To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.
kwietnia 7, 2011 11:21 przed południem

NAWRÓCENIE to początek. To tak jakby się stanęło na nogi - teraz trzeba wybrać właściwą drogę. Ukazuje ją drugi człon wielkopostnego przesłania: WIERZCIE w EWANGELIĘ. Należy na niewzruszonym fundamencie budować człowieczeństwo - opierać życie na ewangelicznej PRAWDZIE i ewangelicznej MIŁOŚCI.

kwietnia 7, 2011 11:16 przed południem

I w naszym życiu - w Twoim i w moim, Czytelniku - stale ma miejsce zło. - Wiesz już, jakie? Mam nadzieję, że TAK. Więc drugie, znane Ci, pytanie: Nie ma sposobu, aby się wyrwać z tego przeklętego dziedzictwa, które ma swe zakorzenienie w zainfekowanej złem naturze człowieka?

kwietnia 7, 2011 11:11 przed południem

Wierzący czy obojętny religijnie - każdy powinien, od czasu do czasu, rzetelnie przyjrzeć się sobie i swojemu życiu. W prawdzie stawać przed własnym sumieniem. Początek Wielkiego Postu jest dobrą ku temu okazją. - Może niektórym przydatny będzie jako przygotowanie do spowiedzi.

lutego 6, 2011 06:07 po południu

Udziałem wielu ludzi są rozterki, kłopoty, nieporozumienia, poczucie niezadowolenia i niespełnienia - tęsknoty za czymś innym, wspaniałym. Czasem zwyczajne zachcianki. Niestety - na ogół: pospolitość skrzeczy.

listopada 17, 2010 10:15 przed południem

Przy okazji wyborów, w kampanii wyborczej, często ujawniają się konflikty na tle różnic światopoglądowych: Pochodzenie i rozumienie prawdy, norm etycznych, prawa. Przyjęte ogólne pryncypia przekładają się na głoszone poglądy: O eutanazji, dopuszczalności aborcji, możliwości zapłodnienia in vitro, stosowania środków antykoncepcyjnych, używania narkotyków i dopalaczy, rozdziału religii od państwa - co się nagłaśnia jako krytykę Kościoła. To cały wachlarz problemów.

października 8, 2010 04:32 po południu

Miał być hołd złożony na cmentarzu Pamięci Ofiar Katynia. W 70-tą rocznicę. Hołd dwudziestu dwu tysiącom zamordowanych. Polecieli Tupolewem 154A w imieniu Polski. Przedstawiciele władzy z Prezydentem, osobistości życia politycznego, elita wojskowych, duchowni: 88 osób i załoga - ośmioro. Zginęli w katastrofie, przy próbie lądowania samolotu, na lotnisku w Smoleńsku.

września 10, 2010 11:00 po południu

Staram się „chodzić po ziemi” w swoim felietonowym myśleniu o życiu. Wspierać Czytelnika, by radził sobie z tym, co się zdarza, co przynosi każdy dzień. Aby miał chęci uczynić coś mądrego ze swojego życia. Czasem lepiej, niekiedy gorzej mi to wychodzi.

sierpnia 27, 2010 02:17 po południu

Normalne, że ludzie, w takich samych sytuacjach, zachowują się całkiem odmiennie. Zależy to od charakteru człowieka i jego wychowania. Zależy również od ogólnego - wewnętrznego nastawienia do życia: optymistycznego czy pesymistycznego, pozytywnego czy negatywnego. W tym drugim przypadku na ogół - chociażby człowiek mądrze gadał i dobrze czynił - reaguje się nieprzychylnie, bo wobec tej osoby ma się swoje ALE...

sierpnia 20, 2010 04:05 po południu

THARA SAIKUKU, współczesny japoński pisarz, w książce DOBRA NOWINA DLA MILIONERÓW umieścił słowa warte zacytowania - bo pouczające i bardzo mądre. „Pojawić się na tym świecie jako niewinne stworzenie. Wkroczyć w wiek, w dzisiejszy świat - ową mieszaninę dobra oraz zła - i pomimo wszystko: utrzymać w życiu stały kurs na uczciwość.”

sierpnia 20, 2010 03:56 po południu

Różaniec wyznawców islamu zawiera 99 ziaren - tyle imion ma Bóg. Pierwsze - Bóg jest cały miłosierdziem. Ostatnie - Bóg pełen cierpliwości. ATIQ RAHIMI, afgańsko-francuski pisarz, napisał książkę SYNQUE SABUR = KAMIEŃ CIERPLIWOŚCI. Książka o świecie, który trwa - mimo zła - dzięki temu, że Bóg jest miłosierny i cierpliwy.

lipca 30, 2010 03:16 po południu

Napisało mi się w poprzednim felietonie: „Im kto wyżej stoi, tym bardziej musi nad sobą pracować. Bo stanowisko, władza, pieniądze, powodzenie - to często utrata człowieczeństwa.” Najpierw pytanie. Czy można posiadać miliony, mieć władzę i „być kimś”: prezydentem, burmistrzem, hierarchą, dyrektorem i POZOSTAĆ człowiekiem - być ludzkim i dla ludzi? Szczerze odpowiadam: TAK. Ewangelia jednak mówi, że o to bardzo, ale to bardzo TRUDNO.

maja 7, 2010 10:57 przed południem

Do ostatniego felietonu 2009 roku dołączony był obrazek. Co w nim wyraziłem? Że rok 2010 pełen będzie zdarzeń - każdemu przyniesie porcję radości, pewnie i trochę smutków. Postawi przed nowymi wyzwaniami i rozterkami - a także i pytaniami, na które czasem nie będziemy umieli znaleźć odpowiedzi...

kwietnia 30, 2010 03:03 po południu

Bywalcom Teatru Naszego tytuł felietonu skojarzy się z całą pewnością - co za genialny paradoks - z wcale niekabaretową piosenką, śpiewaną na wstępie kabaretowego spektaklu NASZA KLASA: „Idziemy po śladach”. Słowa z tej piosenki - autor: Tadeusz Kuta - stały się natchnieniem dla moich refleksji na ostatni felieton 2009 roku.

kwietnia 16, 2010 04:53 po południu

Człowiecze piękno ma mocny fundament metafizyczny. Religia: „Jahwe stworzył człowieka na swoje PODOBIEŃSTWO”. Filozofia upatruje wielkość człowieka w ludzkiej naturze: Człowiek ma ROZUM, dzięki któremu odkrywa Prawdę; ma WOLĘ, co umożliwia tworzenie Dobra i Piękna; ma SERCE, dzięki któremu przeżywa więź Miłości z otaczającą go rzeczywistością.