To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2020: Dużo dobrego kina

ZOOM 2020: Dużo dobrego kina

Już za niecały miesiąc startuje 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA, który trwać będzie w Jeleniej Górze od 24 lutego do 1 marca. Fani festiwalu wiedzą, że w tym czasie czeka ich duża dawka świetnego kina, muzyki i pasjonujących rozmów z wybitnymi polskimi twórcami filmowymi. Warto dołączyć do grona uczestników festiwalu, bo czeka na nich tydzień pełen wspaniałych wydarzeń i niezwykłych wrażeń.

W programie festiwalowych pokazów specjalnych znalazło się kilkanaście filmów, które w ubiegłym roku podbijały światowe festiwale i kradły serca publiczności. Mocny filmowy akcent już na otwarcie festiwalu. W poniedziałek, 24 lutego na parę dni przed wejściem do kin publiczność będzie mogła zobaczyć przedpremierowo „NĘDZNIKÓW” w reż. Ladj Ly. Od swojej premiery na festiwalu w Cannes film zdobył dziesiątki nagród, m.in.: nominację do Złotego Globu, Nagrodę Jury w Cannes i Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. „Nędznicy” to pulsujący emocjami, drapieżny, niezwykle świeży i odważny portret zbuntowanych i gotowych na rewolucję paryskich przedmieść, buzujących od konfliktów i napięć. Dziejący się współcześnie obraz opowiada o grupie dzieciaków, która kradnie małe lwiątko z lokalnego cyrku i nikt nie spodziewa się, że ten niewinny psikus wywoła lawinę wydarzeń i zmusi do interwencji policję, a sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli.

ZOOM2020F01

Ten francuski kandydat do Oscara i konkurent „Bożego ciała” Jana Komasy szturmem zdobył serca krytyków i publiczności, podobnie jak kolejna propozycja festiwalowa - „PARASITE” (reż. Bong Joon-ho) rywalizujący o Oscara w tej samej kategorii. „Parasite” to trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Wielki hit światowego kina i zdobywca 23 nagród, w tym Złotych Globów i Złotej Palmy w Cannes.

ZOOM2020F02

Warto wybrać się też na najnowszy film dwukrotnie nagrodzonego Złotą Palmą Kena Loacha, mistrza kina społecznego – reżysera znakomitego filmu „Ja, Daniel Blake”, który widzowie mogli obejrzeć na ZOOM-ie kilka lat temu. „NIE MA NAS W DOMU” to głęboko ludzki i pełen wrażliwości portret rodziny, która wbrew przeciwnościom stara się podążać za swoimi marzeniami, a jednocześnie ważny i aktualny obraz realiów kapitalizmu, współczesnego rynku pracy i wyzwań, jakie stawia przed przeciętnym obywatelem. Ricky i Abbie chcą dla siebie i swoich dzieci czegoś więcej. On jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ich marzenie o własnym domu wreszcie się spełniło. Ma dosyć czekania, aż sprawy przyjmą lepszy obrót – stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna pracę na własną rękę. Rzuca się w wir obowiązków, chcąc jak najszybciej osiągnąć swój cel. Ona, myśląc o przyszłości, nie chce stracić z oczu tego, co już mają: kochającej się rodziny i wzajemnego wsparcia. Wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać.

ZOOM2020F03

Jedną z największych sensacji w kinie światowym 2019 roku była pierwsza ekranizacja kultowej powieści Jerzego Kosińskiego „MALOWANY PTAK”. Film czeskiego reżysera Václava Marhoula pod tym samym tytułem robi piorunujące wrażenie na publiczności. Realizowany przez 9 lat, na czarno-białej, 35–milimetrowej taśmie, blisko 3-godzinny film to drobiazgowo oddany obraz dzikiej, prymitywnej Wschodniej Europy u schyłku II wojny światowej. To zapis podróży chłopca, którego rodzice, będąc ofiarami prześladowań, powierzają opiece starszej, przybranej matki. Wkrótce kobieta umiera, a chłopiec zostaje sam. Tuła się po wioskach, od chaty do chaty. Walczy o przetrwanie i cierpi z powodu wyjątkowej brutalności, z jaką traktują go zabobonni chłopi. Jest świadkiem okrutnych aktów przemocy bezwzględnych żołnierzy — zarówno radzieckich, jak i niemieckich. To wstrząsający, podobnie jak powieść Kosińskiego, film, z rewelacyjnymi zdjęciami i gwiazdorską obsadą: Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Julian Sands i jedyny w tym gronie polski aktor - Lech Dyblik, który po projekcji spotka się z publicznością. Film nie wejdzie do dystrybucji kinowej w Polsce. Festiwal to jedyna szansa, żeby go obejrzeć. Uwaga! To film wyłącznie dla widzów dorosłych.

ZOOM2020F04

Miłośników czeskiego kina zapraszamy także na obraz Martina Šulíka pt. „TŁUMACZ”. Ta czesko-słowacko-austriacka produkcja była rewelacją festiwalu Berlinale w 2018 roku. Opowiada historię tłumacza pragnącego poznać tajemnice przeszłości swojej rodziny. W trakcie poszukiwań mężczyzna musi skonfrontować się z bolesnymi wspomnieniami z okresu II wojny światowej i trafia na ślad Austriaka Georga, który skrywa pewien mroczny sekret. Mieszanka kina drogi i opowieści o niełatwej męskiej przyjaźni. Film stanowi żywy dowód na to, że nawet o najboleśniejszych emocjach da się mówić w sposób pozbawiony zadęcia i z domieszką absurdalnego humoru. W rolach głównych: mistrz czeskiego kina Jiří Menzel oraz Peter Simonichek, którego pamiętamy jako ojca ze świetnego filmu „Toni Erdmann”.

ZOOM2020F05

Kolejny wielki mistrz światowego kina, którego najnowszy film będzie można zobaczyć na festiwalu, to Abel Ferrara, twórca słynnego „Złego porucznika” z pamiętną rolą Harvey’a Keitel’a. Tym razem w Jeleniej Górze pokazany zostanie jego film „TOMMASO” - odkrycie festiwalu w Cannes, poruszające i bardzo osobiste dzieło tego reżysera. Grany przez Willema Dafoe Tommaso jest ekranowym alter ego samego reżysera. Towarzyszkę życia Tommaso zagrała Cristina Chiriac, partnerka Abla, a w rolę córeczki ekranowej pary wciela się mała Anna Ferrara. Akcja filmu rozgrywa się w rzymskim mieszkaniu reżysera. Niepostrzeżenie stajemy się świadkami dekonstrukcji toksycznej męskości – z jej agresją, zazdrością, seksualnymi frustracjami i uzależnieniami.  Ferrarowski portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie, a rola Wilema Dafoe – jedną z najlepszych, jaką stworzył w swej karierze.

ZOOM2020F06

Organizatorzy festiwalu szczególnie polecają uwadze widzów kameralny, rosyjsko-estońsko-francuski dramat „CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ”. Film ten otrzymał ponad 20 nagród, m. in. na festiwalu w Wenecji, Tallinie i Rotterdamie. Jego bohaterem jest Egor - nieustraszony państwowy strażnik leśny w tajdze syberyjskiej. Jest dobrym, rodzinnym człowiekiem, szanowanym przez innych wieśniaków. Wraz z żoną Natalią oczekują drugiego dziecka. Ale pewnego dnia Egor dowiaduje się, że ma raka i pozostały mu tylko dwa miesiące życia. Nie uratuje go żadna tradycyjna medycyna ani szamańska magia. Wreszcie, kiedy nie ma już innego wyjścia, podejmuje desperacką próbę oszukania śmierci. To uniwersalna, metaforyczna i intymna przypowieść o życiu i śmierci.

ZOOM2020F07
O polskich filmach prezentowanych podczas festiwalu, spotkaniach z twórcami i festiwalowych konkursach, wśród których będzie również propozycja dla najmłodszych widzów, w najbliższych wydaniach Nowin Jeleniogórskich. Więcej o festiwalowych wydarzeniach w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej.
Kalendarz projekcji pozakonkursowych poniżej. Szczegóły programu na stronie festiwalowej: www.zoomfestival.pl
Bilety na seanse i festiwalowe karnety dostępne będą w sprzedaży od 3 lutego w kinie LOT (gdzie odbywać będą się festiwalowe pokazy specjalne) oraz w Osiedlowym Domu Kultury. Zapraszamy! 

23. MFF ZOOM-ZBLIŻENIA 2020

PROGRAM POZAKONKURSOWY

24 lutego 2020 PONIEDZIAŁEK
16.45 NĘDZNICY reż. Ladj Ly
pokaz przedpremierowy
19.00 BOŻE CIAŁO reż. Jan Komasa
po projekcji spotkanie z Elizą Rycembel
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE

25 lutego 2020 WTOREK
17.00 ŻELAZNY MOST reż. Monika Jordan-Młodzianowska
po projekcji spotkanie z Łukaszem Simlatem
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
19.45 NIE MA NAS W DOMU reż. Ken Loach

26 lutego 2020 ŚRODA
16.30 MALOWANY PTAK reż. Václav Marhoul
po projekcji spotkanie z Lechem Dyblikiem
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
20.30 SUPERNOVA reż. Bartosz Kruhlik

27 lutego 2020 CZWARTEK
16.45 WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI reż. Małgorzata Imielska
po projekcji spotkanie z Zofią Domalik
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
19.45 PARASITE reż. Bong Joon-ho

28 lutego 2020 PIĄTEK
17.00 DOLINA BOGÓW reż. Lech Majewski
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu
20.15 TŁUMACZ reż. Martin Šulík
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE

29 lutego 2020 SOBOTA
11.00 PROCEDER reż. Michał Węgrzyn
po projekcji spotkanie z Piotrem Witkowskim
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
14.30 TOMMASO reż. Abel Ferrara
16.45 CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ reż. Natasha Merkulova & Aleksey Chupov
19.00 GALA FESTIWALOWA
ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród
NIGEL KENNEDY W RECITALU Z BEATĄ URBANEK-KALINOWSKĄ
prowadzenie Gali: ŁUKASZ MACIEJEWSKI

1 marca 2020 NIEDZIELA
11.00 POKAZ FILMÓW NAGRODZONYCH (wstęp wolny)
13.30 INTERIOR reż. Marek Lechki

23. MFF ZOOM - ZBLIŻENIA odbywa się w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

ZOOM2020plakat

ZOOM 1 - Nędznicy.jpg
ZOOM 2 - Parasite.jpg
ZOOM 3 - Nie ma nas w domu 2.jpg
ZOOM 4 - Malowany ptak.jpg
ZOOM 5 -  Tłumacz.jpg
ZOOM 6 -  Tommaso.jpg
ZOOM 7 - Człowiek który wszystkich zaskoczył.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - Gala festiwalowa.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - plakat.jpg