To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będzie przewrót w powiecie jeleniogórskim?

Czy starosta jeleniogórski Jacek Włodyga pozostanie na swojej funkcji? Fot. SAD

Zanosi się na zmianę władzy. – PSL dogaduje się w sprawie koalicji z PiS-em – twierdzi nasz informator. Sami zainteresowani podchodzą do sprawy z dużą rezerwą.

Walka o władzę zapowiada się ciekawie. – Członkowie PSL-u wczoraj spotkali się z działaczami PiS-u w sprawie zawiązania koalicji – twierdzi nasz informator. Według niego, zapadły już pewne ustalenia. Koalicja miałaby liczyć nawet 11 osób w 19 osobowej radzie. Jak to możliwe? PSL ma 5 mandatów, PiS 4. Zieloni tak naprawdę mają w radzie jeszcze jednego przedstawiciela – Krzysztofa Wiśniewskiego, który jest członkiem partii, ale startował z komitetu Razem dla Regionu. Możliwe, że przekonają kolegę z partii do przystąpienia do takiej koalicji. Chęć przyłączenia się do PiS-u wyraził z kolei Grzegorz Rybarczyk, który do rady startował z... SLD.
Gdyby taka koalicja powstała, oznaczałoby to, że rządzące od powstania powiatu SLD byłoby w głębokiej opozycji, w opozycji byłaby też współrządząca ostatnio Platforma Obywatelska.
– Jest coś na rzeczy, ale droga do tego daleka, by było to realne – uważa Eugeniusz Kleśta z PiS-u. – Byłbym bardzo zadowolony, gdyby udało się zmienić układ, trwający praktycznie od powstania powiatu.
Dodał jednak, że podchodzi do sprawy z dużą rezerwą. – Są pewne granice kompromisu, na które możemy przystać – przyznaje.
– To były tylko wstępne rozmowy, prowadzone po to, aby zorientować się, jakie są możliwości – mówi z kolei Witold Rudolf z PSL-u. Zaznaczył, że partia ma spotkać się także z Platformą.
Z innego źródła dowiedzieliśmy się, że równie prawdopodobna jest opcja zawiązania koalicji PO-PSL. Jest to poniekąd naturalne, gdyż taki sam układ panuje w rządzie. Oba ugrupowania mają tyle mandatów, że wystarczy im to do wspólnego rządzenia. Partie odbyły już wstępną rozmowę, ale są rozbieżności co do obsady najważniejszych stanowisk.
W najtrudniejszej sytuacji jest póki co SLD, które ma tylko trzech radnych. Partia proponuje szeroki sojusz, z Platformą a także PSL-em i najmniejszym komitetem Razem dla Regionu. W takim układzie jedyną opozycją byłoby PiS.
Jest jeszcze sporo czasu do zatwierdzenia nowych władz, Państwowa Komisja Wyborcza nie ogłosiła jeszcze nawet oficjalnych wyników wyborów. Na razie ścierają się ambicje poszczególnych radnych. Zdają oni sobie sprawę, że najważniejsze jest pierwsze głosowanie, o powołaniu zarządu powiatu. Aby powołać władze, wystarczy połowa głosów plus jeden. Odwołanie zarządu jest już o wiele trudniejsze: wymaga zgody dwóch trzecich rady.

 

AKTUALIZACJA

Według ustaleń, które zapadły w piątek późnym wieczorem, może dojśc do wspomnianej na wstępie koalicji PiS-u i PSL-u.

Komentarze (60)

Juz trzymam kciuki za taki sojusz

Ja trzymam kciuki za Grzegorza Rybarczyka z PIS-u w przyszłości

Grzegorz Rybarczyk szybko zdradził SLD.

5 dni po wyborach.

Nagle zapałał miłością do PiS-u. Ha, ha, ha.

Rybarczyka pogonili z rzecznika prasowego Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.
Teraz nerwowo przebiera nogami i chce się załapać na jakąś fajną fuchę w Starostwie w Jeleniej Górze.

Pan Rybarczyk rząda Przewodniczacego Rady od PSL,od PIS wiceprzewodniczacego a od PO przewodniczącego komisji a od swojej zywicielki SLD wszystko to co zostanie

Z Gienkiem Kleśtą (PiS) nikt nie dogada się.

On potrafi tylko górnolotnie gadać o wielkiej sprawiedliwości.
Bajer ma niezły.

Ciekawe, że firma Kleśty ciągle przetargi wygrywa.
Czy w tym przypadku Kleśta przestrzega również zasady uczciwości i sprawiedliwości?

Grzegorz Rybarczyk miał być tez w PO,ale tez znich zrezygnował

i w mieście i w powiecie potrzeba zmian, zmiany układów rządzących tym regionem od lat.

A Włodyga niech odda mandat młodszym i to by było najlepsze w jego całej historii z samorządem,

Włodyga bez funkcji i sam zrezygnuje, bo 2 tys. go nie interesuje.

Nie zrezygnuje - dałby sobie ogolić ..... żeby tylko dostać kasiorkę.

Trzymam kciuki za nowa koalicję.Jeśli K.Wiśniewski i G.Rybarczyk naprawdę chcą zmian w powiecie, to powinni razem z PSL i PiS-em zawiązać koalicje. Od lat nic się nie zmieniało ,bo w zarządzie powiatu były przez 3 kadencje "leśne dziadki" -każdy już w wieku emerytalnym. Nic tak nie robi dobrze władzy jak zmiany!! A przy okazji to jestem zdania-jako były radny-że powinna być kadencyjność dla wójta/burmistrza, starostów, wojewodów i marszałków województw. PO razem z SLD za wszelką cenę będą chciały utrzymać ten zabetonowany układ. Nie pozwólcie na to!!!

Pokój z Włodygą na koń i wyjazd

A wszystko dzięki Pokojowi, który chce utrzymać Włodygę na stołku. PLS rozwalcie ten mur!!!!!!!!

Włodyga do pokoju ,zamknąć drzwi,klucz wyrzucić.P.Włodyga dawno na emeryturze powinien być a co do p.Pokoja wszyscy wiemy czemu chciano go odwołać w sejmiku.PSL dużo straci na takim mariażu.Wyborcy pokazali,że SLD odchodzi do lamusa historii no a PO w wydaniu pokojowym jest na cenzurowanym.

Powiat działał za starosty prof Brolla,ostanie osiem lat to sypialnia.Najbardziej nieudolne biuro pracy,promocja.Jak mówi p.Kleśta dobre dla powiatu było by zmienić układ.Z wielkim aplauzem przyjęto by wymianę kierownictwa w całości bo o panującym w strukturach powiatu nepotyżmie wiemy wszyscy.

Wszyscy wiemy dlaczego na NJ24 nie można było komentować artykułów o działalności powiatu,dlatego,że wszystkie były by n e g a t y w n e.

Nie wyobrażam sobie jak podobne podchody przy podziale łupów wyglądają na szczeblu centralnym gdy aż tyle możliwości mamy w naszym grajdołku. Brzydzę się polityką i wszystkimi politykierami, którzy dla stołka są w stanie wyrzec się swoich najbliższych - a nie mam tu, absolutnie, na myśli wyborców...

Mamy nadzieję że pogonią niektórych dyrektorów wydziałów Urzędu Powiatowego, zaczynając od Dzieżby.

Jeśli masz nadzieję w sprawie pogonienia niektórych dyrektorów wydziałów w związku z wyborami, to prawdopodobnie masz dość nikłe pojęcie o pracy w administracji a o prawie pracy jeszcze mniejsze. Zresztą twoje słownictwo ("pogonić") samo za siebie mówi.

Jak to dobrze że Nowiny Jeleniogórskie piszą na ten temat,bo my mieszkańcy możemy swobodnie komentować. Brawo Nowiny .. .

A wy się wszyscy nie znacie...

Rudolf na Starostę - ma facet łeb

Starosta z Piechowic - pan Mazur.
Szef Rady - pan Pokój
Dwóch wicestarostów dla PSL.
Wiceszef rady - pan Wiśniewski.

Przecież Mazur z Piechowic jest cienki, on nie ma pojęcia o zarządzaniu.

On potrafił za to dla siebie nowy dom wybudować i mimo apeli nie chce publicznie powiedzieć skąd wziął duże pieniądze na budowę tego nowego domu.

Podpisz się w końcu anonimie987. Tak bardzo cię boli jego dom i pieniądze. Nudny jesteś wciąż mileląc jęzorem o tym domu i jego jak to określiłeś dużych pieniądzach. Zazdrość kipi z ciebie, bo jesteś nieudacznikiem i pustym człowiekiem.

do anonim 987:proszę wejść na oświadczenie majatkowe tego Pana i wszystko będzie jasne dla pana w tej kwestii

On tylko ujadać potrafi i to od dłuższego już czasu.

A jeszcze Pan Mazur ma samochód, rower, taczkę i kota. Ciekawe skąd on wziął to wszystko pieniądze.

Rafał Mazur z Piechowic nie zdradzi skąd wziął bardzo duże pieniądze na budowę nowego domu oraz duże pieniądze na bardzo drogie bilbordy wyborcze.

To jest słodka tajemnica.
Pan Mazur jest nietykalny, bo chroni go immunitet.
Jest przecież radnym.

Rafał Mazur koniecznie chce zostać starostą.

Ale ta funkcja przerasta go.
Przecież wielu radnych przewyższa go wykształceniem i dorobkiem zawodowym.
Dać mu najwyżej szefa komisji.

Mazur mieszka w Piechowicach razem ze swoją mamą.

Oj, oj panie Mazur, o swoją mamę należy dbać i okazywać jej szacunek.

KRECIE najpierw zadbaj ty o swoją zaniedbaną przez ciebie matkę a potem zajmij się swoją psychiką a nie przypinasz łatki innym.

Rafał Mazur z Piechowic poprawi się i będzie (łącznie z drugą osobą) ok dla swojej matki.

Brawo panie Mazur.

Wyniki do sejmiku DŚ:
Platforma Obywatelska - 16 mandatów Prawo i Sprawiedliwość - 9 mandatów Polskie Stronnictwo Ludowe - 5 mandatów Bezpartyjni Samorządowcy - 4 mandaty SLD - Lewica Razem - 2 mandaty
Z naszego regionu:

Okręg jeleniogórski - wyniki nieoficjalne: Platforma Obywatelska - 3 radnych: Cezary Przybylski, Marek Obrębalski (jeśli wygra drugą turę wyborów prezydenta Jeleniej Góry, jego miejsce zajmie Hubert Papaj), Iwona Krawczyk Prawo i Sprawiedliwość - 1 radny: Tadeusz Lewandowski Polskie Stronnictwo Ludowe - 1 radny: Andrzej Jasiński (został burmistrzem Mirska, jego miejsce zajmie Kazimierz Huk) SLD - Lewica Razem - 1 radny: Kazimierz Janik

To pani co obiecywała nam 1 euro,z pierwszego miejsca w SLD nie weszła?Koniec świata dla SLD bliski.Brawo Janik.

Nareszcie ani Malczuk ani Zakrzewskiej,może i Kowary się wybronią?

Nareszcie ani Malczuk ani Zakrzewskiej,może i Kowary się wybronią?

Nareszcie ani Malczuk ani Zakrzewskiej,może i Kowary się wybronią?

Kowary mogą się nie wybronić! Ela Zakrzewska dzisiaj organizowała dużą uroczystość w "Przedwiośniu". Wcześniej na to nie było czasu ,ale przed II turą wyborów czas się znalazł.
W PRL-u zawsze przed świętem 1 Maja, 22 Lipca, czy wyborami był właściwy czas na otwieranie czegoś tam i przecinanie wstęgi.Podobno odchodzący burmistrz Górecki zachęcał prostacko-niby przy okazji- do głosowania na Elę Zakrzewską.

Przestańcie mamić P. Rudolfa. On jest i będzie burmistrzem Piechowic. W powiecie stołki są już rozdane. To tylko spekulacje P. Kamińskiego i P. Grabias, którzy pragną pozbyć się kontrkandydata. Panie Kamiński - żegnamy Cię z ciocią przyszłym twoim zastępcą i całym złem z Piechowic. Panie Rudolfie nie daj się. Trzymam kciuki. Masz mój głos i mojej rodziny.

Gdzie ta emerytka Grabias się pchała. Szkoda pisać o tej kobicie.

Marzy się Grabiasowej powrót do władzy jak kiedyś się marzył Gertrudzie, ale Piechowice powiedziały jednej i drugiej NIE. Kamiński ma swoje pięć minut, ale potem przyjdzie czas na spłacanie długów i skąd Panie Kamiński weźmiesz pieniążki na spłaty? Komornik cie znajdzie i zlicytuje bo jak się pożycza to trzeba oddawać

I pcha się nadal, tylko ze swoim siostrzeńcem. Myśli, że mieszkańcy Piechowic to głupcy i niczego nie rozumieją. My wiemy i po raz kolejny żegnamy te towarzystwo. P. Podkański- dziękujemy, P. Szmel - dziękujemy i pozdrawiamy z kostnicy. Ha, Ha, Ha... Sajonara....

Jak można prowadzić kampanię wyborczą w ośrodku policyjnym utrzymywanym przez nasze podatki?Chociaż wcześnie robiła imprezy w szpitalu msw w Cieplicach też pod swoim banerem,skandal.Pani Zakrzewska tego chyba nie rozumie.Dlaczego kontr kandydatka nie reaguje.

"Walka o władzę zapowiada się ciekawie" "Na razie ścierają się ambicje poszczególnych radnych."
I to jest sedno tego artykułu, tych wyborów i ambicyjek. Przecież nie o ciekawość tutaj chodzi ale o cztery lata zarządzania (nie rządzenia) powiatem. Aby się dostać do korytka, kandydaci w tym wyścigu zrobiliby nawet laskę temu od kogo by to zależało (był taki jeden w rządzie co miał robić ją amerykańcom). Mogę się założyć, że ci co chcą rozdawać karty w tym rozdaniu (a szczególnie wybitni działacze PSL z Karpacza i Kowar) nie znają nawet statutów swoich ugrupowań z których startowali, nie mówiąc już o jakiejkolwiek lojalności (patrz Rybarczyk) Imponującym doświadczeniem zawodowym oraz osiągnięciami w działalności społecznej i gospodarczej mogliby obdzielić pewnie z pół tuzina bezrobotnych po "pięćdziesiątce".
Pan Jerzy n. z 13.15 pisze "Nie wyobrażam sobie jak podobne podchody przy podziale łupów wyglądają na szczeblu centralnym gdy aż tyle możliwości mamy w naszym grajdołku. Brzydzę się polityką i wszystkimi politykierami, którzy dla stołka są w stanie wyrzec się swoich najbliższych - a nie mam tu, absolutnie, na myśli wyborców.." Panie Jerzy - zapewniam Pana - że tak samo tylko na większą skalę...
Do AnonimSwojak z 15.35 oprócz łba trzeba mieć jeszcze głowę...
I to by było na tyle smutnych spostrzeżeń... Psy szczekają a karawan...

Kontrkandydatka P. Zakrzewskiej po prostu ma klasę i mam nadzieję, że Kowarzanie nie dadzą się zmanipulować p. Elżbiecie 30.11.

Grzegorz R. jest przykładnym strażnikiem, pieczołowicie prowadzi zajęcia z dziećmi... Z awanturującym się i nietrzeźwym obywatelem naszego regionu mogło by być różnie, ale z dziećmi? - nie ma się czym martwić. Bynajmniej nigdy go w roli interweniującego w patrolu nie widziałem. No i ten prosty jak lotnisko daszek czapki służbowej, oczywiście zgodny z wymogami umundurowania:)W radzie no cóż... Kwestia jeszcze by pogodzić obowiązku służbowe z działalnością samorządową-człowiek się raczej nie rozdwoi.

http

nowa wąłdza powinna sie przyjrzeć powiatowemu zarządowi dróg , tam to dopiero siedzi ekipa wzajemnej adoracji , wystarczy przejrzec zamówienia do 30 tyś euro których nie ma w bipie

Pan Klesta zatrudnia monterow za 9,99 na godzine i daje prace niezgodna z przepisami!Czy PIP sie tym wkoncu zajmie?Moj maż tak pracuje juz 2rok bo nie ma pracy!!!

Gdy radny Pokój zostanie starostą,można robić referendum p-ko radzie powiatu.