To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O uczciwości

O uczciwości

THARA SAIKUKU, współczesny japoński pisarz, w książce DOBRA NOWINA DLA MILIONERÓW umieścił słowa warte zacytowania - bo pouczające i bardzo mądre. „Pojawić się na tym świecie jako niewinne stworzenie. Wkroczyć w wiek, w dzisiejszy świat - ową mieszaninę dobra oraz zła - i pomimo wszystko: utrzymać w życiu stały kurs na uczciwość.”

Niezmiernie trudno. Niewielu się to udaje - jeszcze mniej o to stara. Bagatelizujemy brak uczciwości w drobnostkach. A tymczasem Ewangelia powiada: Kto w małym rzetelny i uczciwy - ten prawy jest i w wielkich sprawach. Kto nonszalancki i nieuczciwy w drobiazgach: łatwo ulegnie pokusie przy dużych okazjach - okaże się wielkim draniem.

Na marginesie. Zdaniem Ewangelii - wszystkie nasze ziemskie sprawy to drobiazgi. Łącznie z naszymi potyczkami, walkami, wojnami, nienawiścią, klimatycznymi katastrofami, zawiścią, trzęsieniami Ziemi, rywalizacją, osiągnięciami technicznymi i naukowymi, kulturą, religiami, środkami masowego przekazu i globalnym ociepleniem, ogólną dezorientacją, pomieszaniem pojęć oraz idei, kompletnym brakiem pewności, karnawałowymi szaleństwami, lękami, choróbskami, starością - Czytelniku, dołóż sobie co tam jeszcze chcesz. W wielkich i w malutkich sprawach - JESTEŚMY SPRAWDZANI - wszystko jest próbą.

W barze. Pracownik banku nakłada na talerz porcję kurczaka, kostkę masła, które dokładnie przykrył trzema łyżkami ryżu. Zjadł. Wrócił zadowolony do pracy - miał dziś dostać awans. Wezwany do szefa z uśmiechem wchodzi do biura. Szef wręcza mu wypowiedzenie z opowiastką o zachowaniu w barze. - Ależ musiał sobie „pluć w brodę”. Dla kawałeczka masła - stracił pracę i reputację.

Pewien pastor wsiadł do autobusu. Kierowca wręczył mu bilet i wydał resztę. Przeszedł do tyłu i usiadł. Zwyczajem - nim wrzucił do kieszeni - przeliczył: było za dużo dwadzieścia centów. Chwila wahania. Przepycha się do przodu, mówiąc do kierowcy: „Przez pomyłkę wydał mi pan 2 dziesięciocentówki za dużo. Proszę.” Usłyszał: „Nie przez pomyłkę. W niedzielę byłem w kościele. Miał ksiądz kazanie o konieczności bycia uczciwym także w małych sprawach. Gdyby ksiądz nie zwrócił - pomyślałem: Więcej do kościoła nie pójdę. Uratował ksiądz moją wiarę.”

Śmiechu warte - pomyślisz, Czytelniku: kosteczka masła, 20 centów? No właśnie: takie drobnostki, a jakie konsekwencje. W pierwszym przypadku bardzo smutne - z piętnem NIEUCZCIWY. W drugim - pozytywne: WIARYGODNOŚĆ w nauczaniu.

Na szczytach radości i w otchłani bólu. W chwilach trudnych i ważkich. W stracie i w wielkim powodzeniu. W drobiazgach, w zyskach i w poniżeniu. Pomimo wszystko - utrzymać w życiu stały kurs na UCZCIWOŚĆ: Prawy rozsądek w myśleniu, stałość w uczuciach, przyzwoitość w postępowaniu.
- Udaje Ci się...?
Kubek
Nowiny Jeleniogórskie nr 5/10