To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przedwyborcza sądowa gorączka w Lwówku i Wleniu

Mariola Szczęsna poszła na ugodę z Romanem Kulczyckim (oboje kandydują w II turze na burmistrza Lwówka). We Wleniu Bogdan Mościcki jest atakowany przez Andrzeja Jaśkiewicza, który  przegrał w starciu z 16 listopada rywala, ale sprawa ma także związek z II turą wyborów. Tu jednak ugody nie będzie.

W Lwówku poszło o materiał opublikowany na naszych łamach w miniony wtorek. Kandydaci na burmistrza miasta odpowiadali w nim na trzy pytania konkurenta. W jednym ze swoich pytań Mariolę Szczęsną zainteresowały losy oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego w Bogatyni, w czasie, gdy Roman Kulczycki był tam dyrektorem. Pan Kulczycki w odpowiedzi jednoznacznie odrzucił sugestię jakoby współuczestniczył w likwidacji tego oddziału i opowiedział o swoich dokonaniach na stanowisku dyrektora. Nie poprzestał jednak na tym – zwrócił się do sądu w trybie wyborczym domagając się sprostowania, przeprosin od rywalki i wpłacenia przez nią 20 tys. zł na Caritas.

Niestety sąd nie rozpatrzył wniosku Romana Kulczyckiego. Pani Szczęsna przystała na ugodę, decydując się na opublikowanie przeprosin i sprostowań (nie musi płacić Caritasowi).

Szkoda, bo ocena sądu byłaby bardzo ciekawa, zważywszy że sam wnioskodawca właściwie autoryzował to pytanie, czytając je, odpowiadając na nie i nie sprzeczając się opublikowaniu go. Co więcej wyjaśnił wszystkie okoliczności sprawy.

We Wleniu poszło o wideo wypowiedź Artura Zycha sprzed czterech lat, oceniającą program rewitalizacji miasta – najoględniej mówiąc niezbyt dobrze oceniający ów program. Materiał opublikowany wtedy na miejscowym portalu internetowym przypomniał burmistrz Mościcki, emitując go podczas debaty przedwyborczej we Wleniu w ubiegły wtorek. Zdaniem A. Jaśkiewicza burmistrz z wideo zapisu skorzystał nielegalnie, gdyż film jest prywatną własnością właściciela portalu. Skorzystanie z niego bez wiedzy i zgody oznacza naruszenie prawa autorskich. A Jaśkiewicz domaga się przeprosin i wpłaty 5 tys. zł na GLKS Pogoń Wleń. B. Mościckiemu na ewentualne przystąpienie do ugody dano czas do dziś (piątek 28 listopada) do godz. 15. W razie odmowy zapowiedziano proces w trybie wyborczym.

Już po godz. 15 zapytaliśmy B. Mościckiego, czy poszedł na ugodę. – Nie ma ku temu najmniejszych podstaw, nie tylko dlatego, że materiał jest powszechnie dostępny np. w YouTube oznajmił B. Mościcki

Z takich publikacji można też korzystać „prawem cytatu”, opisanym w art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nim można korzystać z drobnych utworów w całości np. dla krytycznej analizy.    

       

       

Komentarze (5)

Kolejna kompromitacja Jaśkiewicza. Ten gość jest żałosny

Warto oglądnąć, dlaczego chciał Jaśkiewicz ugody.
„Komentarz pana Artura Zycha w sprawie rewitalizacji”
Na lwowecki.info nie można komentaować. Rykoszet.

Kolejna kompromitacja mościckiego. ten gość jest żałosny

Kolejna kompromitacja Jaśkiewicza miało być. ten gość jest żałosny

Kolejna kompromitacja Mościckiego miało być. ten gość jest żałosny