To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Startuje 61. Wrzesień Jeleniogórski. Na początek Sarsa i Pawlik!

Startuje 61. Wrzesień Jeleniogórski. Na początek Sarsa i Pawlik!

Już w najbliższy weekend stratuje 61. Wrzesień Jeleniogórski. Na dobry początek, w sobotę, 31 sierpnia, od godz. 19.00 plenerowa impreza taneczno – muzyczna czyli koncertowa „Salsa z Sarsą” na jeleniogórskim rynku. W niedzielę, 1 września, o tej samej porze na Placu Ratuszowym kolejny zestaw koncertów. Gwiazdą wieczoru będzie Włodek Pawlik Trio.

W programie tegorocznego, 61. Września Jeleniogórskiego znalazło się wiele interesujących koncertów, teatralnych premier, wernisaży, spotkań i innych imprez.

Salsa z Sarsą i Pawlik z Moniuszą

Inauguracja 61. Września Jeleniogórskiego, którą zaplanowano na dzień 31 sierpnia, będzie taneczno-muzyczna. Na Plac Ratuszowy warto przyjść przed godziną 19. Wtedy rozpocznie się Gala Taneczna zatytułowana „Salsa z Sarsą”. Pod tym tytułowym kalamburem kryją się wspólne tańce jeleniogórzan, połączone z koncertem Sarsy. Organizatorzy liczą na aktywny udział chętnej do tańca publiczności. Po tym wstępie usłyszymy i zobaczymy koncert w wykonaniu Marty Markiewicz, utalentowanej piosenkarki, autorki tekstów i kompozytorki używającej scenicznego pseudonimu Sarsa. Artystka ma na swoim koncie już trzy płyty. Najbardziej znane przeboje to: „Naucz mnie”, „Indiana” i „Zapomnij mnie”.

1 września (niedziela) znów będzie warto pojawić się na Placu Ratuszowym. O godz. 19.00 wystąpi „Powszechna Orkiestra Jeleniogórska”. Pod tą dość tajemniczą nazwą kryją się młodzi muzycy z Polski i Niemiec. Do tego wyjątkowego koncertu przygotowywali się na specjalnych warsztatach. Po ich występie na scenie przy jeleniogórskim ratuszu pojawi się wybitny polski pianista, laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik. Jego zespół wykona najsłynniejsze pieśni Stanisława Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Silesia Sonans i Narodowe Czytanie Schulza

W kolejne dni (od 2 do 7 września) w Kościele Podwyższenia Krzyża Św.(Garnizonowym) odbywać się będą koncerty symfoniczne i organowe, zorganizowane w ramach festiwalu „Silesia Sonans”. Wśród wykonawców Neue Lausitzer Philharmonie, zespół „Lutosławski Quartet” i Silesia Sonans Ensemble. Na niektóre z tych koncertów wstęp jest darmowy, a na pozostałe wejściówki kosztują 10 złotych.

Bardzo ciekawie zapowiada się wydarzenie w ramach Narodowego Czytania 2019, któremu patronuje prezydent RP. Spośród zalecanego przez prezydencką kancelarię zbioru lektur wybrano nowelę „Mój ojciec wstępuje do strażaków” z książki „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. Odtwórcami tego tekstu będą... jeleniogórscy strażacy. Ciekawe jak poradzą sobie z niełatwą prozą Brunona Schultza. Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września o godz. 15 na Placu Ratuszowym.

Więcej na temat wydarzeń Września Jeleniogórskiego 2019 w Nowinach Jeleniogórskich z 20 i 27 sierpnia 2019 r. oraz na oficjalnej stronie internetowej miasta www.jeleniagora.pl.
  

61 Wrzesien Jeleniogórski - plakat.jpg
61 Wrzesien Jeleniogórski - inauguracja.jpg
61 Wrzesien Jeleniogórski - afisz nj24.jpg