To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trwa 61. Wrzesień Jeleniogórski

Trwa 61. Wrzesień Jeleniogórski

Po mocnym otwarciu w miniony weekend dorocznego cyklu wydarzeń, jeleniogórzan i turystów czekają kolejne kulturalne atrakcje tegorocznego Września Jeleniogórskiego.  

Wrzesień muzycznie
Warto wybrać się do kościoła Podwyższenia Krzyża Św. (Garnizonowym) na koncerty Festiwalu Silesia Sonans, które potrwają jeszcze do 7 września. To okazja do posłuchania utworów muzycznych mistrzów. 6 września o godz. 19.30 support  - Daniel Mieczkowski  (flet). Program:  Georg Philipp Telemann - Fantazja g-moll nr 12, NIccolo Paganini - Kaprys z op. 1 nr 21. O 21.30 wystąpi Silesia Sonans Ensemble, zaś o godz. 21.00 scena alternatywna na świeżym powietrzu i koncert Pawła Szamburskiego (klarnet). Na zakończenie Festiwalu Silesia Sonans 7 września o godz. 19.30 zagra Marcin Masecki z kwintetem. W programie: Johann Sebastian Bach - koncert klawesynowy BWV 1053 oraz Wolfgang Amadeus Mozart - koncert fortepianowy KV 415.

Wrzesień dla dzieci
W czasie Września Jeleniogórskiego nie zabraknie imprez dla najmłodszych. Można się wybrać z dziećmi na „Baśń o Legendach Karkonoskich”. Jest to muzyczny spektakl dla dzieci od 6 lat, mieszczący w sobie legendy naszego regionu. 10-letnia Ola pewnego dnia postanawia uciec z Jeleniej Góry. Podczas drogi na dworzec spostrzega rannego jelenia i jako odpowiedzialna przedstawicielka ekopatrolu postanawia mu pomóc. Co wyjdzie ze spotkania tych dwojga? Tego dowiecie się na spektaklu. Prapremiera zaplanowana jest na 5 września w Otwartej Papierni, zaś premiera przedstawienia odbędzie się w JCK 7 września o godz. 16.00.
Premierę dla dzieci przygotował także Zdrojowy Teatr Animacji. 29 września można z pociechami wybrać się na sztukę „Kto się boi pani Eś”. Pani „Eś” czyli Śmierć, postanawia zgodnie z tendencjami światowymi ocieplić swój wizerunek i w miły sposób zabierać w zaświaty istoty, na które przyszedł już czas. Pogodna opowieść o poważnych sprawach.

Wrześniowe jarmarki i pikniki
7 i 8 września, od godz. 10.00 na Placu Piastowskim w Cieplicach trwać będą XX Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie - Bartnictwo w Sudetach Zachodnich, połączone z jarmarkiem najróżniejszych produktów, głównie pszczelich. W targach weźmie udział wiele kół pszczelarskich z Polski, Czech i Niemiec.

Na wrzesień w Jeleniej Górze czekają nie tylko smakosze, ale także miłośnicy staroci. Tradycyjnie w ostatni weekend tego miesiąca odbywa się Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości. 28 i 29 września na Placu Ratuszowym i okolicznych uliczkach po raz 46. swoje zbiory prezentować będą kolekcjonerzy z całej Europy. Można tu kupić zabytkowy samochód, stare meble, broń, cacka ze szkła i porcelany, książki, bibeloty i tysiące innych rzeczy.

Wrześniowe wystawy
Kto przyjedzie do Cieplic, powinien wybrać się także do Muzeum Przyrodniczego, w którym 6 września zostanie otwarta wystawa „Antoni Fałat. Malarstwo”. W wernisażu weźmie udział autor obrazów, Antoni Fałat, polski malarz, grafik i rysownik, twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. 77-letni artysta od najwcześniejszych lat czerpie inspiracje ze starych fotografii o „prowincjonalnym" rodowodzie, kojarzących się z małomiasteczkową, czasem jarmarczno - odpustową aurą. Jego prace wystawiane są w wielu muzeach na całym świecie.
To niejedyna ciekawa wystawa, która zostanie otwarta we wrześniu. W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” od 7 września można oglądać nową wystawę stałą grafik Ferdinanda Staegera. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną grafiki Ferdinanda Steagera z jego teki „Gerhart Hauptmann”, wydanej w 1923 roku, ilustrujące sceny z dzieł G. Hauptmanna (choćby „Wniebowzięcie Hanusi” czy „Biedny Henryk”).
W Muzeum Karkonoskim 13 września o godz. 16.00 zostanie otwarta wystawa grafik Sławomira Witkowskiego. Artysta ma bogaty dorobek, jest laureatem wielu nagród, jego prace brały udział w wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz grafiki artystycznej uprawia czynnie malarstwo, rysunek i fotografię.

Wrześniowe premiery
Nie tylko Zdrojowy Teatr Animacji przygotował na wrzesień nowe przedstawienie. Premiera odbędzie się także w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. „Damy i huzary” Aleksandra Fredry obejrzymy już w siedzibie teatru i to będzie okazja, by zobaczyć, co zmieniło się po generalnym remoncie. Nowy układ widowni, nowe fotele, scena, zaplecze, winda – to tylko niektóre rzeczy, które przyciągną uwagę widzów. Premiera zapowiedziana jest na 28 września o godz. 19.00. „W roku 1945 roku polską scenę w Jeleniej Górze otwierano premierą „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. Pozycją komediową – co zrozumiałe po wojennych potwornościach – ale klasyczną i polską. Tamtego wyboru nowej widowni nie trzeba było tłumaczyć. Siedemdziesiąt cztery lata później, planując po generalnym remoncie Teatru im. Norwida powrót do stałej siedziby, postanowiliśmy nawiązać do tamtego wydarzenia” - aktorzy i reżyser Tomasz Grochoczyński zapraszają na przedstawienie.