To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2020: Wydarzenie, którego nie można przegapić!

ZOOM 2020: Wydarzenie, którego nie można przegapić!

Już w najbliższy poniedziałek, 24 lutego, rozpoczyna się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze. Tegoroczna edycja jednej z największych i najważniejszych, markowych imprez kulturalnych odbywających się w naszym regionie potrwa do 1 marca. To festiwal, na którym zwyczajnie trzeba być!

W programie przede wszystkim mnóstwo dobrego kina. W tym wiele filmów niedostępnych w kinowej dystrybucji. Odpowiedzialna za program festiwalu, szefowa organizującego imprezę jeleniogórskiego ODK – Sylwia Motyl, jak zwykle potwierdziła, że trzyma rękę na pulsie kina, wie, co w nim najciekawsze, najlepsze, budzące szczególne zainteresowanie. W planie pozakonkursowych projekcji specjalnych znalazły się najnowsze światowe przeboje wielkiego ekranu oraz znakomite polskie filmy – słowem, panorama tego, co aktualnie dzieje się w filmowym świecie i co warto obejrzeć. Dla miłośników sztuki filmowej jeleniogórski ZOOM jest okazją do nadrobienia kinowych zaległości i zobaczenia tego, co jeszcze nie trafiło na ekrany kin, a budzi emocje i jest głośno komentowane.

Program festiwalu jest bardzo bogaty i ułożony tak, że nie sposób obejrzeć wszystkiego. Trzeba wybierać. Do tego - każdego dnia odbywać będą się spotkania z twórcami kina, filmowymi gwiazdami, które gościć będą w Jeleniej Górze.

Już w poniedziałek, 24 lutego, po wieczornym pokazie nominowanego do Oscara, „Bożego Ciała” Jana Komasy w kinie LOT (gdzie odbywać się będą wszystkie pokazy specjalne) spotkanie z aktorką - Elizą Rycembel, nagrodzoną na ostatnim festiwalu w Gdyni za najlepszą rolę drugoplanową zagraną właśnie w tym filmie.

We wtorek, 25 lutego, po projekcji „Żelaznego mostu” Moniki Jordan-Młodzianowskiej, z publicznością porozmawia Łukasz Simlat, nagrodzony na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu za najlepszą rolę drugoplanową w tym właśnie filmie.

W środę, 26 lutego, spotkanie z Lechem Dyblikiem – jedynym Polakiem, który zagrał w „Malowanym ptaku” Václava Marhoula. ZOOM jest, póki co, jedyną okazją, by obejrzeć ten film u nas.

Zofia Domalik, grająca główną postać w filmie „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej, opowie o swojej pracy po czwartkowej (27 lutego) projekcji tego filmu.

Reżyser Lech Majewski spotka się z publicznością po piątkowym (28 lutego) pokazie jego filmu „Dolina bogów” w gwiazdorskiej obsadzie.

W sobotę, 29 lutego, wczesnym popołudniem, po projekcji „Procederu” Michała Węgrzyna z widzami w kinie rozmawiać będzie Piotr Witkowski, który zagrał główną rolę w filmie.

Gościem ostatniego, niedzielnego (1 marca) spotkania z publicznością będzie reżyser Marek Lechki, który opowie o swoim filmie „Interior” zamykającym cykl pokazów tegorocznego ZOOM-u

Spotkania z twórcami filmu prowadzić będą Łukasz Maciejewski i Lech Moliński.

Ceniony krytyk filmowy i teatralny, autor m.in. bestsellerowych książek o polskich aktorkach, Łukasz Maciejewski poprowadzi także sobotnią (29 lutego) Galę Festiwalową w Teatrze im. C. K. Norwida, której muzyczną gwiazdą będzie światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy. Wybitny instrumentalista wystąpi wspólnie z wiolonczelistką Beatą Urbanek-Kalinowską. Po raz pierwszy od kilkunastu lat publiczność w Polsce będzie mogła wysłuchać utworów muzyki klasycznej w jego wykonaniu! W programie koncertu znajdą się m.in.: Inwencje dwugłosowe nr 1 i 6 Jana Sebastiana Bacha w aranżacji Nigela Kennedy'ego, Fuga z Sonaty na skrzypce g-moll Jana Sebastiana Bacha, Duet na skrzypce i wiolonczelę Zoltána Kodály'ego, You can’t take that away from me George'a Gershwina. Na prośbę organizatorów wydarzenia podczas koncertu zabrzmią również polskie akcenty muzyczno-filmowe. Nigel Kennedy zagra utwory Krzysztofa Komedy z filmów: "Nim wstanie dzień", "Jutro premiera" oraz "Nóż w wodzie".

Podczas Gali Festiwalowej poznamy także laureatów czterech konkursów filmowych, odbywających się w ramach tegorocznego ZOOM-u. Podczas pokazów konkursowych zaprezentowanych zostanie blisko 120 krótkich filmów: fabularnych, dokumentalnych i animowanych, wyselekcjonowanych z blisko dwóch i pół tysiąca filmów z całego świata, zgłoszonych do udziału w festiwalu!

Nowością imprezy jest konkurs filmu animowanego dla dzieci – przeznaczony dla dziecięcej widowni, który odbędzie się 25 lutego o godz. 10.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej. Zwycięski film w tej kategorii wybierze dziecięca publiczność!. W pozostałych trzech konkursach filmy oceniać będą jurorzy. W gronie jurorów znaleźli się m.in. znani twórcy kina: Kinga Dębska (reżyserka filmów „Moje córki krowy” i „Zabawa, zabawa”), operator filmowy Adam Sikora (współpracujący między innymi z Lechem Majewskim i Jerzym Skolimowskim), uznani i nagradzani twórcy filmów dokumentalnych - Anna Zamecka, Paweł Łoziński, wybitny operator Jacek Petrycki, który współpracował m. in. z Krzysztofem Kieślowskim, oraz twórcy filmów animowanych: Wiola Sowa, Zbigniew Czapla i Radek Hosenseidl.

Podzielone na bloki, otwarte dla publiczności pokazy konkursowe, odbywać będą się w kinie LOT i JCK przy ul. Bankowej od środy do piątku (26 – 28 lutego).

Bilety i karnety na seanse dostępne są w kinie LOT. Więcej na temat festiwalowych wydarzeń w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl . Szczegółowy program imprezy w Nowinach Jeleniogórskich z 18 lutego 2020 r. oraz poniżej. 

ZOOM 2020 - afisz - nj24.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - Gala festiwalowa.jpg
ZOOM-ZBLIŻENIA 2020 - plakat.jpg