To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2020: Festiwal, na którym trzeba być!

ZOOM 2020: Festiwal, na którym trzeba być!

Już 24 lutego rozpocznie się się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze! Tegoroczna edycja tego znakomitego wydarzenia trwać będzie tydzień - do 1 marca. To jedna z największych i najważniejszych imprez regionu. Przypomnijmy: ubiegłoroczny ZOOM otrzymał Srebrny Kluczyk NJ – nagrodę za najlepsze wydarzenie kulturalne sezonu.  

W poprzednich, do których odbnośniki znajdują się poniżej,  przeczytać można o światowych przebojach wielkiego ekranu i polskich filmach, jakie będzie można obejrzeć podczas festiwalu, oraz spotkaniach z twórcami kina, filmowymi gwiazdami, które gościć będą w Jeleniej Górze. Dość powiedzieć, że już pierwszego dnia, w ramach pokazów pozakonkursowych, zaprezentowane zostanie nominowane do Oscara, „Boże Ciało” Jana Komasy. Polski film ostatecznie nie otrzymał nagrody, ale w programie ZOOM-u jest też jego oscarowy „rywal” - „Parasite” (reż. Bong Joon-ho), który uhonorowany został aż czterema Oscarami, w tym statuetką dla najlepszego filmu.

Podczas jeleniogórskiego ZOOM-u także nie zabraknie emocji konkursowych. Stawką są statuetki Żelaznego Filmowca, którymi nagradzane są najlepsze filmy w każdej z kategorii. W czterech festiwalowych konkursach zaprezentowanych zostanie blisko 120 krótkich filmów: fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Nowością jest konkurs filmu animowanego dla dzieci – przeznaczony dla dziecięcej widowni. Pokaz odbędzie się 25 lutego o godz. 10.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej. Zwycięski film wybierze publiczność, a nagroda zostanie wręczona podczas gali festiwalowej. W pozostałych trzech konkursach filmy oceniać będą jurorzy. W gronie jurorów znaleźli się znani twórcy kina:

Kinga Dębska (reżyserka filmów „Moje córki krowy” i „Zabawa, zabawa”), Adam Sikora (operator filmowy, który współpracował między innymi z Lechem Majewskim i Jerzym Skolimowskim), uznani i nagradzani twórcy filmów dokumentalnych - Anna Zamecka, Paweł Łoziński, wybitny operator Jacek Petrycki, który współpracował m. in. z Krzysztofem Kieślowskim oraz twórcy filmów animowanych: Wiola Sowa, Zbigniew Czapla i Radek Hosenseidl.

Otwarte dla publiczności pokazy konkursowe odbywać będą się w kinie LOT i JCK przy ul. Bankowej od środy do piątku (26 – 28 lutego).

Wyniki konkursów poznamy podczas Gali Festiwalowej, która odbędzie się 29 lutego o godz. 19.00 w Teatrze im. C. K. Norwida.
Wydarzenie uświetni koncert światowej klasy skrzypka Nigela Kennedy'ego, który wystąpi z wiolonczelistką Beatą Urbanek-Kalinowską. Po raz pierwszy od kilkunastu lat publiczność w Polsce będzie mogła wysłuchać tego wirtuoza skrzypiec w utworach muzyki klasycznej. W programie koncertu znajdą się m.in.: Inwencje dwugłosowe nr 1 i 6 Jana Sebastiana Bacha w aranżacji Nigela Kennedy'ego, Fuga z Sonaty na skrzypce g-moll Jana Sebastiana Bacha, Duet na skrzypce i wiolonczelę Zoltána Kodály'ego, You can’t take that away from me George'a Gershwina. Na prośbę organizatorów wydarzenia podczas koncertu zabrzmią również polskie akcenty muzyczno-filmowe. Nigel Kennedy zagra utwory Krzysztofa Komedy z filmów: Nim wstanie dzień, Jutro premiera oraz Nóż w wodzie.

Gala nie zakończy jeszcze festiwalu. Miłośnicy kina, którzy nie będą mogli śledzić przebiegu konkursów, mogą się wybrać w niedzielę, 1 marca, do kina LOT na pokaz filmów nagrodzonych (godz. 11.00, wstęp wolny). Imprezę zamknie niedzielny pokaz specjalny filmu „Interior” (godz. 13.30). To, póki co, jedyna okazja, żeby zobaczyć film „Interior”, bowiem nie wiadomo, czy w najbliższym czasie trafi do dystrybucji kinowej. A po projekcji rozmowa z reżyserem filmu - Markiem Lechkim, który dołączy do grona festiwalowych gości i po projekcji spotka się z publicznością. W trakcie imprezy zaplanowanych jest łącznie siedem spotkań z twórcami filmowymi (każdego dnia jedno), których nie można przegapić.

Bilety i karnety na seanse dostępne są w kinie LOT oraz w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Więcej na temat festiwalowych wydarzeń i program pozakonkursowy w Nowinach Jeleniogórskich oraz w publikacjach, do których odnośniki znajduja sie poniżej. Szczegółowy program imprezy na www.zoomfestival.pl oraz w Nowin Jeleniogórskich z 18 lutego 2020 r. Uwaga! w tym wydaniu naszego tygodnika, także informacja, jak zdobyć można  zaproszenia na wszystkie festiwalowe pokazy filmowe. Zapraszamy! 

 

Komentarze (1)

Na parasite już nie ma biletów...