To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gangsterska (anty)kampania wyborcza

14 listopada, na dwa dni przed pierwszą turą wyborów samorządowych, miejscowości Gminy Podgórzyn zalała fala anty wyborczych ulotek. To, do czego posunęli się ich autorzy i przed czym się nie cofnęli – bardzo poważnie zbulwersowało lokalną społeczność.

- Śmiać mi się chciało kiedy oglądałam w wiadomościach telewizyjnych materiał o pomysłach wyborczych kandydatów z całej Polski. Te pomysły to ludzie mają nieraz naprawdę szalone, jedni są śmieszni, drudzy chcą być oryginalni. To co podniosłam z ziemi tydzień temu – u mnie w Podgórzynie – nie było w ogóle śmieszne. Nie mogłam uwierzyć w to, co widzę! – zwierzała się pani Marta spod Jeleniej Góry.
- Na jednej stronie karteczki, którą rozrzucono po okolicy w ogromnych ilościach, tkwiła dość obraźliwa karykatura Roberta Tarsy, kandydata na wójta z pierwszej tury. Ale na drugiej stronie – paskudne grafiki naigrywające się bardzo podle z Anny Latto, obecnej wójt i kandydatki na 3. kadencję. Nie będę opisywać tych obrazków, bo nawet nie wypada. Zastanawiam się tylko jakim trzeba być człowiekiem, jak pozbawionym sumienia, wrażliwości i w ogóle – jakichkolwiek wartości – żeby w sposób tak bezwzględny obrazić drugiego człowieka! Nie zabieram głosu w sprawach wyborów, bo tu teraz nie o to idzie, jestem najzwyczajniej zbulwersowana i – przyznam – żal mi tej kobiety, którą publicznie po prostu zelżono! Mam nadzieję, że autor tych grafik stanie przed sądem, i chyba jak każdy stąd – domyślam się kto nim jest.

 

- Wybory, wyborami, jest wyścig to wiadomo nie od dziś. I ja rozumiem, że każdy chce zaprezentować się najlepiej. Nie rozumiem tylko jak można uciekać się do takich metod. To jest gangsterstwo, totalny brak kultury – a co tam! – zwykłe chamstwo i prostactwo! – bulwersuje się pan Maciej. – Przywożę na plac zabaw dziecko, tu przy kościele, obok Biedronki. A po placu walają się prawie pornograficzne ulotki. Na tych ulotkach, które obrażają dwie osoby (i obrażają przy tym odbiorców tych świństw) – nikt się nie podpisał. Miał ktoś odwagę publicznie naigrywać się z ludzi i wyszydzać w sposób podły ich cechy fizyczne. Szkoda że ten „odważny” nie miał za grosz odwagi robić to jawnie. Ja powiem tak – jakby to chodziło o moją żonę, czy kogokolwiek bliskiego, to autor tych plugastw zbierał by wszystkie zęby z chodnika – tu pod tym sklepem! – mówi dobitnie pan Maciej.

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ściegnach jest zbulwersowany tymi ulotkami. – Bezwzględne, prostackie obrażanie drugiego człowieka, tyle o tych grafikach mogę powiedzieć - przyznaje. – Nie przypuszczałem, że można się w tych wyborach posunąć do czegoś podobnego. Chłopaki się skrzyknęli, rozjechaliśmy się po okolicy i własnoręcznie zbieraliśmy z ulic te śmieci. I dobrze, bo po pierwsze po ulicach chodzą dzieci, a co ważniejsze uważam że każdy ma prawo do zachowania własnej godności. To nie były fiszki wyborcze, to było poniżej jakiegokolwiek poziomu – bądźmy ludźmi i zachowujmy się jak ludzie! – mówił naczelnik OSP.

- Nie widziałem tych karteczek i nie chcę ich oglądać. Jeśli jeden człowiek w taki sposób mówi, lub pisze o drugim to jest działanie godne najwyższego potępienia. Sprawa powinna trafić do sądu i za pewne trafi. Jeżeli ktoś drukuje takie treści, to wyraża tak naprawdę siebie, a nie osobę którą pragnie poniżyć. Uzewnętrznia to, co sam ma w duszy, chcąc pozbawić godności drugą osobę – do tego w tak bezwzględny sposób – pozbawia godności tylko sam siebie. Jeśli ktoś mówi o bliźnim z podobną nienawiścią, to wyraża tylko swoje własne wnętrze. Św. Paweł powiedział: „język jest gorszy, niźli miecz obosieczny”. Po mieczu rana się zagoi, po języku – nie. Autor tych ulotek upublicznił na nich jedynie sam siebie. To bardzo przykre. Ludzka postura, budowa ciała – nie ma znaczenia. I nie wolno nam pozbawiać żadnego z bliźnich godności, do której prawo ma każdy z nas – skomentował sprawę ks. Jacek Tokarz z parafii w Podgórzynie.
Sprawa szkalujących ulotek została zgłoszona na policję. - Obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie – wyjaśniła podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

Komentarze (58)

Prostactwo i co tu dużo gadać

W gminie Podgórzyn startujący na wójta, jedna osoba kompletnie OSZUKUJE!!!! otóż dzieje się tak. Jak wiadomo podczas wybierania wójtów, prezydentów, do sejmików itd. podczas głosowania wiele ludzi się myliło z wypełnieniem kart wyborczych. Z jednym wyjątkiem, w Sosnówce w Domu Pomocy Społecznej wszyscy tam przebywający staruszkowie, babcie dziadki, niedosłyszący ledwo widzący (co niektórzy) wszyscy jak jeden piesek wypełnili na 100% dobrze w głosowaniu karty. Wiem że takim ludziom trzeba pomóc w takich sprawach ale tam pomoc była nad wyrost. Wręcz kazano by wszyscy głosowali na tego i tamtego itd. Więc tak wszyscy zagłosowali na te osoby zwłaszcza na przyszłego wójta. A na kogo to wiadomo kto tam tyłeczek smaruje w tym domku starości, niemniej dla mnie to jest oszustwo i tak się nie powinno robić.

Chętnie bym zobaczył te ulotki abym mógł się równie mocno oburzyć.

Odważniak. Naobrażał ale podpisać to się nie podpisał!

Ta kampania w Podgórzynie jest żenująca ,to co wyprawia teraz Pani Wójt poprzez wpisy na FB i jakieś fikcyjne konta Pana(i) Toruk to woła o pomstwe do Nieba , jak najbardziej podzielam opinię że ulotki są obraźliwe ale działania obecnej władzy to dramat , jestem pewien że wyborcy to prawidłowo ocenią i nastąpią zmiany we władzach Gminy - bo warto !!! i wcale nie pisał tego Pan K.P

Uderz w stół a nożyce się odezwą! A to dobre, a to jaja!
Śmiech na sali! Autora tych ulotek dorwą a wtedy dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębów!

Ulotki były wyjątkowo obraźliwe i wulgarne. Ich wydanie i dystrybucja jednoznacznie wskazuje na Pana Kazimierza P. popierającego kandydatka Mirosława Kalatę

Nie mieszkam w Podgórzynie, ale mam tam rodzinę. Mimo tego że nie jestem mieszkańcem jest mi po prostu wstyd za to co ci ludzie robią. Wszyscy wiedzą że te paskudne ulotki nie wzięły się znikąd, a już tłumaczenie że nie mają żadnego związku z jednym z kandydatów to kpina. Nie jestem za żadnym z dwóch kontrkandydatów (nie mam zresztą prawa wyborczego tej gminy) - choć widzę ciągłe zmiany na lepsze i wiele wspaniałych inwestycji, których niestety u nas brakuje. Słuchy, że jest to totalna próba przejęcia władzy przez "nową ekipę" potwierdzają się niestety w każdym calu. Komentarz "Pdg" z 12,12 to nic innego jak odwrócenie uwagi od treści artkułu - po prosu brak słów :( Mam jednak nadzieję, że do mieszkańców dotrze w końcu na co się zanosi i czym to grozi i wyrażą to 30 listopada. Mam nadzieję i trzymam kciuki, że mimo wszystko zwycięży po prostu mądrość wyborców, a Podgórzyn nadal będzie się tak pięknie rozwijał.

Brawo dla OSP w Ścięgnach.
O ulotkach nie będę się wypowiadała, szkoda słów.

a mi się wydaje że Pani wójt sama sobie wyhodowała takiego oponenta jak Pan K.P. pamiętam jak w poprzednich wyborach pan K.P szkalował w swoich paszkwilach pana Tarsę jakoś wtedy oburzających wpisów nikt nie umieszczał a pani wójt to nawet popierał Każika.

No proszę, p. Pl..ta nie tylko umie złośliwie pisać i macać małolaty...

co do ulotek widziałem je i powiedziałbym że są debilne ale obraziłbym w tym miejscu debila. Wstyd mi że mieszkam w takim miejscu, gdzie brak argumentów w dyskusji objawia się w taki sposób, ale trzeba uczciwie stwierdzić że przykład idzie z "GÓRY". Poza tym "TFURCA" tego badziewia jest beznadziejnym pajacem. Fakt ,że kogoś nie lubię lub nie popieram nie zwalnia mnie od godnego zachowania.
Co do pana P czy jak kto woli pana KP to uważam że jest to osoba o przerośniętej ambicji,wręcz chorobliwej i jego zachowanie jest odzwierciedleniem jej, niestety bardzo prymitywnym.
I jeszcze do interlokutora pana Adama Z. Niech Pan nie szafuje wyrokami, Pana wypowiedź jednoznacznie rzuca cieć na jednego z kandydatów a czy ma Pan jakieś dowody na to?. Zasadą PAŃSTWA PRAWA jest UDOWODNIĆ WINĘ!!!, a nie udowadniać niewinność. Zyczę rozsądku podczas nadchodzących wyborów na Wójta w drugiej turze.
Pozdrawiam.

niektórzy to mają i nieładną duszę ,inaczej chyba nie potrafią jak tylko okłamać , pomawiać , zdradzać rodzinę, ohyda w sercu, na języku i w sobie. Dobrze że nie muszę mieć tej wątpliwej przyjemności znać takich brzydkich osób.Lubię i przebywam wśród ludzi otwartych a nie karierowiczów bez zasad.Nasz swiat się zmienia ale czy my sami nie dajemy do tego swojego przyzwolenia? Dobroć i pracowitość zastępowane jest ****stwem i cwaniactwem , przyzwoitość to przeszłość a morale to wymysł nie z tej epoki.
ja będę głosować na kobietę, doświadczonego samorządowca, otwartego człowieka dla ludzi i wszystkich was zachęcam do takiego wyboru.

Rozrzucanie ulotek o tak obraźliwej treści jest zagraniem schodzącym i sięgającym poniżej bagna.

Wszyscy sugerują się Panem Pl. ą ?

TYLKO NALEŻY SIĘ ZASTANOWIĆ - KTO NA TYM NAJBARDZIEJ CHCIAŁ SKORZYSTAĆ BĄDŹ SKORZYSTA !!!

Czy nie skorzystał jeden Pan startujący w II turze ! ALE CZY TYLKO ON ?
Czy przeciwnik układów, który sam wchodzi w układy z przegraną Panią i już szykuje jej oficjalnie posadę pani sekretarz.

czy wcześniejsze działania pana Pl-y nie został sprytnie wykorzystane ?

Czy osoba, która kompletnie się nie nadaje do sprawowania funkcji Wójta nie będzie również wykorzystywana do przejęcia posady w następnej kadencji?

Problem w tym, że przez te ulotki rosną a nie maleją notowania Pani Latto... Wyborcom się współczucie włącza w stosunku do Pani wójt i złość na tych co na ulotce się nie znaleźli. Dlatego też nie wysnuwałbym wniosków, że to Pan Kalata bo w przeciwnym wypadku strzeliłby sobie gola samobójczego.
Pozdrawiam

Panie(Pani)Korniszon - ta sama uwago co do Adama Z proszę nie szafować wyrokami treść pani pana komentarza jest conajmniej żałosna

A ja mam nadzieję, że wygra Pan Kalata i zwolni połowę gminy, szczególnie kobiety które powinny być już na emeryturze...

A ja mam nadzieję że w niedzielę po pracy usłyszę ze nie kobiety ale m.k. z niej wyleci i to z dużym hukiem... a może i nie tylko z pracy? po co zapisał się do związku łowieckiego sam tez głośno mówił ,ten list gończy może pośle za sobą co innych straszył?

a ja myślę ,że powinni wygrać młodzi wszystkie chwyty już były za tej Pani ,przychodzi czas i trzeba odejśc i lepiej jest odejśc z twarzą

wyborco nie potrzebnie obrażasz spekulując co się wydarzy w przyszłym, prywatnym życiu kandydata. Jest wystarczająco faktów z chwili obecnej które go dyskredytują(forma kampiani, wielka buta, wybujałe ego) i nie mają nic wspólnego z jego prywatnym życiem więc dajmy spokój żonie. Co do pani Karoliny może kręci ją władza ale myślę że p. Mirek nie koniecznie.

Znałem Człowieka, który nosił nazwisko Pipa,inny nie wstydził się nazwiska Kutas więc zwracam się do tych którzy ukrywają się pod "abcde", "pam", "Pdg","wyborca", "korniszon", "kolega", "okolice podgórzyna" i inne z następującym pytaniem: jak wstrętne macie nazwiska skoro ukrywacie się pod pseudonimami ?
Skoro wstydzicie lub boicie się tego co piszecie to po co piszecie ? Nie lepiej i prościej napisać bzdury na kartce i od razu wyrzucić do śmietnika ? - zalecam śmietnik sąsiada bo do swojego to ryzyko !!! Tchórze jesteście !!!
Jest wolność słowa, macie szanse się wykazać to do boju "wstydliwi" !!!
Korzystając z okazji zainteresowanym od środy polecam swój najnowszy biuletyn "OkO 8".

Co za hipokryzja! Niewiarygodne! Wierzyć się nie chce!!! Szkoda czasu Drodzy Państwo rozmawiać z takim "człowiekiem". Szkoda czasu i własnej godności! Mam gdzieś te wybory i politykę. Ale to co się stało w Podgórzynie zasługuje na potępienie i karę! I ufam że winni od sądu nie uciekną. tyle.

Chętnie bym obejrzał te obrzydliwe ulotki razem z sąsiadką ! :) ...może bym wprowadził jakieś urozmaicenie. :)

panie Plichta ja się nie wstędze własnego nazwiska więc panu odpiszę, jest pan żałosnym i kłamliwym prześmiewcą, który dodatkowo nie stosuje się do prawomocnych wyroków sądu więc nie powinien pan zabierać głosu.

Pani Anno - i po co schodzi Pani i zniża się do dialogu z kimś takim? Ten jegomość nie zna żadnych zasad kultury ani żadnych wartości. Panią i tak wyśmieje, a ludzi jak obrażał, tak obrażać będzie, dopóki sąd nie pozbawi go wolności. Bo wolność nasza kończy się tam, gdzie dokonujemy zamachu na dobro drugiego człowieka, ale ten nieszanowny pan pojęcia o tym nie ma i nigdy tego nie zrozumie.

przepraszam literówka teraz nazwisko jest poprawne

rozumiem że osoba która zanegowała ten post jest przeciwko poprawnej pisowni mojego nazwiska :)

"...Nie widziałem tych karteczek i nie chcę ich oglądać.." - skometowal sparwe ksiezulek.

jak mzna skomentowac, cos czego sie nie widzialo i nie chce wiedziec...co za ignorant z tego niby ksiedza

"Anna Gazdowicz" pisze, że nie wstydzi się swojego nazwiska ! Naprawdę ??? Znam jedną Annę Gazdowicz, która takie nazwisko nosiła jak była panienką . Teraz po mężu ta osoba nazywa się Latto, czy to ta sama osoba ? Jeżeli tak to wójt znowu kłamie !!!
Ciągle polecam swój najnowszy biuletyn "OkO 8".

w sumie to się cieszę że pan mnie nie zna bo to znaczy, że obracam się w dobrym towarzystwie.

szanowni Państwo nie dajemy minusów dla pana Kazika bo go to jara i dzieci są w niebezpieczeństwie

Panie Plichta,
kiedy zrealizuje pan wyrok sądu i zapłaci 5.000 zł jakie kazała Pani Latto przekazać na Straż Pożarną w Podgórzynie za pisanie bzdur i oszczerstw na jej temat ?

Od kogo wymaga Pan praworządności? ten człowiek za nic ma wyroki sądu, za nic ma opinie społeczeństwa, którym w większości gardzi i na które pluje. ten osobnik totalnie nie rozumie pojęcia "wolność słowa". Dla niego wolność słowa to ****ska i bezczelna jazda po kim się chce, do tego z użyciem środków niedopuszczalnych i łamiących wszelkie normy. Jest to wynik braku umiejętności rozróżnienia dobra i zła, niedojrzałości emocjonalnej i kulturowej, przykro to mówić - mentalna niepełnosprawność.

Był spokój jak Plichta siedział w areszcie a tu znowusz wszystko wróciło do porządku dziennego.

Na szczęście mamy mądre społeczeństwo, które mam nadzieję wybiorą mądrą i kompetentną osobę do reprezentowania naszej gminy, a nie osoby zniżające się do poziomu do którego nawet świnie się nie zniżają.

Czarny pijar jaki towarzyszy tym wyborom jest "wyborny" ?

Na temat pijaru pewnie tego czarnego może wypowiedzieć się pani nominowana przez Kalatę na fotel sekretarza bo w wystąpieniach wyborczych chwaliła się osiągnięciami pijarowskimi.

Pan Kalata rozpowiada o układach w gminie więc dlaczego nic nie zgłosił tyle czasu do prokuratury ?
Bo to właśnie jest czarny pijar powtarzaj kłamstwo aż ludzie uznają je za prawdę !
czy tym samym on sam nie działał na szkodę gminy ?

W gminie nie jest dobrze ale może przerażająco!

Czy brat pana Kalaty będzie w radzie gminy ? Tak.
Czy większość popieranych przez panią Benesz zasiądzie w radzie Gminy? Tak
Czy Pan Kalata zaklepał Benesz fotel pani sekretarz? Tak.
Czy po wybraniu Kalaty będzie kolesiostwo? prosta odpowiedz.....

Oby tak było jak pani mówi, ale mi się wydaje ze do wyborów to pójdą tylko ci którzy lubią takie zadymy.

ech, Kaziu, Kaziu! Straż czeka na pieniążki, a małolaty na darmową balangę z Kazikiem. Połącz to: Postaw Strażakom skrzynkę lub dwie i weź sobie "niebieską" będzie udana "impra".

Kaleta - Plichta dwa bratanki co tu wtrącić w układanki ?!

Mirek chodzi rozpowiada - co wymyśli to żenada !
Wali takie dyrdymasy to............ wyborczej smak kiełbasy !

Kazik pisarz jest okrutny jego humor bardzo smutny !
za swe harce słono płaci lecz tym gestem.... straż wzbogaci !

jest i ona! złotousta co z za pleców bąki puszcza !
smród tych bąków jest okrutny to jest pijraj ale.... brudny !

Koniec wiersza mamy taki jest koryto i. …........ ...buraki !

miało nie być układów, Panie Mirku głosowałem na Pana w I turze za to że był Pan niezależnym kandydatem i podobało mi się. Gratuluję sukcesu jakim niewątpliwie jest wygranie I tury wyborów. Z przykrością jednak nie zagłosuję na Pana w II turze gdyż obsadzanie posad przed wyborami jest dla mnie wstrętnym ruchem. Chciał Pan zyskać tym sympatię wyborców kontrkandydatki z I tury lecz Panie Mirku to był zły ruch. Ta Pani niestety nie jest dobrze postrzegana i oceniana, jak pokazały wybory. Butność tej osoby i styl postępowania pozwala postawić pytanie, jak szybko wygryzie Pana ze stołka. Oczywiście Pan będzie rządził, ale tylko pozornie. Panie Mirku jak mawiał klasyk nie podążaj tą drogą. Są osoby, którą chcą pomóc bezinteresownie. Owa kandydatka na sekretarza gminy za 4 lata chce znów startować na wójta. Chce Pan pod swoimi skrzydłami wyhodować sobie konkurenta? Radzę ochłonąć i nie podejmować pochopnych decyzji. Tylko czy nie zabrnął już Pan zbyt głęboko w bagienko układów, układzików od których rzekomo chciał Pan się odciąć? Panie Mirku zwolnij Pan nim będzie za późno.

Myślę że strażacy nie dadzą sobie w kasze dmuchać mają siatki, wiec proponuje zimne prysznice dla Plichty może to sprawi mu więcej pokory do straży pożarnej.

Kazimierz pisze że jutro wychodzi "OKO 8". Strach się bać bo brzmi to tak samo sensacyjnie jak "SZCZĘKI 3" albo "KRWAWY SPORT 2" :) Jak zwykle będzie to na pewno "święta prawda". Tylko żeby znowu ktoś nie pomyślał że ma to związek z wyborami - ABSOLUTNIE NIE ! :):):)

OkO 8 za cztery lata OkO 1316.... itd. ten osobnik stanie się największym filantropem w naszym kraju pisząc "swoje prawdy" wspomagać będzie stowarzyszenia, OSP już dostało kto następny może redaktorka z Zachełmia wspomożemy... co Pan na to Panie mądry?

Panie Marku jak dzisiejsza sprawa sądowa w trybie wyborczym???? Nic się pan nie chwali,pewnie jak zwykle przegrana????

Jest monitoring jak Kalata roznosi ulotki Pani Wójt i Roberta Tarasy wrócą je między sztachety płotów w Staniszowie w okolicy Pałacu na Wodzie

szanowny Panie RoBercie,Kazimierzu, Witoldzie i redaktorku KrzySZtofie nie udało się :-) Mirek przegrał dziś sprawę... a tak bardzo chcieliscie pomóc :-*

Pan Kalata przegrał sprawę ?
Ciekawe co teraz będzie, bo wróble ćwierkają, że jest plan zrobić syf i znów uderzyć w Panią Latto przed ciszą wyborczą aby nie mogła się odnieść do zarzutów !!!

Kalata przegrał proces w trybie wyborczym złożony ,jak twierdził za pomówienia a sąd uznał że program Jego to ( tutaj powinien być przytoczony dosłowny zapis ale ..... , wszystko można przeczytać na tablicach (jak już tego wyroku nie zdarto). jak kram taki pan mówi polskie przysłowie lub ...powieźli i wilka a może ... karawana idzie dalej, tylko nie wiadomo po ilu jest tych drogach gminnych i ile trzeba będzie zasypać (dla nie wtajemniczonych -najnowsze rozwiązania konstrukcyjne propagatora zmian w Podgórzynie).. Pan kolega to chyba i policzył te drogi gminne ale czy zaszczepił również pomysł ich zasypywania?

Panie Plichta!nie jednemu psu Burek na imię!!ja osobiście znam dwie Anny Gazdowicz!!ale w pana umyśle się to pewnie nie miesci!:)

No i gówniarz przegrał i jeszcze 120 zeta w plecy.