To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2020: Polskie kino w najlepszym wydaniu

Po projekcji "Żelaznego mostu" z publicznością spotka się Łukasz Simlat

Już za trzy tygodnie 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze! Tegoroczne święto kina w stolicy Karkonoszy potrwa tydzień – od 24 lutego do 1 marca. W poprzednim wydaniu NJ pisaliśmy o światowych przebojach wielkiego ekranu, które będzie można obejrzeć podczas festiwalu. Dziś informacje na temat polskich propozycji w programie imprezy oraz spotkaniach z twórcami kina, które są nieodłącznym, ważnym, bardzo atrakcyjnym i lubianym przez publiczność elementem festiwalu.

Na początek w poniedziałek (24 lutego, godz. 19.00) polski kandydat (a może laureat) Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny, czyli BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy. Film opowiada inspirowaną prawdziwymi zdarzeniami historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie, wykorzystując nieobecność duchownego, udaje księdza i zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. W filmie, oprócz kreującego główną rolę, wspaniałego Bartosza Bieleni, zagrali między innymi Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat. Film otrzymał już kilkanaście nagród na wielu festiwalach, a laureatka nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Eliza Rycembel - będzie gościem festiwalu i po projekcji spotka się z publicznością.

Boze Cialo

We wtorek (25 lutego, godz. 17.00) ŻELAZNY MOST w reż. Moniki Jordan-Młodzianowskiej, z Bartłomiejem Topą, Łukaszem Simlatem i Julią Kijowską w rolach głównych. To dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara, również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką, Kacper wysyła Oskara do pracy na dalekie i niebezpieczne odcinki kopalni. W czasie jednej ze schadzek Oskar w wyniku tąpnięcia zostaje odcięty w zawalonym chodniku, a kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej. Muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego mężczyzny. Po projekcji filmu organizatorzy zapraszają na spotkanie z Łukaszem Simlatem, który na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu otrzymał nagrodę Złotego Szczeniaka za najlepszą drugoplanową rolę męską w tym filmie.

LukaszSimlat

W środę (26 lutego) kolejne spotkanie, tym razem z Lechem Dyblikiem, jedynym polskim aktorem, który zagrał w MALOWANYM PTAKU w reż. Václava Marhoula. Dyblik nazywany jest mistrzem drugiego planu. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Widzowie mogą kojarzyć go z ról w takich filmach, jak "Wołyń", "Dom zły", "Pod Mocnym Aniołem" czy "Pokłosie". Projekcja filmu z jego udziałem o godz. 16.30, a spotkanie ok. godz. 19.30.

LechDyblik

Tego samego dnia, o godz. 20.30 projekcja jednego z najciekawszych filmów ostatniego sezonu, czyli SUPERNOVA w reż. Bartosza Kruhlika. To historia trzech mężczyzn i wydarzenia, które zmieniło ich losy: polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury, i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. Utrzymana w realistycznym stylu, krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Bartosz Kruhlik otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski.

Supernova

Czwarty dzień festiwalu (27 lutego o godz. 16.45) rozpocznie się projekcją filmu WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI, w reż. Małgorzaty Imielskiej. To historia siedemnastoletniej Oli. Chłopięca w ruchach, obgryzione paznokcie, ręce pełne blizn po samookaleczaniu. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. W przeciwieństwie do innych dziewczyn nie chce, w zamian za papierosy i drobne sumy, świadczyć dozorcy usług seksualnych. Jedyne, czego pragnie, to odzyskać matkę. Dziewczyna trenuje zawzięcie lekkoatletykę. Wierzy, że jeśli zacznie osiągać sukcesy na zawodach, matka ją odnajdzie. W filmie zagrali m. in. Halina Rasiakówna, Adam Cywka, Dobromir Dymecki i Jowita Budnik. Grająca główną rolę Zofia Domalik, która będzie gościem festiwalu i po projekcji spotka się z publicznością, na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski. 

Wszystkodlamojejmatki

Piątek (28 lutego godz. 17.00) to prawdziwa uczta dla fanów kina artystycznego. W programie przedpremierowa projekcja filmu DOLINA BOGÓW w reż. Lecha Majewskiego. Autor takich filmów, jak „Angelus”, „Wojaczek” czy „Młyn i krzyż”, to artysta nietuzinkowy, niezwykły, wizjoner, obdarzony nieskrępowaną wyobraźnią. Współpracują z nim aktorzy światowego formatu: Charlotte Rampling, Rutger Hauer czy Viggo Mortensen. „Dolina bogów” splata ze sobą trzy wątki: legendę Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods; historię najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa, i wątek narratora filmu, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Przepiękne zdjęcia, rozmach inscenizacyjny i wspaniała obsada aktorska to doskonałe powody, aby wybrać się do kina. Warto dodać, że zdjęcia do filmu kręcono nie tylko w tytułowej Dolinie Bogów w Utah w USA, ale też w Rzymie i… na Dolnym Śląsku, m.in. w Zamku Książ. Całości dopełnia wspaniała obsada aktorska: John Malkovich („Być jak John Malkovich”, „”Sin City”, „Tajne przez poufne”), Josh Hartnett („Pearl Harbour”, „Helikopter w ogniu”), czy „dziewczyna Bonda” - Berenice Marlohe („Skyfall”). Reżyser Lech Majewski po projekcji spotka się z publicznością.

JohnMalkovich

W sobotę (29 lutego, o godz. 11.00) będzie można obejrzeć PROCEDER w reż. Michała Węgrzyna, czyli poruszającą historię rapera Tomasza Chady (Piotr Witkowski) – chłopaka z blokowiska, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. To film nie tylko dla fanów hip-hopu, to świetne kino biograficzne, podobnie jak słynne  „Jesteś Bogiem”.  W filmie zobaczyć można plejadę lubianych aktorów (Agnieszka Więdłocha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Kowalewski, Gabriela Muskała). Zaskoczeniem może być Małgorzata Kożuchowska w roli gangsterki Łysej, ale najjaśniejszym punktem tego teamu jest grający główną rolę młody aktor Piotr Witkowski, który stworzył złożoną i interesującą postać. Po projekcji filmu aktor spotka się z publicznością.

Proceder

Ostatni seans festiwalowy to INTERIOR w reż. Marka Lechkiego (niedziela, 1 marca, godz. 13.30). 35-letni Maciek (Piotr Żurawski) traci wiarę w sens życia. Pracuje od świtu do wieczora, by spłacać kredyt mieszkaniowy. Chcąc zemścić się na nieuczciwym pracodawcy, zabiera mu auto i rusza w desperacką podróż bez planu. W całym kraju trwają przygotowania do obchodów pewnej rocznicy. Pracowniczka urzędu miasta, Magda (w tej roli Magdalena Popławska), współorganizuje wydarzenia. Na początku bardzo oddana, z czasem zauważa hipokryzję najbliższego otoczenia. Zbieg zdarzeń sprawi, że ścieżki bohaterów skrzyżują się. Film nie był dotąd pokazywany, poza Festiwalem w Gdyni, i nie wiadomo, czy i kiedy wejdzie do dystrybucji w Polsce, więc tym bardziej warto się na wybrać na jego festiwalowy pokaz w Jeleniej Górze. Zapraszamy!

Interior

Bilety i karnety na seanse dostępne są w kinie LOT oraz w Osiedlowym Domu Kultury.

Więcej na temat festiwalowych wydarzeń w publikacjach, do których odnośniki znajdująś się poniżej, na www.zoomfestival.pl oraz w kolejnych wydaniach Nowin Jeleniogórskich.  

23. MFF ZOOM-ZBLIŻENIA 2020

PROGRAM POZAKONKURSOWY

24 lutego 2020 PONIEDZIAŁEK
16.45 NĘDZNICY reż. Ladj Ly
pokaz przedpremierowy
19.00 BOŻE CIAŁO reż. Jan Komasa
po projekcji spotkanie z Elizą Rycembel
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE

25 lutego 2020 WTOREK
17.00 ŻELAZNY MOST reż. Monika Jordan-Młodzianowska
po projekcji spotkanie z Łukaszem Simlatem
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
19.45 NIE MA NAS W DOMU reż. Ken Loach

26 lutego 2020 ŚRODA
16.30 MALOWANY PTAK reż. Václav Marhoul
po projekcji spotkanie z Lechem Dyblikiem
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
20.30 SUPERNOVA reż. Bartosz Kruhlik

27 lutego 2020 CZWARTEK
16.45 WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI reż. Małgorzata Imielska
po projekcji spotkanie z Zofią Domalik
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
19.45 PARASITE reż. Bong Joon-ho

28 lutego 2020 PIĄTEK
17.00 DOLINA BOGÓW reż. Lech Majewski
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu
20.15 TŁUMACZ reż. Martin Šulík
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE

29 lutego 2020 SOBOTA
11.00 PROCEDER reż. Michał Węgrzyn
po projekcji spotkanie z Piotrem Witkowskim
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
14.30 TOMMASO reż. Abel Ferrara
16.45 CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ reż. Natasha Merkulova & Aleksey Chupov
19.00 GALA FESTIWALOWA
ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród
NIGEL KENNEDY W RECITALU Z BEATĄ URBANEK-KALINOWSKĄ
prowadzenie Gali: ŁUKASZ MACIEJEWSKI

1 marca 2020 NIEDZIELA
11.00 POKAZ FILMÓW NAGRODZONYCH (wstęp wolny)
13.30 INTERIOR reż. Marek Lechki
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu

23. MFF ZOOM - ZBLIŻENIA odbywa się w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 

GALAZOMMO2020

ZOOM2020plakat

Boże Ciało Fot Andrzej Wencel.jpg
Żelazny most - Łukasz Simlat.jpg
Lech Dyblik.jpg
Supernova.jpg
Wszystko dla mojej matki.jpg
John Malkovich.jpg
PROCEDER  Fot Tomasz Ozdoba.jpg
Interior.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - Gala festiwalowa.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - plakat.jpg