To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wreszcie wiadomo, kto do Sejmiku

Fot. DUW

Wojewódzka Komisja Wyborcza we Wrocławiu zakończyła wreszcie liczenie głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wiemy, kto dostanie się do samorządu województwa z naszego regionu.

W okręgu nr 4 (dawne jeleniogórskie) startujący walczyli o 6 mandatów. Najwięcej głosów w byłym jeleniogórskim oddano na Platformę Obywatelską – 42 953, drugie miejsce zajął PiS – 27 601, trzecie PSL – 24 111 a czwarte SLD – 21 944. Pozostałe miejsca zajmują kolejno: Bezpartyjni Samorządowcy – 12 235, Nowa Prawica – 4896, Ruch Narodowy 3401, Twój Ruch – 1855, Nasza Gmina Lubawka – Kalwaria Lubawska – 1446, Narodowe Odrodzenie Polski – 822.
Jeśli chodzi o podział mandatów, trzy z nich otrzymali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej (Cezary Przybylski, Marek Obrębalski i Iwona Krawczyk), po jednym PiS-u (Tadeusz Lewandowski), SLD (Kazimierz Janik) i PSL-u (Andrzej Jasiński).
Nazwiska te mogą się jeszcze zmienić. Dlaczego? Andrzej Jasiński (zdobył 4618 głosów) został ponownie wybrany na burmistrza Mirska. Jeśli wybierze rządzenie miastem, jego miejsce w Sejmiku zajmie drugi kandydat na liście. Jest nim Kazimierz Huk (otrzymał 3146 głosów). Jeśli Marek Obrębalski (otrzymał 7137 głosów) wygra wybory na prezydenta Jeleniej Góry, w sejmiku zastąpi go Hubert Papaj, który uzyskał 4384 głosy. Najwięcej głosów w okręgu miał obecny marszałek Cezary Przybylski (12 784), Iwona Krawczyk z PO uzyskała 6519 głosów. Lider listy PiS-u Tadeusz Lewandowski otrzymał 9662 głosy, drugi wynik miał Franciszek Kopeć – 3300 głosów. Ciekawie wygląda sytuacja na liście SLD-Lewica Razem. Czworo kandydatów uzyskało bardzo podobny wynik. Ustępujący wójt gminy Zgorzelec Kazimierz Janik otrzymał 5492 głosy, drugi wynik uzyskała Elżbieta Zakrzewska (4517), trzeci – burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik (4189) a czwarty – liderka listy Grażyna Malczuk (4102). Na przyzwoity wynik Bezpartyjnych Samorządowców najbardziej zapracował Piotr Roman (4234 głosy). Nie dało to jednak temu komitetowi mandatu.
Biorąc pod uwagę wyniki ze wszystkich okręgów, na 36 mandatów w Sejmiku aż 16 mają przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, 9 – Prawa i Sprawiedliwości, 5 – PSL-u, 4 – Bezpartyjnych Samorządowców i 2 – SLD. Niżej podajemy nazwiska tych, którzy otrzymali mandaty do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego:
okręg nr 1 (Wrocław)
Barbara Zdrojewska, Paweł Wróblewski, Michał Borowiec, Ewa Rzewuska (PO), Andrzej Jaroch, Roman Kowalczyk (PiS), Paweł Kukiz, Aldona Wiktorska-Święcka (Bezpartyjni Samorządowcy).
Okręg nr 2 (wrocławski, bez Wrocławia)
Rafał Dutkiewicz, Aleksander Skorupa, Anna Horodyska, Janusz Marszałek (PO), Paweł Hreniak, Piotr Dytko (PiS), Ewa Mańkowska, Włodzimierz Chlebosz (PSL).
Okręg nr 3 (wałbrzyski)
Roman Szełemej, Czesław Kręcichwost, Zbigniew Szczygieł (PO), Piotr Sosiński, Jerzy Gierczak (PiS), Marek Dyduch (SLD), Grażyna Cal (PSL), Patryk Wild (Bezpartyjni Samorządowcy)
Okręg nr 4 – (jeleniogórski)
Cezary Przybylski, Marek Obrębalski, Iwona Krawczyk (PO), Tadeusz Lewandowski (PiS), Andrzej Jasiński (PSL), Kazimierz Janik (SLD).
Okręg nr 5 (legnicki)
Jadwiga Szeląg, Jerzy Michalak (PO), Krzysztof Skóra, Krzysztof Kubów (PiS), Tadeusz Samborski (PSL), Robert Raczyński (Bezpartyjni Samorządowcy).

Komentarze (37)

Brawo Tadeusz Lewandowski (PiS).
To jest nasza legenda w regionie jeleniogórskim,

Oj, poseł Machałek (PiS) będzie teraz Lewandowskiemu zazdrościła i robiła mu "schody" w Warszawie.
Poseł Machałek powinna odejść z PiS-u.
Machałek blokuje rozwój PIS-u w regionie jeleniogórskim.

[quote=anonimm9999]Brawo Tadeusz Lewandowski (PiS).
To jest nasza legenda w regionie jeleniogórskim,

Oj, poseł Machałek (PiS) będzie teraz Lewandowskiemu zazdrościła i robiła mu "schody" w Warszawie.
Poseł Machałek powinna odejść z PiS-u.
Machałek blokuje rozwój PIS-u w regionie jeleniogórskim.[/quote]

Na czym polega ta "blokada" - rad bym wiedzieć.

Urszula Filipczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Gorze przeniesiona zostanie na specjalistę.

Jako dyrektor nie sprawdza się. Wiele krytyki jest pod jej adresem.

To będzie pierwsza decyzja nowego Zarządu Powiatu. Jak to prawda to brrrrrawo!

Malczuk - baaaaardzo cieniutko, wyborcy się poznali czy słaba praca pani Radnej?

Masz rację, tym bardziej że startowała z pierwszego miejsca !!!! Totalna porażka.

Gdy ktoś oferuje 1 ojro i chce by ją wybrano to się myli.SLD o tych wynikach powinno pamiętać przy tworzeniu list do Sejmu.Gdy pojawi się nazwisko Malczuk,czy Zakrzewska SLD nie przekroczy progu.Wyborcy potrudzili się i znależli na 3 miejscu Janika omijając po drodze obie panie.ha,ha,panie z potężnym parciem na miejsca na liście.

Prawie 22 tyś,oddane na SLD,gdyby nie Janik nie było by radnego w Sejmiku.Dzięki głosom oddanym na p.Szmajdzińską w ostatnich wyborach do sejmu weszła ona jak i Zbrzyzny.Występował też duet Malczuk Zakrzewska.Jaki jest sens "wciskania"wyborcom tych nazwisk.Odnoszę wrażenie ,że w Unii Pracy w regionie jest tylko jedna osoba,p.Zakrzewska.

Kanclerz w Wyższej Szkole Zawodowej - co się stało że tak mało tych głosów?

Bo nie głosowali na nią,boją się,że z uczelni zrobi przedszkola.

No właśnie! Czy pani Zakrzewska z Unii Pracy ( nie uwzględnianej od lat w żadnych sondażach) przyciąga lewicowy elektorat? Startuje od kilku kadencji z list SLD, weszła na krótko do Sejmu RP po śmierci J.Szmajdzińskiego, a już w wyborach samorządowych 2010r. popierała kandydatów z PO i czyni to dalej przy każdej okazji- w mniej lub bardziej oficjalny sposób.Czy SLD nie ma już zaplecza godnego zastąpić wypalające się politycznie, powoli gasnące gwiazdki lewicy??

Ludziska już wiedzą, że za 1 euro można skorzystać z toalety.

To nie były nawet gwiazdki,lecz nieświeża oferta dla wyborców.Jedno jest pewne,układ można rzec ponadpartyjny w sejmiku rozpadł się.Układ który pozwalał na obsady stanowisk,portal e-Dolny Śląsk za 66 mln,pozyskiwanie pieniędzy unijnych dla siebie,funkcjonowanie sztucznej struktury jaką było Centrum Monitoringu Społecznego,czy tolerowanie we wrocławskim SLD osób będących w zainteresowaniu organów ścigania.Wyborcy wystawili rachunek i tyle.

Rozumiem flustrację ale trochę rozsądku nie zawadzi.Równe rozłożenie głosów w SLD świadczy o grze zespołowej ,wyborcy wskazują najlepszego tym razem jest to zasłużony dla gminy Zgorzelec wójt Kazimierz Janik.Grażyna Malczuk pracowała w samorządzie 20 lat i nie można powiedzieć,że bez rezultatów,Elżbieta Zakrzewska była kadencję temu radną sejmiku nie z nadania lecz z wyboru i także zapisała się efektywną pracą w pozyskiwaniu środków dla regionu.W obecnej kadencji liczymy na aktywne wsparcie regionu przez Kazimierz Janik tak efektywne jak dla gminy Zgorzelec.Szkoda jednak,że w obecnym samorządzie nie będzie tak silnej reprezentacji powiatu jeleniogórskiego jak w poprzedniej stwierdzenie stwierdzenie ,że bliższa ciału koszula może w sposób negatywny odbić się na rozwoju najbliższej okolicy.Oby tak nie było.

Efektywna praca polegała na zatrudnieniu się w szpitalu MSW,podejrzewam,że dosyć mocno na region rzutował różowo-czerwony układ w sejmiku/po-sld/.
Dzisiaj mocną legitymacje posiada Paczóski i Obaz.Widać nawet listę do sejmu,posłanka Szmajdzińska,Janik,Paczóski,Obaz.Bez Unii Pracy,a o ile to z innym nazwiskiem.Zmiany powinny nastąpić od Millera,jest Czaczasty oraz wymiany całego zarządu we Wrocławiu bo tam jest Park Jurajski.

Co do powiatu,wielkie dzięki za Włodygę i osiem lat stagnacji,to nie był samorząd lecz synektura,lecz wyborcy to naprawili.

Czy Dzieżba czyści biurko?

Jak nastroje w Powiatowym Biurze Pracy?

Cwany prezydent Wrocławia dobrał sobie oddanych i bezkrytycznych/baz jaj/ ludzi do współpracy. Wyeliminował z list naszych jeleniogórzan. Jeleniogórzan, na których można było polegać, bo zawsze myśleli o obronie Kotliny Jeleniogórskiej przed pazernością i ****stwem Wrocławia, bo myśleli o mieszkańcach Kotliny i jej rozwoju. Teraz mamy Obrębalskiego lub Papaja. Będą jeszcze nieraz jeleniogórzanie płakać i narzekać! To nasz koniec! Przerażenie człowieka ogarnia na myśl jak bardzo wyborcy jeleniogórscy są bezmyślni. Miałeś ****ie złoty róg, teraz ostał ci się jeno kij.

jeszcze naprawic głosujac na Obrebalskiego, jeleniogorzanie nie badzcie bezmyslni

Tak jest, zły Wrocław okradł biedną Jelenią, na siłę porywa młodych ludzi do koszmarnej pracy we Wrocławiu, zabiera unijną kasę z rąk spracowanych polityków z Jeleniej i w ogóle najlepiej niech Jelenia ogłosi niepodległość, przecież wszystko w Jeleniej jest najlepsze, bezrobocie oficjalnie 7,5% i co złego to nie my, wszystko co w Jeleniej się spartoliło to wina Wrocławia, Warszawy, Tel Avivu i kosmitów.

Kompromitacja SLD iUP w rejonie jelenigórskim . W wyborach parlamentarnych pani Szmajdzińska z pozycji 3 weszła do sejmu i uratowała nasz region, teraz Pan Janik też z trójki wszedł do sejmiku i uratował swój region. Nasze liderki z jedynki i dwójki poza wielkimi bilbordami nie prezentują żadnej wartości politycznej.Bilbordy pani Zakrzewskiej można potraktować moim zdaniem jako próbę oszustwa wyborczego,na żywo pani Zakrzewska wygląda dwa razy starzej i trzy razy obszerniej. Nieudacznikom politycznym wyborczym już nie ufają.

Towarzysze z SLD i UP nie plujcie we własne gniazdo.

Proszę Cię~Obserwatorze II nie wytykaj pani Zakrzewskiej,że na plakatach wygląda młodziej i szczuplej.W końcu po co jest dobre studio fotografii, no i jeszcze te programy komputerowe.Każda kandydatka chce przyciągać męskie oko.Pani Malczuk też w realu trochę inna. A np. Iwona Krawczyk, to już wygląda jak studentka. Ale ja i tak oddałem głos na faceta ,który wygląda tak, jak na co dzień go widzę. Może za rok, w wyborach parlamentarnych panie,które nie dostały się do sejmiku zobaczymy na bilbordach zachęcających do oddania na nie głosu: "W słusznej sprawie" ,"By żyło się lepiej", "Blisko ludzi"-bliżej kasy, "Będzie mądrze,zdrowo,bezpiecznie"-no i wesoło itd,itp.......

Pani Zakrzewska ni tylko na tych plakatach zeszczuplał ale też naprodukowała ulotek z Tego Przedwiośnia w Kowarach ze swoją dyrektorską podobizną to wszystko do wywalenia będzie bo chyba teraz burmistrzem chce Kowar zostać, skandal.

Mieszkańcy Kowar przed wami jedyna szansa aby uratować miasto, zagłosujcie mądrze na osoby które znacie i którym ufacie.

Pani Zakrzewska była widziana na spotkaniu PSL w Piechowicach dzisiaj[23.11.]zmiana opcji pani Zakrzewskiej?Czy nigdy nie będzie miała dosyć,dopiero co przerżnęła z listy SLD do sejmiku.co za blamaż,wstyd.

A była sama czy z panią Malczuk?

a jak tam roman kuty? został radnym sejmiku? hi hi

a jak tam roman kuty? został radnym sejmiku? hi hi hi

Szanowny Panie Obserwator II , cyklista. Już wszyscy wiemy, że Zakrzewska jest stara, gruba , brzydka i zła. Tylko startowała z 2 pozycji i ją utrzymała Zdobycie 4517 głosów przy tak niskich notowaniach SLD , nie mówiąc o Unii Pracy to nie lada wynik i wyczyn. Tak chwalona posłanka Szmajdzińska na plakatach wyglądała na 20 latkę nie mówiąc o Czernow czy Machałek. Taki czas i czepianie się tego to przesada. Przegrana jest nasza, że nie zagłosowaliśmy na swoich z powiatu jeleniogórskiego tylko na obcych. Zobaczcie co zrobił Bolesławiec. Wszyscy bez względu na opcje polityczne głosowali na Przybylskiego, tak samo zrobił Zgorzelec , tam Zośka Barczykowa , która obecnie jest w PO robiła kampanię dla Janika z innej opcji - da się , a my sobie tylko dowalamy.

Pani poseł Czernow co najmniej jest 20 lat starsza od pani Zakrzewskiej[nie wypominając wieku kobietom]lecz wygląda doskonale.Widocznie osoby na liście"nie są swoje"i nie głosowano na nie.