To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Je...ć ACTA!” - happening internautów rozgoniony przez policję

NA rynku zgromadziło się około 300 osób

Około trzystu młodych jeleniogórzan przyszło dziś na rynek, by zamanifestować swój przeciw wobec planowanemu przez rząd przyjęciu przez Polskę umowy ACTA. Demonstranci z rynku wyruszyli w marsz po mieście i gdy wrócili tu po raz drugi rozgoniła ich policja.

Takiego nagromadzenia policyjnych sił w jednym miejscu dawno w Jeleniej Górze nie oglądano. Około godziny 20.30 na rynku i ulicach wokół niego pojawiło się wiele radiowozów policyjnych i straży miejskiej. Część uczestników happeningu na widok radiowozów zaczęła uciekać. Momentami sceny przypominały pościg.

- Myśmy wyszli z Metafory i szliśmy do innej knajpy. Słyszymy, że wyją radiowozy, widzimy jakichś biegających ludzi, więc się zatrzymaliśmy pod choinką. A tu podjeżdża policja i zaczęli nas legitymować – mówiła mi grupa młodych osób stojących przy radiowozie.

Po chwili dwaj policjanci wyszli z wozu i oddali młodzieży dokumenty. Jeden z funkcjonariuszy powiedział do nich, żeby nie stali w grupie, a najlepiej żeby się rozeszli.

- A co to? Stan wojenny wprowadzono w Jeleniej Górze? To już postać sobie nie można. Dwie osoby plus pies to już jest nielegalne zgromadzenie – żartował dorosły przechodzień.

Na ulicy Długiej, gdzie cztery radiowozy zatrzymały się przy grupkach młodych ludzi, a policjanci ich legitymowali, pewien mężczyzna pytał funkcjonariuszkę, dlaczego tak policja działa. Usłyszał, że to nielegalna demonstracja.

- A wie pani, że Solidarność też kiedyś była nielegalna – odparł mężczyzna.

- Ja dopiero teraz się dowiedziałam, że to chodzi o ten internet. Matko Boska, ile policji! Zamiast złodziei szukać, to oni młodzież po mieście gonią – komentowała jedna z kobiet.

Zwołana na facebook'u akcja spotkała się ze sporym odzewem, głównie młodych ludzi w wieku licealnym. Część demonstrantów miała maski, pod jakimi kryją się hakerzy anonymous oraz transparenty z hasłami: NIE DAMY SOBIE ZAMKNĄĆ UST, STOP DLA ACTA, NIE DLA ACTA, NIE DLA ACTA BO JESTEŚMY WKUR...ENI, STOP CENZURZE INTERNETU. Kilku uczestników akcji miało twarze zasłonięte kominiarkami.

Młodzi ludzie zebrani się na rynku o godzinie 18. Demonstracja zaczęła się od skandowania rozmaitych haseł. Najbardziej dostało się premierowi Donaldowi Tuskowi, prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, a także prezydentowi miasta Marcinowi Zawile. Po około 50 minutach wiecu tłum ruszył spod ratusza w miasto.

Tłum zachowywał się spokojnie, choć wznosił coraz to bardziej dosadne hasła, a niektórzy uczestnicy pikiety raczyli się piwkiem.  Fale skandowania, co chwilę przerywały sympatyczne podskoki w rytm zawołania „Kto nie skacze – ten za ACTA. Hop, hop, hop!”

Gdy rozbawionemu tłumowi brakowało pomysłu na nowe okrzyki, od razu znalazł się ktoś, kto rzucił „Je...ć ACTA!” i zabawa trwała dalej. A po chwili znowu rozlegały się okrzyki: „Donald matole, skąd będziesz ściągał pornole”, albo „Donald Tusk, pobierz mózg”.
Zebrani wywoływali też prezydenta Marcina Zawiłę, ale ten nie mógł ich słyszeć, bo go w ratuszu o tej porze nie było  

Niesiony emocjami tłum w pewnej chwili zaczął skandować hasła „Precz z komuną” oraz „Sierpem i młotem czerwoną hołotę”. Repertuar zawołań rozszerzyło jeszcze hasło „Gdzie jest krzyż”.

Zanim tłum ruszył w miasto na elewacji ratusza roztrzaskano kilka jajek.
- Szliśmy spokojnie, nie robiliśmy nic złego. Tylko krzyczeliśmy. Ale już na Zabobrzu obstawiły nas radiowozy. Przyznaję, rzuciłem jednym jajkiem w „sukę”, bo jestem do glin uprzedzony – mówił nam jeden z młodzieńców już po rozgonieniu przez policję manifestacji.

Policja tłumaczy, że nie rozganiała demonstracji, a środki i siły użyte w akcji miały na celu zabezpieczenie przebiegu tej manifestacji.

- Gdy demonstranci opuścili plac Ratuszowy i udali się w kierunku Zabobrza, weszli na ulice. Szli grupami jezdnią pod prąd na drodze krajowej. Musieliśmy interweniować, tym bardziej, że w tej grupie byli nieletni. Wiele osób nie posłuchało wezwań policji do opuszczenia jezdni. W obawie o bezpieczeństwo uczestników manifestacji i innych uczestników ruchu dyżurny ściągnął dostępne patrole. Gdy zaczęliśmy legitymować uczestników marszu, niektórzy zaczęli uciekać. Nikogo nie zatrzymano, uczestnicy rozeszli się – informuje nadkom. Bogumił Kotowski z jeleniogórskiej policji.

a 001.jpg
a 003.jpg
a 005.jpg
a 007.jpg
a 011.jpg
a 013.jpg
a 014.jpg
a 015.jpg
a 017.jpg
a 023.jpg
a 024.jpg
a 027.jpg
a 029.jpg
a 030.jpg
a 033.jpg
a 035.jpg
a 037.jpg
a 041.jpg
a 042.jpg
a 044.jpg
a 048.jpg
a 050.jpg
a 051.jpg
a 053.jpg
a 057.jpg
a 059.jpg
a 060.jpg
a 066.jpg
a 067.jpg
a 068.jpg
a 069.jpg
a 072.jpg
a 074.jpg
a 076.jpg
a 085.jpg
a 087.jpg
a 088.jpg
a 091.jpg
a 092.jpg
a 095.jpg
a 099.jpg
a 100.jpg

Komentarze (108)

Po pierwsze: notka napisana bez ładu i składu. Zero staranności. Na odwal się. Rzetelność daleko w lesie.
Po drugie: teraz to Policja będzie zła i wszystkiemu winna. I dobrze, że ich rozgonili, bo za chwilkę demolka miasta by się zaczęła. Gówniarz się chwali, że jajkiem rzucił w radiowóz, a potem bidulek pokrzywdzona sierota będzie.
Po trzecie: same małolaty. Dzieci neostrady na happeningu. Ciekawe które z nich przeczytało całą treść ACTA.
Po czwarte: demonstrować można z głową. Po co przekleństwa i wyzywanie prezydenta miasta? to on ACTA wprowadza?
Po piąte: Organizacja happeningu leży. Następną trzeba logiczniej przeprowadzić.

i Ty wierzysz, że w Egipcie to przez facebook? Woda zamiast mózgu...

taaaa policja chciała żeby było bezpiecznie a kto na mnie z pałą szedł normalnie przechodziłem tylko z kumplami je**c to wszystko

Chciałbyś chłopcze chyba, żeby tak było. A potem kumplom bajeczki opowiadasz...

To bardzo ciekawe, co mówisz, ale widzisz, jestem polonistą, a tego "braku składu" nie widzę w artykule, ale w twojej wypowiedzi.

No jak Ty jesteś polonistą, to nie dziwi mnie poziom wiedzy i słownictwo dzisiejszej młodzieży. Hasła na happening też pomagałeś/aś im układać?

I tak to się kończy, gówniarze z piwkiem rozłożą najszczytniejszą ideę, bo tak naprawdę nie chodzi im o wolność słowa tylko o uczestnictwo w zadymie, bo można w policję czymś rzucić tylko dlatego, że jakiś chwast "jest do glin uprzedzony" itp.

niestety zgadzam się z Tobą

Nie zgodzę z tym,ponieważ Ci "gówniarze" walczą o wloność słowa,już nie o jakieś zadymy,ani o to że można policję obrażać,wręcz przeciwnie wykazali się odwagą,że zebrali się tam i walczyli.

Jeśli miałoby być tak jak piszesz to oznaczałoby że odwaga bardzo staniała w dzisiejszych czasach. Jaka odwaga? Cóż tym dzieciątkom groziło poza rozjechaniem przez samochód w czasie durnego spaceru po ulicach i ewentualnie zdarciem gardła od wykrzykiwania wyzwisk pod adresem Policji. O co oni niby walczyli? Sami przecież nawet nie rozumieją tego co wykrzykują. Ich zachowanie było zaprzeczeniem wolności, a nie żadną o nią walką.

Dobrze ! jesli bedzie trzeba, takie akcje bedą co tydzień ! j***ć acta !

[quote=F]Dobrze ! jesli bedzie trzeba, takie akcje bedą co tydzień ! j***ć acta ![/quote]
Co ty w ogóle mówisz ;/;/ chyba się nie znasz !! nie używasz internetu jako środka utrzymania (chodzi o pieniążki ) więc Proszę nie pisz takich rzeczy !! Młodzi ludzi walczą o wolność a nie tylko o jakieś zadymy palancie !! Nie doszło do żadnych bijatyk był spokojny przemarsz .

Jakim palantem trzeba być, żeby nawet nie wcelować w post na który chce się odpowiedzieć. Poziom twojej bełkotliwej wypowiedzi świadczy jednoznacznie o słuszności moich poglądów na temat uczestników tej żałosnej manifestacji rozwydrzonych dzieciaczków. Kompromitujecie ideę sprzeciwu wobec ACTA, o waszych nieszczęsnych rodzicach nie wspomnę.

Zgadzam się. Dzieci neo zamiast skupić się na tym czemu tam byli to szukały sobie okazji do zadymy. W grupie były dzielne. A małolat obrzucający radiowóz jajkiem mnie rozbroił :) Szczyt odwagi, czy szczyt głupoty? Przez takich g n o j k ó w artykuł jest zamiast o tym czym jest ACTA to o zadymach młodocianych. Czy o to chodziło?

Gdy zaczęliśmy legitymować uczestników marszu, niektórzy zaczęli uciekać. Nikogo nie zatrzymano, uczestnicy rozeszli się – informuje nadkom. Bogumił Kotowski z jeleniogórskiej policji. Policja wjechał na sygnałach i z dość dużą prędkością na ratusz to trudno, żeby nie zaczęli uciekać. Po za tym widziałem zatrzymanych.

"Policja tłumaczy, że nie rozganiała demonstracji, a środki i siły użyte w akcji miały na celu zabezpieczenie przebiegu tej manifestacji"To jak nazwać słowa Policjanta to podwładnych aby włączyły syreny w radiowozach i spychała wszystkich na chodniki i rozganiała-"to nie wiecie jak to się robi!"????To tak w demokratycznym kraju wygląda zabezpieczenie...Brawo!!!Złodziej Tusk obiecał wam kilka stów podwyżki i tańczycie tak jak on wam gra...

Dokładnie na tym polega zabezpieczenie miasta przed bandą g****ch szczyli łażących sobie po ulicach, rzucających jajkami w nasz wspólny majątek, itd. itp. Brawa dla Policji za szybką zdecydowaną i skuteczną akcję. ACTA jest niebezpieczna, to prawda, ale anarchia i tłum podnieconych wrostków na ulicach jest równie jeśli nie bardziej niebezpieczny. Jeśli nie potraficie nic poza bluzganiem i demolką zostańcie na przyszłość w domach, bo takim działaniem jak dzisiejsze zadymy tylko szkodzicie idei sprzeciwu wobec tej umowy.

W Polsce protestowali już chyba wszyscy przeciwko wszystkiemu. We łbach się poprzewracało od tego dobrobytu. W styczniu 1982 w sklepie spożywczym na rogu Placu Ratuszowego nie było nawet octu, puste półki, ale sklep był czynny. Szkoda, że ci gówniarze tego nie pamiętają.

[quote=vvvv]Widzisz gnojku w sklepach nie było ale moja zamrażarka była wypełniona pod sufit.. jeststeś za tempy ja dziennie zarabiałem jako prywtny 1 osobowa firma więcej niż ty za miesiąc.[/quote]
A gdzie gnojku w stanie wojennym wydawales te swoje gigantyczne pieniądze ? Widocznie byłeś pieprzonym komuchem, który miał paszport w domu i wyjeżdżał z kraju, kiedy chciał. Ale co ty możesz o tym wiedzieć, skoro wówczas twoi stojący pod budką z piwem rodzice jeszcze ciebie nie mieli w planach. Właściwie to pewnie nigdy nie mieli ciebie w planach, ale wpadli po pijaku tak jak w przypadku twojego nieszczęsnego rodzeństwa.

Pewnie że spychali na chodniki. Tam się chodzi. A demonstracje i happeningi trzeba zgłaszać wcześniej i będzie można maszerować drogą. Ale małolaty tego nie wiedzą. Idą jak dzicz. A wylegitymowani piszą potem na facebooku, że zostali zatrzymani buhahaha indoktrynacja buhehehehe

Chcecie walczyć o prawa? róbcie to zgodnie z prawem. To nie jest trudne. Trzeba użyć mózgów. A nie tylko wyleźć na ulicę, wrzeszczeć, wyzywać i łamać prawo, a co za tym bezpieczeństwo na drodze.

Następnym razem się przygotujcie. A może się boicie? bo organizatorzy będą ponosić konsekwencje.... zniszczeń dokonanych przez dzieci neostrady, którym nie spodoba się wystawa sklepowa...

a to Ty chcesz być taki jak ryży? czy wręcz przeciwnie? zgaduję, że nie chcesz po ryżowemu się zachowywać; więc działaj inaczej!

Dzieciaki... :)

W końcu ktoś ruszył tyłek, żeby zawalczyć o choćby skrawek wolności, której jest coraz mniej. Gratuluję tym dzieciakom chęci i odwagi. Jelenia zawsze była odbytem wszechświata, tu nigdy nie było ani protestów, ani manifestacji, a jedyne dwa pochody jakie się zdarzały to 1 maja i boże ciało. W moim wieku już się nie chce, ale popieram. A do szanownego przedpiszcy: wódka i kiełbasa bez kartek to nie wszystko. Człowiek potrzebuje do życia więcej. Im więcej przepisów, tym ciaśniejsza klatka w której żyjemy. Aż w końcu będziemy hodowani jak trzoda.

Jeśli Jelenia jest odbytem wszechświata to kim ty jesteś skoro tu mieszkasz? Tego typu g****e i dzikie manifestacje dzieciaków spowodują jedynie dalsze ograniczanie wolności. Dobrze, że interweniowała Policja i rozgoniła hołotę do domów. Gdyby gówniarzeria skutecznie zaczęła demolkę miasta byłyby to piękny powód do dalszego ograniczania chociażby swobody zgromadzeń. Przyjrzyj się zdjęciom, to nie są żadni bojownicy o wolność, to rozbawiona banda szczeniaków szukających prostackiej rozrywki.

Popieram !
Byłam tam osobiście i nie rozumiem ludzi ,którzy twierdza ,że my "gówniarze" szukamy tylko pretekstu do rozróby. Jeśli nikt nie zauważył to pozwole sobie wspomnieć że nic nie zostało zdewastowane jedynie jeden nadpobudliwy chłopak nie wytrzymał emocji. Jako nastolatka nie życzę sobie pod naszym adresem zdań ,że jesteśmy tylko g****mi dzieciakami .. Gdybyśmy byli dorośli to pewnie nie walczylibyśmy bo byśmy się krępowali tak jak większość dorosłych , a my , młodzież mamy nad Wami właśnie taka przewagę ,że się nie boimy wyrażać swoich emocji. W tamtym momencie poczulismy się na prawde silni , poczulismy ze cos jednak mozemy. Mówcie sobie o nas co chcecie ale nasi rodzice są z nas dumni. Przede wszystkim my jesteśmy z siebie dumni.

Wie ktoś jak pobrać zdjęcia na komputer ?

zrób screenn :)

zgadzam się w 100% z pierwszym komentarzem.
dodam że jak policja (czy tam straż miejska) jechała za nami i nic nie robiła to debile zaczęły skandować 'j*** policję'. i tak, TO BYŁO ZABEZPIECZENIE NAS.
nie rozumiem też dlaczego ktoś rzucał jajkami w Urząd Miasta.
no i uważam że rozgonili towarzystwo w odpowiednim momencie, bo coraz bardziej się rozbestwiało.

Brawo dla tych ktorzy odwazyli sie przyjsc !! W WAS NADZIEJA ! Gliny w jeleniej skonczone sa...dostali 300 podwyzki od ryzego to teraz kasuja przeciwnikow.
STOP ACTA!!! STOP ACTA!!! STOP ACTA!!! STOP ACTA!!! STOP ACTA!!!

jak nadzieja ma być w takim bezmyślnym stadzie, to..... strach się bać....
gliny skończone? puknij się w główkę dziecko.... albo idź pobiegać :)

Fajne fotki! I w końcu Policja widać że pracuje !

a z tego, co widać :) to Ci legitymowani uśmiechnięci od ucha do ucha :) :) :) więc o co chodzi? :)

tak! chcieliśmy jeszcze podemonstrować koło jelonka to zrobili na nas nagonkę!

tak! chcieliśmy jeszcze podemonstrować koło jelonka to zrobili na nas nagonkę!

ja uważam, że policja kompletnie nie wiedziała, co robić! Po nieudanych próbach złapania kogokolwiek ze strajkujących zaczęli spisywać przypadkowych przechodniów! WMAWIAJĄC im, że biegli w tej demonstracji! Starsi ludzie musieli przekonywać policję o tym, że są niewinni! Mimo to, jednak policja spisała wielu, którzy nie mieli z tym nic do czynienia.

dokładnie! ja zostałem spisany chociaż nie brałem w tym zupełnie udziału. Akurat przchodziłem a tu nagle radiowóz zajeżdża mi droge... jakaś masakra... Wszystko pod pretekstem " udzieł w nielegalnej manifestacjii"

Wszystko przez moich debilnych rówieśników. Nie jestem za ACTA, ale... "j***" ? Tak do mamy też wołacie ?

TANGO DOWN http://www.jelenia-gora.policja.gov.pl

ja uważam, że policja kompletnie nie wiedziała, co robić! Po nieudanych próbach złapania kogokolwiek ze strajkujących zaczęli spisywać przypadkowych przechodniów! WMAWIAJĄC im, że biegli w tej demonstracji! Starsi ludzie musieli przekonywać policję o tym, że są niewinni! Mimo to, jednak policja spisała wielu, którzy nie mieli z tym nic do czynienia.

Fajnie , nie brałem w tym udziały, grzecznie przechodziłem a zostałem spisany!

" młodzi ludzie w wieku licealnym" jak dla mnie do banda głupków i debili którzy szukają pretekstu żeby wyzyć się na ulicach.. Przynajmniej odeszli na chwilę od kompa żeby zaczerpnąć świezego powietrza... I ci którzy tak protestują to większość użytkowników typu : kwejk.pl, demotywatory.pl. , etc.. i takie coś im na móżg działa.. negatywnie...
Niech ta ACTA będzie podpisana aż w końcu dzieciaki będą się uczyć a nie przesiadywać przed netem......

jajkami w ratusz... dobre... zabrakło odwagi na kamienie????
żałośni jesteście ......

Moim zdaniem to polowa z tych osób albo i więcej tak dokładnie nie wie o co chodzi w tej sprawię. Przyszli tylko trochę pokrzyczeć żeby powiększyć swoje EGO. ACTA mi też się nie podoba, ale nie wychodzę jak czub na ulice żeby mnie policja spisała i żebym potem miał czym się chwalić na facebook-u ,ludzie opanujcie się takie akcje powinny być zorganizowane a nie jak jedna wielka chołota pchać się w miasto i po chwili zapominać po co się tam jest ,czy po to żeby walczyć o wolność słowa czy po to żeby coś poro*****dalać .
dzięki tyle w tym temacie ...

sam jesteś żałosny.... wiesz w dalej to co ci serwują media, rząd i tak sobie chip pod skórę i bądź cyborgiem... TĘPAKU!

Znowu nie wcelowałeś żałosny tępaku.

Patrcie na to : http://wiadomosci.wp.pl/title,Szwedzki-europosel-polski-rzad-klamie-w-sp...

Klamstwo polskiego rzadu ws ACTA !?

Poziom tego portalu jest bardzo niski. Wstawianie jak uzupełnienie zdjęć roześmianej młodzieży pozującej na tle radiowozów tylko to potwierdza.

To raczej potwierdza niski poziom intelektualny tych demonstrantów.....

Brakowało jakiegokolwiek zorganizowania. Nie rozumiem dlaczego ludzie zaczęli skandować "CHWDP" skoro przyszliśmy by pokazać że jesteśmy przeciwni ACTA.

Ponieważ jeden cymbał zaczyna się drzeć a reszta nie wiedząc po co tam się tam pojawili drą się dalej i powtarzają jego słowa

Aż normalnie wstyd mi za cały mój rocznik...

bo policja zaczęła bezpodstawne zatrzymania i nagonki.