To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Większe pieniądze dla polityków. Decyzję podjęto po cichu

Większe pieniądze dla polityków. Decyzję podjęto po cichu

Nikt z parlamentarzystów nie chwalił się dotąd podwyższonym budżetem na utrzymanie biur poselskich, mimo że decyzje zapadły parę dni temu. Posłowie i senatorowie otrzymali większe fundusze już w miesiącu, w którym podjęto uchwały.

Na początek kilka liczb. Posłowie i senatorowie otrzymują co miesiąc 8 000 zł pensji plus około 2 500 zł diety. Przysługują im także np. darmowe bilety kolejowe oraz upusty na loty krajowe państwowymi liniami. Dodatkowo 56 posłów i senatorów pracuje w rządzie i tam też otrzymują pensje. To nie wszystko, bo każdy parlamentarzysta, co miesiąc, ma też państwowe pieniądze na prowadzenie biur. Dotąd było to 15 200 zł. Są to środki na pensje dla współpracowników, rachunki telefoniczne, na wynajęcie sal do spotkań z wyborcami, na kwiaty czy wiązanki, a nawet na utrzymanie strony internetowej.

Reprezentująca nasz okręg wyborczy posłanka Marzena Machałek (i wiceminister edukacji) prowadzi trzy biura poselskie – główne w Jeleniej Górze oraz filie w Zgorzelcu i Bolesławcu. W styczniu tego roku przedstawiła rozliczenie wydatkowania środków na utrzymanie biur za okres 12 listopada 2019 – 31 grudnia 2020. W tym czasie miała do dyspozycji 205 593 zł z czego wydano 173 177 zł. Najwięcej na wynagrodzenia pracowników, bo 99 585 zł. Z innych wydatków do największych należały opłaty za usługi telekomunikacyjne ponad 5,3 tys. zł; przejazdy – ponad 9,9 tys. z; koszty najmu – prawie 26,2 tys. zł. Na artykuły spożywcze wydano w biurach pani poseł 960 zł, na kwiaty – 2548 zł, a na konsumpcję - 3 tys. zł. Posłanka Machałek w 2020 r. zarobiła - co wynika z jej oświadczenia majątkowego – 30 062 zł z tytułu diet poselskich, a 149 030 zł jako wynagrodzenie w ministerstwie.
Poseł PiS, Janusz Śniadek prowadzi jedno biuro, jego filię i jeszcze cztery wspólnie z innymi politykami. W grudniu 2020 r. przedstawił rozliczenie, z którego wynika, że parlamentarzysta wydał na ten cel ponad 202 000 zł. Pieniądze poszły na np. wynagrodzenia pracowników (109 444 zł) czy przejazdy służbowe (31 334 zł) i wynajem lokali (42 782 zł).

Z kolei Przemysław Czarnek, poseł PiS i jednocześnie minister edukacji i nauki – według oświadczenia majątkowego złożonego w kwietniu tego roku - w 2020 r. w rządzie zarobił ponad 26 500 zł (a jest ministrem od października), a w Sejmie przeszło 69 700 zł. Gdy poseł, na koniec 2020 r., rozliczył wydatki swego biura, wskazał kwotę ponad 207 000 zł.

Okazuje się, że politycy już mogą cieszyć się z podwyżek. „Rzeczpospolita” ujawniła właśnie, że marszałkowie Sejmu i Senatu porozumieli się co do większych pieniędzy na prowadzenie biur. O decyzji było do tej pory cicho, mimo że zapadła ona już 7 lipca. Co ciekawe, działa ona z datą wsteczną, czyli podwyżki zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Teraz parlamentarzyści mają co miesiąc zagwarantowane 17 200 zł. I jest to rekordowa podwyżka, bo w poprzednich latach, jak się zdarzały, to niższe. Zazwyczaj było to od 500 zł do około 1 000 zł.

Dodajmy, że pod koniec czerwca na partyjnym spotkaniu Jarosław Kaczyński, prezes PiS miał wspomnieć o podwyżkach dla posłów i senatorów. Według nieoficjalnych informacji decyzja ma zapaść jeszcze w tej kadencji parlamentu. Ostatnia taka próba miała miejsce latem 2020 roku. Wówczas projekt ustawy odrzucił Senat.


 

Komentarze (18)

Po dooopie Machałek widać koryto.

Machałek gdzie jest wrak?

Machałek gdzie jest raport wybuchowych parówek obłąkańca smoleńskiego Maciorenki i jego trumiennej trupy wariatów zwanych ekspertami?

Nu dawaj Machałek ten raport. Chcemy się pośmiać.

Machałek gdzie schowaliscie świra smoleńskiego Maciorenku?

Dlaczego Maciorenku nie jest już członkiem komitetu centralnego narodowo socjalistycznego pisbolszewizmu?

Machałek to był zamach mowiliscie. Dlaczego zawsze pełna cnót niewieścich Marta Kaczyńska nie zwróciła 3 milionów odszkodowania.

W przypadku zamachu te pieniądze zawsze dziewicy Marcie nie należą się.

Polskie Linie Lotnicze LOT miały 1,041 mld zł starty w 2020 roku - wynika ze sprawozdania zarządu, i to mimo 2,8 mld zł pomocy publicznej! Taka duża strata "narodowego przewoźnika" w Kraju, który "wstał z kolan"?

Ten bankrut powinien być natychmiast sprzedany.

To wszystko nic to, w Kauflandzie kilogram bobu kosztuje 50 pln, niedawno był w promocji 30 pln, ale sielanka długo nie trwała.

Kolejna instytucja to IPN ;w 2015 dostal 49 milionów na 2020 423 milionów .

Jeden z youtuberów za promocje szczepionek odebrał dzisiaj od rządu czek na 1.5 miliona.

Nie kłam::://www.money.pl/gospodarka/loteria-szczepionkowa-przyspiesza-do-zwyciezcow-trafia-pierwsze-nagrody-6661508250204960a.html

Jak się zarabia 15000 zł, to inflacja pomniejsza tę kwotę o jakieś 2000 zł, zatem o tyle trzeba powiększyć wynagrodzenie posłów i senatorów, by ZACHOWAĆ tą poprzednią siłę nabywczą pieniądza! Wybrańcy narodu nie mogą być poszkodowani, przecież pracują ponad siły...
Trochę inaczej wygląda to dla tych zarabiających 2000 zł, inflacja dla nich to zaledwie ok. 20 zł - więc w czym problem? Kłócić się o jakieś drobne 20 zł, pan Glapiński niedawno oznajmił, że dzięki inflacji, Polacy lepiej zarabiają - więc cieszmy się!!!

Ja dzięki inflacji straciłem 100 tys. Bo szukam mieszkania i w czasie załatwiania tych formalności o tyle podrożały. Zamiast 2 pok teraz będzie kawalerka

Trzeba było iść na wybory i posłać gangsterów małego kulawego do politycznego piekła.

I znowu macie(niespecjalnie lub specjalnie) coś ze stroną. Dlaczego automatycznie dodawane są opinie komentarzy, skoro wchodzę tylko czytać artykuł? Jeśli będę miał ochotę poprzeć czyjeś zdanie, to zrobię to sam, a nie dzięki waszej nieuczciwej "pomocy". I z tego co widzę, to nie wszystkie, tylko jakieś wybrane system sam ocenia.

Po kilku dniach głupstw, napinania mięśni, zabawnej buty i karcenia Unii Europejskiej przez Trybunał mgr Przyłębskiej – po dniach, które przyniosły jeden pseudowyrok (wydany w nieprawidłowym składzie) i jeden wyrok po krętacku odkładany na zaś – z Luksemburga przyszedł głos jasny i klarowny. Żadnego „z jednej strony, z drugiej strony". Żadnych zdań warunkowych. Tzw. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Nie jest niezależna. Musi natychmiast przestać istnieć i wsączać jad w polski system wymiaru sprawiedliwości. Czyli to, co wszyscy wiedzieliśmy, uzyskało stempel najwyższej instancji sądowej w Unii, do której Polska należy i której orzecznictwem jest związana, bez „jeśli" albo „ale".

Proszę przedstawić dochody poszczególnych członków zarządu miasta

Proszę przedstawić dochody poszczególnych członków zarządu miasta

Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z sekty jeszcze rządzącej,żeby Ci się do dupy nie dobrali?Wal śmiało bohaterze internetowy.