To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2020: Filmowe święto w stolicy Karkonoszy

Jeleniogórskiego festiwalu nadarza się jedyna szansa, żeby obejrzeć „Malowanego ptaka” w reż. Václava Marhoula

Przed nami jedna z największych i najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w Jeleniej Górze, czyli 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA. Tegoroczna edycja znakomitej imprezy, organizowanej przez Osiedlowy Dom Kultury, rozpocznie się 24 lutego i potrwa cały tydzień – do 1 marca. Festiwal znany w kraju i za granicą, cieszący się uznaniem filmowców i publiczności, przyciąga do stolicy Karkonoszy gości niemal z całego świata. Jest szansą dla kinomanów na odrobienie „ekranowych zaległości”, ale też na obejrzenie filmów, które nie gościły dotąd w polskich kinach.  

W czterech festiwalowych konkursach festiwalu zaprezentowanych zostanie blisko 120 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Po raz pierwszy w historii imprezy w osobnej sekcji pokazane zostaną filmy animowane dla dzieci. W tym konkursie zwycięzcę wyłoni dziecięca publiczność.
W programie nie zabraknie też projekcji pozakonkursowych. W ramach pokazów specjalnych zobaczyć będzie można kilkanaście najciekawszych filmów ostatniego sezonu i spotkać się z ich twórcami. Prawdziwą gratką dla kinomanów będzie projekcja „Malowanego ptaka” w reż. Václava Marhoula z Czech. Film jest pierwszą ekranizacją powieści Jerzego Kosińskiego, która mimo upływu ponad 50 lat wciąż szokuje czytelników. Film nie trafił do polskiej dystrybucji, podczas festiwalu jest więc jedyna szansa, żeby go obejrzeć.
Galę festiwalową w jeleniogórskim Teatrze im. C. K. Norwida (29 lutego 2020, godz. 19.00), podczas której poznamy laureatów festiwalowych konkursów, uświetni recital Nigela Kennedy, który wystąpi z wiolonczelistką – Beatą Urbanek-Kalinowską.

Nigel Kennedy od ponad dwudziestu pięciu lat uznawany jest za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów. Podczas gali festiwalowej Nigel Kennedy po raz pierwszy od 15 lat wystąpi w Polsce z recitalem muzyki klastycznej. Bilety na koncert już w sprzedaży.

Szczegóły programu festiwalowego wkrótce będzie można znaleźć na stronach internetowych www.zoomfestival.pl i www.nj24.pl oraz w kolejnych wydaniach Nowin Jeleniogórskich. Zapraszamy! 

ZOOM2020PUE

ZOOM2020G

ZOOM 2020 - plakat - nj24.jpg
Gala ZOOM-ZBLIŻENIA 2020.jpg

Komentarze (1)

Ten "Malowany ptak" to będzie gratka, bo w PL nie puszczą tego.