To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyka zabrzmiała w kościele

Muzyka zabrzmiała w kościele

Elegancko, klasycznie, melodyjnie i ekspresyjnie wybrzmiał poniedziałkowy koncert w ramach festiwalu Silesia Sonans. 2 września w monumentalnych barokowych wnętrzach Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża (ciągle jeszcze przez jeleniogórzan zwanego Garnizonowym) zabrzmiały utwory Mozarta, Crusella, Schuberta i Beethovena w wykonaniu kameralnej orkiestry Neue Lausitzer Philharmonie z Gorlitz. Po plenerowych peregrynacjach zespołu Maksymiliana Święcha (29.08. – 1.09.) i występie na Scenie na Rynku Powszechnej Orkiestry Jeleniogórskiej 1.09), festiwal Silesia Sonans wrócił do wnętrz kościoła, który tym samym na prawie tydzień staje się prawdziwą świątynią muzyki. 

Gospodarz i dyrektor festiwalu, ks.płk. dr Andrzej Bokiej witając publiczność poświęcił kilka słów programowi tegorocznej Silesii, wspomniał o planach i projektach na przyszłość. Zwrócił też uwagę na novum, które pojawiło się w tym roku, mianowicie sporych rozmiarów obraz „Jelenia Góra” autorstwa Edwarda Dwurnika, który jest tłem dla wykonawców. Zdradził też, że marzy mu się, aby także przyszłości można było wzbogacić muzyczny festiwal o galerię malarstwa: „jeden koncert – jeden obraz”. To interesująca koncepcja, którą warto popierać, zwłaszcza, kiedy uświadomimy sobie, jak inspirujące jest dla słuchaczy i widzów obcowanie z wielkimi dziełami muzyki i malarstwa (żeby ograniczyć się tylko do tych dwóch dziedzin).

Festiwal Silesia Sonas w ciągu 22 lat istnienia „dorobił się” licznej, wiernej i życzliwej publiczności. Daje się to zauważyć na każdym koncercie. Także i wczoraj znakomici filharmonicy Neue Lausitzer Philharmonie po koncercie kilkakrotnie byli „wyklaskiwani” do ukłonów. Zasłużenie, bowiem zróżnicowany program wykonali błyskotliwie, niezwykle ekspresyjnie, pozostawiając wrażenie lekkości i oczekiwania na następne festiwalowe propozycje.

Dziś, 3 września, w festiwalowym programie:
19.00 - support Jakub Moneta organy
19.30 - Arkadiusz Bialic - recital organowy
wejściówki – 10 zł

Więcej o programie 22. Festiwalu Silesia Sonans w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej.  

FSS2019 (1).jpg
FSS2019 (2).jpg
FSS2019 (3).jpg
FSS2019 (4).jpg