To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tygiel Tradycji we Wleniu

Tygiel Tradycji we Wleniu

Już w piętek 18 czerwca rozpoczyna się Tygiel Tradycji we Wleniu. Przez trzy dni rynek urokliwego miasteczka w sercu Doliny Bobru tętnić będzie świątecznym życiem, jakiego z powodu pandemii, dawno nie było na naszych ulicach. Dla organizatorów i uczestników imprez kulturalnych czasy wciąż są trudne. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne wydarzenia realizowane są w reżimie sanitarnym i objęte istotnymi ograniczeniami. Pora jednak wracać do życia, wiec twórcy Tygla Tradycji zapraszają na spotkanie ze skromnym programem, kameralne, z zachowaniem bezpiecznego dystansu i w maseczkach, ale pozwalające nabrać zdrowego powietrza i nasycić się choć trochę wrażeniami, jakich wszystkim nam brakuje. Na afiszu niewielki jarmark rzemiosł, nieco ulicznego teatru, trochę dobrej muzyki, kino plenerowe, uliczna akademia sztuki, sportowe przygody na Bobrze i nieco festynowych atrakcji. Wydarzenie potrwa do 20 czerwca. Jakie propozycje, oprócz wspaniałej natury, czekać będą na Was w Tyglu rozpalonym w sercu Doliny Bobru?

Tematem wiodącym trzydniowej imprezy, odbywającej się we Wleniu w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych organizowanych pod hasłem „Eko Energia nad Bobrem”, są tradycyjne rzemiosła oraz specjały regionalne. Fundamentem programu będzie więc Jarmark rzemiosła ze stoiskami prezentującymi różnego rodzaju dzieła oraz warsztaty pracy rzemieślników.  Zaplanowane są pokazy m.in. rękodzieła, plecionkarstwa, garncarstwa, kowalstwa, papiernictwa oraz sztuk kulinarnych artystycznego. Pod ratuszem stanie też najprawdziwszy piec ceramiczny, z którego co jakiś czas wyłaniać będą się unikatowe cudeńka. Pokazom rzemieślniczym towarzyszyć będzie niewielki kiermasz produktów lokalnych, prezentacja skarbów lasu oraz seria wydarzeń muzycznych, teatralnych i filmowych rozłożonych na trzy dni.

Ponieważ ważne jest pielęgnowanie miejscowych tradycji, na wleńskim rynku nie może zabraknąć gołębi. Podczas oficjalnego otwarcia Tygla w piątkowe popołudnie spod słynnego pomnika Gołębiarki w niebo wyfrunie mnóstwo wspaniałych ptaków. Na mocny muzyczny początek zagra Orkiestra KWB Turów.

Każdego dnia zaplanowane są spotkania z teatrem na ulicy. W tym roku występy ulicznych komediantów zdominują popisy błaznów, ale każdego dnia na rynku spotkać będzie można jednak zupełnie innego błazna. O teatralne doznania dla publiczności w każdym wieku zadbają twórcy Teatru Czerwona Walizka oraz Teatru Maska. Dziecięcą publiczność do wspólnej zabawy zaprosi uwielbiany przez całe rodziny klaun Rufi Rafi. Na miłośników mocniejszych wrażeń czekać będzie otwarta zbrojownia, pokazy walk rycerskich i tańca dworskiego.

Popołudniami przed publicznością prezentować będą się miejscowi wykonawcy – grupa wokalna Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu, rozśpiewana Renata Galik i tryskające energią Seniorki z Doliny Bobru. Dwa pierwsze wieczory zarezerwowane są na koncertowe wydarzenia specjalne. Będzie coś do zabawy i nastrojowego rozkołysania. W piątkowy wieczór coś dla amatorów muzycznej zabawy. Szalone Gitary zagrają wielkie przeboje polskiego bigbitu. W sobotę nieśmiertelne przeboje muzyki wiedeńskiej, słynne walce i polki w koncercie zatytułowanym „Nad pięknym, modrym Bobrem“ zaprezentuje Orkiestra Kameralna Klassik Modern. Zaraz po tym koncercie amatorzy nastrojowych spotkań z historią i płomiennych wrażeń wybrać będą mogli się na Noce Zwiedzanie Zamku Lenno z tancerzami ognia Irrbloss. Start wyprawy przy ratuszu. Ponieważ ilość uczestników nocnego zwiedzania jest ograniczona najlepiej wcześniej zapisać się na wyprawę (tel. 75 713 62 68).

Na tych, którzy cenią klasykę filmową z miejscowym krajobrazem w kadrach w piątkową i sobotnią noc czekają plenerowe pokazy dwóch części znakomitej polskiej komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową“, do której zdjęcia powstawały m.in. w okolicach pobliskiego Nielestna.

Finałowa niedziela nabierze sportowo-rekreacyjnego charakteru za sprawą tradycyjnych wleńskich zawodów rozgrywanych na Bobrze. Na śmiałków czeka najpierw kajakowy wyścig dwójek a później Wleński Spływ na Byle Czym.

Podczas Tygla Tradycji na rynku we Wleniu funkcjonować będzie zakątek zabaw dla dzieci. Chętni znajdą też co nieco do przekąszenia oraz ugaszenia pragnienia. Szczegółowy program imprezy publikujemy poniżej. Uwaga! Wydarzenia odbywają się w reżimie sanitarnym. Program imprez może ulec zmianie. W trakcie trwania Tygla Tradycji wjazd na wleński rynek jest zamknięty!

Więcej informacji na temat wydarzeń na www.oksit.wlen.pl  

 

Tygiel Tradycji we Wleniu

Komentarze (1)

maju Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że obecność dublera w składzie Trybunału kucharki Przyłębskiej prowadzi do naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na to orzeczenie powołał się sąd w Gorzowie, pomijając wyrok TKucharki w sprawie szkód wyrządzonych przez zwierzynę na plantacji marchwi.
"Skład powołany do wydania orzeczenia w TKucharki był wadliwy, nieprawidłowy i nie można było go uznać za sąd ustanowiony zgodnie z ustawą" - czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Rejonowego w Gorzowie. Prawdopodobnie jako pierwszy w kraju powołał się na wyrok Trybunału w Strasburgu.

Wyrok zapadł 24 marca, jego uzasadnienie kilka dni temu opublikowano w portalu orzeczeń sądowych. Sąd wyjaśnia w nim, dlaczego zdecydował się pominąć wyrok Trybunału kucharki Julii Przyłębskiej. "Sąd nie może oprzeć orzeczenia na wyroku TK, jeżeli w jego składzie zasiadał tzw. dubler. Taki skład nie gwarantuje obywatelom prawa do sprawiedliwego procesu" - to jedna z jego tez.

Sąd w Gorzowie rozstrzygał pozew o odszkodowanie za uprawy zniszczone przez zwierzynę łowną. Właściciel plantacji marchwi pozwał koło łowieckie, które odpowiada za szkody. Nadleśnictwo wypłaciło mu wcześniej 20 tys. zł, ale rolnik uważał, że kwota została zaniżona i dochodził kolejnych 60 tys. zł.