadnemu z jego poprzedników. W niedzielnych wyborach Gronicz pokonał swego kontrkandydata, Sławomira Zawadę (PiS), w sposób nie budzący żadnych wątpliwości. Na Gronicza zagłosowało 5 577 osób, natomiast za Zawadą opowiedziało się 2 812 osób, a więc dwukrotnie mniej. Łącznie, w ponad trzydziestotysięcznym mieście, do urn poszło 8 389 osób.

grudnia 1, 2014

Dotychczasowy wójt gminy Zgorzelec, Kazimierz Janik, będzie się teraz udzielał w sejmiku województwa dolnośląskiego. O zwolnione stanowisko w gminy walczyli w drugiej turze popierany przez Janika Piotr Machaj, dotychczasowy wicewójt, oraz Mirosław Celuch, były radny powiatowy. Ostatecznie zwyciężył Machaj, na którego zagłosowało 1 695 osób, a za Celuchem było 1 166 osób. Przewaga nie budzi wątpliwości ale wcale nie jest duża. Nowy wójt będzie musiał ciężko pracować, by umocnić swą pozycję.

listopada 30, 2014

Pierwsze doniesienia o wynikach wyborów wskazują, że mieszkańcy w większości postawili na nowych szefów miast i gmin.

listopada 30, 2014

To dane nieoficjalne, jakie spłynęły do sztabu komitetu wyborczego „Razem zmieniamy Jelenią Górę” z obwodowych komisji wyborczych. Wynika z nich, że Marcin Zawiła zostanie prezydentem na kolejną kadencję. Po ogłoszeniu sumarycznych danych w sztabie zapanowała euforia.

listopada 29, 2014

Od północy trwa w Polsce cisza wyborcza. W wielu gminach regionu jeleniogórskiego, także i w samej Jeleniej Górze, odbędzie się jutro druga tura wyborów samorządowych.

listopada 28, 2014

Mariola Szczęsna poszła na ugodę z Romanem Kulczyckim (oboje kandydują w II turze na burmistrza Lwówka). We Wleniu Bogdan Mościcki jest atakowany przez Andrzeja Jaśkiewicza, który  przegrał w starciu z 16 listopada rywala, ale sprawa ma także związek z II turą wyborów. Tu jednak ugody nie będzie.

listopada 27, 2014

Lewica nie poparła żadnego z kandydatów na prezydenta Jeleniej Góry, z kolei partia Kaczyńskiego wzywa do... nie głosowania na kandydata Platformy Obywatelskiej Marka Obrębalskiego.

listopada 27, 2014

Dzisiaj odbyło się zaprzysiężenie nowego wójta i odbyła się pierwsza sesja rady gminy w Mysłakowicach. Radni od razu zostali rzuceni na głęboką wodę.

listopada 26, 2014

Sekretarz jeleniogórskiego PSL-u Adam Smoliński poparł wczoraj oficjalnie Marka Obrębalskiego jako kandydata na prezydenta Jeleniej Góry. Tymczasem wiceminister gospodarki z tej samej partii Ilona Antoniszyn-Klik wsparła jego kontrkandydata Marcina Zawiłę. O co chodzi?

listopada 26, 2014

Anna Latto nie musi przepraszać kontrkandydata na stanowisko Wójta Gminy Podgórzyn Mirosława Kalaty. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze rozpatrując sprawę w trybie wyborczym odrzucił w całości roszczenia tego drugiego.

listopada 24, 2014

Może jeszcze dziś lub jutro do południa jeleniogórski PiS udzieli rekomendacji któremuś z dwóch kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta. Tadeusz Lewandowski, który uzyskał trzeci wynik w głosowaniu 16 listopada powiedział, że sprawa z poparciem jeszcze nie jest przesądzona. Za dwa dni swojej rekomendacji udzielić ma także SLD. M. Zawiłę popiera za to Wiesław Gierus, który ubiegał się o prezydenturę z listy Bezpartyjnych Samorządowców.

listopada 24, 2014

14 listopada, na dwa dni przed pierwszą turą wyborów samorządowych, miejscowości Gminy Podgórzyn zalała fala anty wyborczych ulotek. To, do czego posunęli się ich autorzy i przed czym się nie cofnęli – bardzo poważnie zbulwersowało lokalną społeczność.

listopada 24, 2014

Tydzień temu zapowiadał, że w drugiej turze wyborów odda głos nieważny, bo w ten sposób weźmie udział w głosowaniu, ale zachowa bezstronność. Tymczasem dziś Paweł Wilk, kandydat na prezydenta z komitetu „Siła Mieszkańców” udzielił poparcia M. Obrębalskiemu.

listopada 23, 2014

Wojewódzka Komisja Wyborcza we Wrocławiu zakończyła wreszcie liczenie głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wiemy, kto dostanie się do samorządu województwa z naszego regionu.

listopada 22, 2014

Zofia Czernow, Grzegorz Schetyna, Józef Pinior i Jerzy Pokój nie mają wąpliwości kogo poprzeć w drugiej turze wyborów prezydenckich 30 listopada. Działacze Platformy Obywatelskiej przekonywali dziś, że Marcin Zawiła to kandydat, który potrafi rozmawiać z ludźmi, szuka konsensusu i kolejna jego kadencja przyniesie Jeleniej Górze korzyści.

listopada 21, 2014

Zanosi się na zmianę władzy. – PSL dogaduje się w sprawie koalicji z PiS-em – twierdzi nasz informator. Sami zainteresowani podchodzą do sprawy z dużą rezerwą.

listopada 20, 2014

To bezdyskusyjny tryumf Komitetu WyborczegoWyborców Rafała Gronicza, który wprowadził do samorządu aż 15 kandydatów. Są wśród nich Beata Szostek - Bicka, Wojciech Grabarek, Ludwik Hładki, Dorota Baranowska, Marta Dziedzic – Wójcik, Ewa Motyka, Marian Kałuża, Krystyna Komsta, Jerzy Cyburt, Kinga Walasik, Marek Rudziński, Anzelm Jaśkiewicz, Tomasz Góral, Katarzyna Murmyło, Zofia Barczyk. Poza nimi w radzie znalazły się także 4 osoby z Komitetu Wyborczego Wyborców ISO Porozumienie Prawicy 2014: Nikolaos Rusketos, Ryszard Wiktor Droszcz, Kazimierz Walotka i Ryszard Droszcz. Ponadto 1 mandat przypadł Komitetowi Wyborczemu Wyborców Ponad Podziałami, a dostał go Waldemar Woźniak. Ostatnie miejsce wywalczył Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, a otrzymała go Teresa Szpak. Niemal wszyscy to osoby powszechnie rozpoznawalne, z mniejszym lub większym doświadczeniem samorządowym; zaledwie trójka to debiutanci. 

listopada 20, 2014

Teoretycznie wybory w powiecie wygrał PiS, który wraz z komitetem Razem dla Powiatu wprowadził do rady 10 osób. W rzeczywistości do skutecznego rządzenia potrzebuje jednak 11 mandatów. Doskonale wiedzą o tym pozostali, dlatego w tej chwili trwają gorące rozmowy koalicyjne. Naturalnie, składy osobowe zmienią się jeszcze po tym, jak swoich mandatów zrzekną się zwycięzcy burmistrzowie: A. Grzmielewicz, J. Stachyra, S. Zawada bądź R. Gronicz.

listopada 20, 2014

Nawet 20 osób może w najbliższym czasie usłyszeć prokuratorskie zarzuty w związku z aferalnym łapownictwem wyborczym w Bogatyni. Z informacji przekazanych przez Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze, Ewę Węglarowicz-Makowską, wynika, że w grupie podejrzanych są także niedawni kandydaci do rady miasta, jak również kandydaci do rady powiatu zgorzeleckiego.  Wprawdzie Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu prowadzi na razie śledztwo przeciwko pięciu mieszkańcom Bogatyni, ale sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze policji cały czas zatrzymują kolejne osoby zamieszane w nielegalny proceder. Wszystkim podejrzanym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.