To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nigel Kennedy na finał ZOOM-u 2020!

Nigel Kennedy na finał ZOOM-u 2020!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM - ZBLIŻENIA to wyjątkowa i jedna z największych oraz najważniejszych imprez kulturalnych w Jeleniej Górze. Festiwal znany w kraju i za granicą, cieszący się poważaniem w środowisku filmowym, akademickim i artystycznym, przyciągający do stolicy Karkonoszy ludzi z pasją niemal z całego świata.

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA trwać będzie w Jeleniej Górze od 24 lutego do 1 marca 2020 r. W programie: spotkania z wybitnymi twórcami, projekcje filmów nagradzanych na największych światowych festiwalach, cztery międzynarodowe konkursy filmowe, koncerty gwiazd. Tego wydarzenia nie można przegapić. Na tym festiwalu po prostu trzeba być!

Przez ponad 20 lat gwiazdami festiwalu było wiele wspaniałych osobistości ze świata filmu i muzyki. Naszymi gośćmi byli między innymi: Agnieszka Holland, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Robert Więckiewicz, Danuta Stenka, Krzysztof Majchrzak, Jan Jakub Kolski, Jakub Gierszał, Tomasz Raczek, Marcin Dorociński, Eryk Lubos, Wojciech Mecwaldowski. Koncerty zagrali m.in. Nigel Kennedy, Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Kroke.

Do festiwalowych konkursów filmowych ZOOM-u 2020 zgłoszono ponad 2400 filmów z niemal wszystkich krajów świata, a podczas festiwalu Jelenią Górę odwiedzi nas kilkuset filmowców. Podczas 23. edycji imprezy, po raz pierwszy w jej historii, odbędzie się konkurs filmu animowanego dla dzieci, w którym nagrodę przyzna dziecięca publiczność. Na zwycięzców każdego z konkursów czeka nagroda pieniężna oraz festiwalowa statuetka zaprojektowana przez znanego rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza. Laureatów poznamy podczas Gali Festiwalowej, która odbędzie się 29 lutego 2020 r. w Teatrze im. C. K. Norwida.

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w wielu miejscach w Jeleniej Górze: Kinie LOT, Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida, Jeleniogórskim Centrum Kultury, Biurze Wystaw Artystycznych. Każdego roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem blisko pięciotysięcznej publiczności, która wypełnia po brzegi wszystkie festiwalowe obiekty.

Na finał tegorocznej edycji imprezy zaplanowano wielkie wydarzenie muzyczne. Wirtuoz skrzypiec i kompozytor, Nigel Kennedy, po raz pierwszy od 15 lat wystąpi w Polsce z recitalem muzyki klasycznej.

W prezentowanym programie, wyłamując się ze standardowej formy recitalu, zamiast akompaniamentu pianina, wraz z Kennedy’m wystąpi Beata Urbanek-Kalinowska, jedna z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek swojego pokolenia.

GALA FINAŁOWA
23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM – ZBLIŻENIA
29.02.2020, godz. 19.00, Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze 

ZOOM2020G01

Po ceremonii rozdania festiwalowych nagród koncert w dwóch częściach z przerwą zagrają:
Nigel Kennedy - skrzypce
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela

NIGEL KENNEDY od ponad dwudziestu pięciu lat uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.Już od najmłodszych lat, będąc najsłynniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, pobierał nauki w Szkole Menuhina (gdzie, jak się okazało po śmierci mistrza, legendarny skrzypek osobiście sfinansował całą edukację młodego Kennedy’ego), a następnie studiował w nowojorskiej Juilliard School of Music pod kierunkiem uznanej pedagog, Dorothy DeLay.

W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii. Wielokrotnie występował też – zarówno publicznie, jak i prywatnie – przed członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Artysta został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak m.in.: tytuł Artysty Roku, laur „za wybitny wkład w muzykę brytyjską, przyznawany przez UK Brit Awards, Złota Nagroda francuskiej sieci telewizyjnej Vivement Dimanche, kilka nagród Echo, amerykańskie nagrody Grammy, niemiecka nagroda Bambi czy szwajcarska Złota Róża z Montreux.
Kennedy ma w swoim dorobku imponującą dyskografię obsypaną mnóstwem nagród. Pierwszym nagraniem skrzypka, które spotkało się z wielkim uznaniem, był Koncert skrzypcowy E. Elgara, sprzedany w ilości 300.000 egzemplarzy. Jego pierwsze przełomowe nagranie Czterech pór roku Vivaldiego trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedające się nagranie muzyki klasycznej wszechczasów. Album sprzedał się w liczbie przekraczającej 2 miliony egzemplarzy i przez prawie dwa lata utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej. Drugi album z muzyką Vivaldiego, nagrany z Filharmonikami Berlińskimi, zdobył prestiżową niemiecką nagrodę Echo Klassik za najlepsze wykonanie XVIII-wiecznego utworu muzycznego, a także najwyższe wyróżnienie przyznawane w Austrii za wykonanie muzyki klasycznej, Nagrodę Amadeusza. Wśród innych bestsellerów artysty znalazły się też nagrania koncertów Bacha, Beethovena, Berga, Brahmsa, Brucha, Mendelssohna, Sibeliusa, Czajkowskiego i Waltona, a także nagrania utworów kameralnych i recitali. Jazzowe pasje skrzypka zaowocowały albumem Blue Note Sessions, nagranym wspólnie z gigantami jazzu – Ronem Carterem i Jackiem DeJohnette, a zrealizowanym pod czujnym okiem producenta Jaya Newlanda.

BEATA URBANEK-KALINOWSKA ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego, uzyskała Diplôme Supérieur d’Enseignement – A l’unanimité w Ecole Normale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. Ukończyła studia podyplomowe Solistenklasse w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie wiolonczeli prof. Petera Bucka.
Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet. Jako koncertmistrz wiolonczel oraz partner duetowy Kennedy’ego występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Rosji. Jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracowała z orkiestrami: Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Oberösterreichische Jugendsinfonieorchester, Capella Gedanensis, Orchestre Philharmonique de Nice. Obecnie, również jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, którą współtworzy od początku istnienia zespołu.

Bilety dostępne:
- od 8 stycznia 2020 (od. godz. 14.00) online na stronie: https://teatrnorwida.pl/repertuar/ (Teatr nie prowadzi sprzedaży w kasie ani rezerwacji biletów na to wydarzenie)
- od 9 stycznia 2020 w kasie Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze (ul. K. Trzcińskiego 12, odk5@wp.pl, tel. 75 75 31 831) w godz. 9.00 – 17.00
Uwaga! Organizatorzy proszą o przemyślany zakup biletów, ponieważ nie ma możliwości wymiany lub zwrotów biletów.

Organizatorem festiwalu jest Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze, a partnerem - Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu wkrótce na http://www.zoomfestival.pl/

ZOOM2020P01

ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - Gala festiwalowa.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - plakat.jpg

Komentarze (3)

Na stronie zoomfestival.pl nie ma niestety programu, jest mowa tylko o wspomnianym koncercie na zakończenie, co jest niezbyt ważne, jeśli chodzi o filmowy charakter imprezy, bo to przecież dla niezwykłych filmów i spotkań z ludźmi kina chodzi się na Zoom!

No niestety nie ma programu a szkoda. Nie rozumie jakimi krytriami oni myslaw NJ ....

200 zł za bilet na NIGEL KENNEDY - trochę drogo