Na początek w poniedziałek (24 lutego, godz. 19.00) polski kandydat (a może laureat) Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny, czyli BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy. Film opowiada inspirowaną prawdziwymi zdarzeniami historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie, wykorzystując nieobecność duchownego, udaje księdza i zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. W filmie, oprócz kreującego główną rolę, wspaniałego Bartosza Bieleni, zagrali między innymi Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat. Film otrzymał już kilkanaście nagród na wielu festiwalach, a laureatka nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Eliza Rycembel - będzie gościem festiwalu i po projekcji spotka się z publicznością.
We wtorek (25 lutego, godz. 17.00) ŻELAZNY MOST w reż. Moniki Jordan-Młodzianowskiej, z Bartłomiejem Topą, Łukaszem Simlatem i Julią Kijowską w rolach głównych. To dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara, również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką, Kacper wysyła Oskara do pracy na dalekie i niebezpieczne odcinki kopalni. W czasie jednej ze schadzek Oskar w wyniku tąpnięcia zostaje odcięty w zawalonym chodniku, a kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej. Muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego mężczyzny. Po projekcji filmu organizatorzy zapraszają na spotkanie z Łukaszem Simlatem, który na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu otrzymał nagrodę Złotego Szczeniaka za najlepszą drugoplanową rolę męską w tym filmie.
W środę (26 lutego) kolejne spotkanie, tym razem z Lechem Dyblikiem, jedynym polskim aktorem, który zagrał w MALOWANYM PTAKU w reż. Václava Marhoula. Dyblik nazywany jest mistrzem drugiego planu. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Widzowie mogą kojarzyć go z ról w takich filmach, jak "Wołyń", "Dom zły", "Pod Mocnym Aniołem" czy "Pokłosie". Projekcja filmu z jego udziałem o godz. 16.30, a spotkanie ok. godz. 19.30.
Tego samego dnia, o godz. 20.30 projekcja jednego z najciekawszych filmów ostatniego sezonu, czyli SUPERNOVA w reż. Bartosza Kruhlika. To historia trzech mężczyzn i wydarzenia, które zmieniło ich losy: polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury, i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. Utrzymana w realistycznym stylu, krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Bartosz Kruhlik otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski.
Czwarty dzień festiwalu (27 lutego o godz. 16.45) rozpocznie się projekcją filmu WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI, w reż. Małgorzaty Imielskiej. To historia siedemnastoletniej Oli. Chłopięca w ruchach, obgryzione paznokcie, ręce pełne blizn po samookaleczaniu. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. W przeciwieństwie do innych dziewczyn nie chce, w zamian za papierosy i drobne sumy, świadczyć dozorcy usług seksualnych. Jedyne, czego pragnie, to odzyskać matkę. Dziewczyna trenuje zawzięcie lekkoatletykę. Wierzy, że jeśli zacznie osiągać sukcesy na zawodach, matka ją odnajdzie. W filmie zagrali m. in. Halina Rasiakówna, Adam Cywka, Dobromir Dymecki i Jowita Budnik. Grająca główną rolę Zofia Domalik, która będzie gościem festiwalu i po projekcji spotka się z publicznością, na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski.
Piątek (28 lutego godz. 17.00) to prawdziwa uczta dla fanów kina artystycznego. W programie przedpremierowa projekcja filmu DOLINA BOGÓW w reż. Lecha Majewskiego. Autor takich filmów, jak „Angelus”, „Wojaczek” czy „Młyn i krzyż”, to artysta nietuzinkowy, niezwykły, wizjoner, obdarzony nieskrępowaną wyobraźnią. Współpracują z nim aktorzy światowego formatu: Charlotte Rampling, Rutger Hauer czy Viggo Mortensen. „Dolina bogów” splata ze sobą trzy wątki: legendę Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods; historię najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa, i wątek narratora filmu, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Przepiękne zdjęcia, rozmach inscenizacyjny i wspaniała obsada aktorska to doskonałe powody, aby wybrać się do kina. Warto dodać, że zdjęcia do filmu kręcono nie tylko w tytułowej Dolinie Bogów w Utah w USA, ale też w Rzymie i… na Dolnym Śląsku, m.in. w Zamku Książ. Całości dopełnia wspaniała obsada aktorska: John Malkovich („Być jak John Malkovich”, „”Sin City”, „Tajne przez poufne”), Josh Hartnett („Pearl Harbour”, „Helikopter w ogniu”), czy „dziewczyna Bonda” - Berenice Marlohe („Skyfall”). Reżyser Lech Majewski po projekcji spotka się z publicznością.
W sobotę (29 lutego, o godz. 11.00) będzie można obejrzeć PROCEDER w reż. Michała Węgrzyna, czyli poruszającą historię rapera Tomasza Chady (Piotr Witkowski) – chłopaka z blokowiska, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. To film nie tylko dla fanów hip-hopu, to świetne kino biograficzne, podobnie jak słynne „Jesteś Bogiem”. W filmie zobaczyć można plejadę lubianych aktorów (Agnieszka Więdłocha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Kowalewski, Gabriela Muskała). Zaskoczeniem może być Małgorzata Kożuchowska w roli gangsterki Łysej, ale najjaśniejszym punktem tego teamu jest grający główną rolę młody aktor Piotr Witkowski, który stworzył złożoną i interesującą postać. Po projekcji filmu aktor spotka się z publicznością.
Ostatni seans festiwalowy to INTERIOR w reż. Marka Lechkiego (niedziela, 1 marca, godz. 13.30). 35-letni Maciek (Piotr Żurawski) traci wiarę w sens życia. Pracuje od świtu do wieczora, by spłacać kredyt mieszkaniowy. Chcąc zemścić się na nieuczciwym pracodawcy, zabiera mu auto i rusza w desperacką podróż bez planu. W całym kraju trwają przygotowania do obchodów pewnej rocznicy. Pracowniczka urzędu miasta, Magda (w tej roli Magdalena Popławska), współorganizuje wydarzenia. Na początku bardzo oddana, z czasem zauważa hipokryzję najbliższego otoczenia. Zbieg zdarzeń sprawi, że ścieżki bohaterów skrzyżują się. Film nie był dotąd pokazywany, poza Festiwalem w Gdyni, i nie wiadomo, czy i kiedy wejdzie do dystrybucji w Polsce, więc tym bardziej warto się na wybrać na jego festiwalowy pokaz w Jeleniej Górze. Zapraszamy!
Bilety i karnety na seanse dostępne są w kinie LOT oraz w Osiedlowym Domu Kultury.
Więcej na temat festiwalowych wydarzeń w publikacjach, do których odnośniki znajdująś się poniżej, na www.zoomfestival.pl oraz w kolejnych wydaniach Nowin Jeleniogórskich.
23. MFF ZOOM-ZBLIŻENIA 2020
PROGRAM POZAKONKURSOWY
24 lutego 2020 PONIEDZIAŁEK
16.45 NĘDZNICY reż. Ladj Ly
pokaz przedpremierowy
19.00 BOŻE CIAŁO reż. Jan Komasa
po projekcji spotkanie z Elizą Rycembel
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
25 lutego 2020 WTOREK
17.00 ŻELAZNY MOST reż. Monika Jordan-Młodzianowska
po projekcji spotkanie z Łukaszem Simlatem
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
19.45 NIE MA NAS W DOMU reż. Ken Loach
26 lutego 2020 ŚRODA
16.30 MALOWANY PTAK reż. Václav Marhoul
po projekcji spotkanie z Lechem Dyblikiem
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
20.30 SUPERNOVA reż. Bartosz Kruhlik
27 lutego 2020 CZWARTEK
16.45 WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI reż. Małgorzata Imielska
po projekcji spotkanie z Zofią Domalik
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
19.45 PARASITE reż. Bong Joon-ho
28 lutego 2020 PIĄTEK
17.00 DOLINA BOGÓW reż. Lech Majewski
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu
20.15 TŁUMACZ reż. Martin Šulík
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
29 lutego 2020 SOBOTA
11.00 PROCEDER reż. Michał Węgrzyn
po projekcji spotkanie z Piotrem Witkowskim
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
14.30 TOMMASO reż. Abel Ferrara
16.45 CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ reż. Natasha Merkulova & Aleksey Chupov
19.00 GALA FESTIWALOWA
ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród
NIGEL KENNEDY W RECITALU Z BEATĄ URBANEK-KALINOWSKĄ
prowadzenie Gali: ŁUKASZ MACIEJEWSKI
1 marca 2020 NIEDZIELA
11.00 POKAZ FILMÓW NAGRODZONYCH (wstęp wolny)
13.30 INTERIOR reż. Marek Lechki
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu
23. MFF ZOOM - ZBLIŻENIA odbywa się w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...