To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Od 50 do 100 zł za wyborczy głos

Od 50 do 100 zł za wyborczy głos

Nawet 20 osób może w najbliższym czasie usłyszeć prokuratorskie zarzuty w związku z aferalnym łapownictwem wyborczym w Bogatyni. Z informacji przekazanych przez Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze, Ewę Węglarowicz-Makowską, wynika, że w grupie podejrzanych są także niedawni kandydaci do rady miasta, jak również kandydaci do rady powiatu zgorzeleckiego.  Wprawdzie Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu prowadzi na razie śledztwo przeciwko pięciu mieszkańcom Bogatyni, ale sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze policji cały czas zatrzymują kolejne osoby zamieszane w nielegalny proceder. Wszystkim podejrzanym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Najpierw, 16 listopada 2014, zatrzymano w Bogatyni Piotra K., który miał przy sobie „Spis wyborców jednego z obwodów głosowania w Bogatyni” oraz kartkę papieru z odręcznymi zapiskami nazwisk i cyfr. Mężczyzna otrzymał od jednego z kandydatów do rady miasta około 2050 złotych. Z tej puli wypłacał głosującym gratyfikacje za oddawanie głosów na wskazanych kandydatów do rady miasta i do rady powiatu. Piotr K. zapłacił m.in. Sandrze A., Marianowi G., Henrykowi L., Barbarze K. oraz innym.  Wszyscy wymienieni usłyszeli już zarzuty o  tzw. łapownictwo wyborcze, podobnie jak i sam pośrednik.

Komentarze (11)

Wszystko ma swoją cenę. Głos wyborczy także, jako tzw. "dobro niematerialne prawne".
W efekcie końcowym, inwestor /kandydat na radnego/ uzyskując mandat radnego otrzymuje wynagrodzenie i poprawia swój byt materialny.
I o to głównie chodzi.
Piotr K. - bohater publikacji - jest zdolnym przedsiębiorcą, gdyż inwestując jednorazowo 2050 zł uzyska korzyść finansową ok. 12 tys./rocznie
Należą mu się gratulacje!

Sa tez tacy, ktorzy dawniej zainwestowali swoja prace i poswiecenie dla wspolpracy z okupantem sowieckim. Dostali cieple posadki w KW PZPR oraz dodatkowe przydzialy kaszanki i schabu, tak jak jeden z wielu towarzysz Tadeusz B. Im tez sie naleza gratulacje?
Pytania pomocnicze do towarzysza: W czasie okupacji ci, ktorzy wspolpracowali z Gestapo to jak byli nazywani? Czym sie rozni Gestapo od NKWD? Kim byli sowietnicy? Kto reprezentowal wladze okupanta sowieckiego w Polsce?

JAK MI SIE NUDZI TO U SASIADA W OGRODZIE ZAKOPUJE SIE I UDAJE KABACZKA!

.. a jak nie to jesteś zwykłym burakiem?

Tylko w Bogatyni dzieją się takie rzeczy? Czy po prostu, nikt nie chce zauważyć, że takie historie są na całym Dolnym Śląsku.Cztery lata temu Wałbrzych dał "dobry" przykład, niestety...

W Karpaczu przeciwnicy obecnej władzy meldowali na potęgę w swoich okręgach, pewnie też coś musieli w zamian za to zaproponować. Niestety mamy teraz efekty w składzie Rady Miasta. Super wyglądać też będzie (mam nadzieję że nie) Urząd Miasta po wyborach - dwóch nieudaczników Jęcek - burmistrz, Kubik - wice. Strach się bać.

To obecna władza w Karpaczu melduje na potęgę. Powtórka z wyborów powinna być wszędzie.

u nas to za piwo, jedno przed a drugie po , u klona.