Wrzesień muzycznie
Warto wybrać się do kościoła Podwyższenia Krzyża Św. (Garnizonowym) na koncerty Festiwalu Silesia Sonans, które potrwają jeszcze do 7 września. To okazja do posłuchania utworów muzycznych mistrzów. 6 września o godz. 19.30 support - Daniel Mieczkowski (flet). Program: Georg Philipp Telemann - Fantazja g-moll nr 12, NIccolo Paganini - Kaprys z op. 1 nr 21. O 21.30 wystąpi Silesia Sonans Ensemble, zaś o godz. 21.00 scena alternatywna na świeżym powietrzu i koncert Pawła Szamburskiego (klarnet). Na zakończenie Festiwalu Silesia Sonans 7 września o godz. 19.30 zagra Marcin Masecki z kwintetem. W programie: Johann Sebastian Bach - koncert klawesynowy BWV 1053 oraz Wolfgang Amadeus Mozart - koncert fortepianowy KV 415.
Wrzesień dla dzieci
W czasie Września Jeleniogórskiego nie zabraknie imprez dla najmłodszych. Można się wybrać z dziećmi na „Baśń o Legendach Karkonoskich”. Jest to muzyczny spektakl dla dzieci od 6 lat, mieszczący w sobie legendy naszego regionu. 10-letnia Ola pewnego dnia postanawia uciec z Jeleniej Góry. Podczas drogi na dworzec spostrzega rannego jelenia i jako odpowiedzialna przedstawicielka ekopatrolu postanawia mu pomóc. Co wyjdzie ze spotkania tych dwojga? Tego dowiecie się na spektaklu. Prapremiera zaplanowana jest na 5 września w Otwartej Papierni, zaś premiera przedstawienia odbędzie się w JCK 7 września o godz. 16.00.
Premierę dla dzieci przygotował także Zdrojowy Teatr Animacji. 29 września można z pociechami wybrać się na sztukę „Kto się boi pani Eś”. Pani „Eś” czyli Śmierć, postanawia zgodnie z tendencjami światowymi ocieplić swój wizerunek i w miły sposób zabierać w zaświaty istoty, na które przyszedł już czas. Pogodna opowieść o poważnych sprawach.
Wrześniowe jarmarki i pikniki
7 i 8 września, od godz. 10.00 na Placu Piastowskim w Cieplicach trwać będą XX Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie - Bartnictwo w Sudetach Zachodnich, połączone z jarmarkiem najróżniejszych produktów, głównie pszczelich. W targach weźmie udział wiele kół pszczelarskich z Polski, Czech i Niemiec.
Na wrzesień w Jeleniej Górze czekają nie tylko smakosze, ale także miłośnicy staroci. Tradycyjnie w ostatni weekend tego miesiąca odbywa się Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości. 28 i 29 września na Placu Ratuszowym i okolicznych uliczkach po raz 46. swoje zbiory prezentować będą kolekcjonerzy z całej Europy. Można tu kupić zabytkowy samochód, stare meble, broń, cacka ze szkła i porcelany, książki, bibeloty i tysiące innych rzeczy.
Wrześniowe wystawy
Kto przyjedzie do Cieplic, powinien wybrać się także do Muzeum Przyrodniczego, w którym 6 września zostanie otwarta wystawa „Antoni Fałat. Malarstwo”. W wernisażu weźmie udział autor obrazów, Antoni Fałat, polski malarz, grafik i rysownik, twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. 77-letni artysta od najwcześniejszych lat czerpie inspiracje ze starych fotografii o „prowincjonalnym" rodowodzie, kojarzących się z małomiasteczkową, czasem jarmarczno - odpustową aurą. Jego prace wystawiane są w wielu muzeach na całym świecie.
To niejedyna ciekawa wystawa, która zostanie otwarta we wrześniu. W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” od 7 września można oglądać nową wystawę stałą grafik Ferdinanda Staegera. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną grafiki Ferdinanda Steagera z jego teki „Gerhart Hauptmann”, wydanej w 1923 roku, ilustrujące sceny z dzieł G. Hauptmanna (choćby „Wniebowzięcie Hanusi” czy „Biedny Henryk”).
W Muzeum Karkonoskim 13 września o godz. 16.00 zostanie otwarta wystawa grafik Sławomira Witkowskiego. Artysta ma bogaty dorobek, jest laureatem wielu nagród, jego prace brały udział w wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz grafiki artystycznej uprawia czynnie malarstwo, rysunek i fotografię.
Wrześniowe premiery
Nie tylko Zdrojowy Teatr Animacji przygotował na wrzesień nowe przedstawienie. Premiera odbędzie się także w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. „Damy i huzary” Aleksandra Fredry obejrzymy już w siedzibie teatru i to będzie okazja, by zobaczyć, co zmieniło się po generalnym remoncie. Nowy układ widowni, nowe fotele, scena, zaplecze, winda – to tylko niektóre rzeczy, które przyciągną uwagę widzów. Premiera zapowiedziana jest na 28 września o godz. 19.00. „W roku 1945 roku polską scenę w Jeleniej Górze otwierano premierą „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. Pozycją komediową – co zrozumiałe po wojennych potwornościach – ale klasyczną i polską. Tamtego wyboru nowej widowni nie trzeba było tłumaczyć. Siedemdziesiąt cztery lata później, planując po generalnym remoncie Teatru im. Norwida powrót do stałej siedziby, postanowiliśmy nawiązać do tamtego wydarzenia” - aktorzy i reżyser Tomasz Grochoczyński zapraszają na przedstawienie.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...