To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Friedrich Iwan w Domu Hauptmanna

Friedrich Iwan w Domu Hauptmanna

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie zaprasza na wernisaż wystawy „W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna – Friedrich Iwan i inni”, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 września 2019 r., o godz. 13.00.

Wystawa poświęcona jest przede wszystkim twórczości jednego z najwybitniejszych karkonoskich artystów - Friedricha Iwana (1889-1967), który był niezwykle płodnym mistrzem akwaforty i akwatinty. Iwan był zafascynowany walorami krajobrazowymi Karkonoszy, dostrzegał piękno natury i potrafił pokazać je na swoich dziełach. Przez cały rok wędrował po górach z plecakiem i przemierzając szlaki obserwował, szkicował, malował. Mówiono o nim, że zna góry jak rolnik swoją ziemię.
Operował ograniczoną skalą barw (błękity, biele, zielenie, brązy i żółcienie), ale dzięki talentowi i mistrzowskiemu warsztatowi, zręcznie przedstawiał zmienność naturalnego światła, partie nieba czy wodę w strumieniach. Friedrich Iwan szczególnie upodobał sobie zimowy pejzaż Karkonoszy, który był motywem wiodącym w jego pracach. Nazywany był przez to „Śniegowym Iwanem” (Schnee Iwan) i już w październiku wzdychał: „Kiedy znowu będzie mój upragniony śnieg?”. Artysta malował nie tylko Karkonosze, ale też Góry Izerskie, okoliczne miasteczka i zabytki, a także ilustrował przewodniki turystyczne.
Prace Friedricha Iwana są do dzisiaj poszukiwane i chętnie kupowane, a zaprezentowane na wystawie grafiki pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonerów.

Ponadto na wystawie pokazane będą prace innych karkonoskich artystów, takich jak: Paul Aust, Erich Fuchs, Paul Weiman, M. Berg, Paul Bunke, Gothard Hirsch, Helma Fischer, Hugo Ulbrich, Otto Sander-Herweg, Paul Trismann.

Wystawę będzie można oglądać w jagniątkowskim muzeum do 5 stycznia 2020 roku