To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nielegalne, nieprawidłowe i niezasadne

Nielegalne, nieprawidłowe i niezasadne

Jeleniogórski Sad Rejonowy ocenił zasadność zatrzymania przez policje w lutym tego roku Marcina Bustowskiego i uznał je za nielegalne, nieprawidłowe i niezasadne. Działacz społeczny zapowiada, że będzie ubiegał się o odszkodowanie od policji.

Widowiskowe zatrzymanie
Do zatrzymania doszło po organizowanych przez Bustowskiego na przełomie stycznia i lutego akcjach protestacyjnych przed jeleniogórskim sanepidem. Nie szczędząc wulgaryzmów wykrzykiwał tam oskarżenia pod adresem inspektorów są nielegalne, groził pracownikom pozbawieniem pracy, a także „obywatelskim zatrzymaniem szefowej inspektoratu”, bo – jak to określił – „prześladuje próbujących uczciwie zarabiać obywateli Polski”.
Inspekcja sanitarna złożyła zawiadomienie do prokuratury, a ta postawiła M. Bustowskiemu zarzuty kierowania gróźb karalnych wobec pracowników sanepidu i wymuszania na urzędnikach odstąpienia od czynności urzędowych. Został na niego nałożony dozór policyjny i zakaz zbliżania się do sanepidu. A 6 lutego w „widowiskowym” stylu zatrzymano działacza.
- Przyjechało przynajmniej pięć radiowozów i kilkunastu policjantów. Trudno powiedzieć, ile dokładnie, bo byli też funkcjonariusze nieumundurowani i nieoznakowane radiowozy – opowiadał wtedy M. Bustowski, który wcześniej, zgodnie z nakazem informował policję gdzie jest i co zamierza.
Wątpliwości wzbudzała co do istoty konieczność zatrzymania aktywisty, a także skucie kajdankami z tyłu, pozbawienie dostępu do wody, wielogodzinne przetrzymywanie bez prowadzenia czynności, utrudnienie dostępu do adwokata.
Policja działała z naruszeniem prawa
Okoliczności tego zatrzymania, na wniosek M. Bustowskiego, zbadał sąd i nie miał wątpliwości co do bezprawności działań policji.
Sąd przypomniał sytuacje kiedy można zatrzymać osobę: gdy zachodzi obawa jej ucieczki, ukrycia się, zacierania przez nią śladów, albo nie można ustalić jej tożsamości; także gdy prowadzonym a być tryb przyspieszony postępowania oraz gdy popełniono przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej. Żadna z tych okoliczności nie miała miejsca.
Z ustaleń sądu wynika, że M. Bustowski, gdy dowiedział się, że poszukuje go policja, zadzwonił do dyżurnego komisariatu i poinformował, że przebywa w miejscu zamieszkania. Policja nie wykazała tez żadnych innych dowodów wskazujących na chęć ucieczki, ukrywania się lub zamiar zacierania śladów. Sąd potwierdził też fałszowanie protokołu zatrzymania. W protokole opisano, że działacza badał lekarz, choć faktycznie stało się to godzinę po przeprowadzeniu zatrzymania. „protokół zatrzymania osoby Marcina Bustowskiego faktycznie został sporządzony w innym przedziale czasowym niż godziny w nim wskazane” stwierdził sąd. Sąd potwierdził też utrudnianie kontaktu z adwokatem i mimo domagania się przez Bustowskiego obecności pełnomocnika, przedstawiono mu zarzuty i rozpoczęto przesłuchanie.
Marcin Bustowski zapowiada, że wystąpi do sądu o odszkodowanie za bezprawne zatrzymanie. Będzie żądał 50 tys. zł od policji i od komendanta miejskiego, bo zdaniem społecznika, to komendant osobiście decydował o podejmowaniu bezprawnych działań
***
Można uznawać działalność Mariana Bustowskiego za awanturnictwo, niepotrzebne i nadmierne brutalizowanie życia społecznego. Po stokroć bardziej społecznie niebezpieczne są jednak bezprawne działania podejmowane przez policję, jak w tym przypadku. Na szczęście są jeszcze niezależne sądy, do których można się zwrócić. Gdy ich zabraknie, będziemy jako obywatele wobec takich działań bezradni.

Komentarze (19)

Czy to ten słynny czubek?

ten sam zwany potocznie "mr. Parówka" , gościu który ani jednego dnia nie przepracował...

W Polsce odbywa się drugi Wołyń tylko w inny sposób, za pomocą dodawania glifosatu i innego syfu do żywności. Bustowski o tym mówi dlatego ma problemy.

Ciekawe kim są ludzie którzy tak wściekle go za to atakują.
Z moich obserwacji wynika, że to są ci sami co chodzą w maskach nawet jak nie trzeba, popierają LPGT (stare baby i chłopy na tęczowych demonstracjach :-))), i chcą głosować na płaczącego Hołownie bredzącego o sądzie ostatecznym świń i prosiaków, czyli ogólnie środowisko Wyborczej.

Tak niech żyje kaczor mąż i ojciec trójki dzieci, katolik który pisał pracę naukowe o Leninie,.

Na Wołyniu wymordowano 55 tys Polaków. Wzrost zachorowań na nowotwory w ostatnim okresie to 100 tys osób.
Czyli z powody bierności albo za cichym przyzwoleniem instutucji każdego roku mamy w Polsce dwie takie rzezie.

Nieustanne tworzenie konfliktów, chaosu, niepewności i atmosfery zagrożenia to sposób sprawowania władzy przez tę ekipę. Ma w wyborcach wywołać poczucie, że wszystko się wali, ze wszystkich stron czyhają wrogie siły, a jedynym, który może ich przed tym ocalić jest Prezes. Zła UE ustawia nam sądy, LGBT+ chce zjeść dzieci, Niemcy nie płacą należnych reparacji, Francuzi nie doceniają nauki jedzenia widelcem, Amerykanie zamiast genialnego Trumpa wybrali Bidena a TVN zamierzają sprzedać konsorcjum rosyjsko-chińskiemu, Żydzi pozabierają domy, a islamscy uchodźcy żony. Polska jest oblężoną twierdzą chrześcijaństwa i musi bronić go przed wszystkimi, z papieżem włącznie

Jakkolwiek by Ciebie Bustowski oceniać to dam Ci radę. Pozwij w procesie karnym w związku z tym wyrokiem komendanta milicji.

Mając w rękach wyrok w sądzie karnym możesz w procesie cywilnym pozwać każdego z milicjantów przekraczających swoje uprawnienia w związku z Twoim zatrzymaniem. W pozwie cywilnym masz prawo pozwac każdego milicjanta. Nawet tego który nie pozwolił Ci iść do kibla.

To potrwa ale wygrasz. Natomiast zwyrodnialec w mundurze musi poczuć karę w związku ze swoim zachowaniem.

Powodzenia.

Nie odpuść żadnemu z tych milicjantów.

Je*** pis.

Bustowski musisz jeszcze wiedzieć o sprawie warszawskiej. Członkowie oddziału kont terrorystycznego którzy pałkami stalowymi bili kobiety podczas strajku są imiennie znani jednej z kancelarii prawnych obslugujacej Strajk Kobiet.

Imienną listę tych zwyrodnialców dostarczyli do kancelarii prawnej ich koledzy z tejże jednostki którzy nie akceptują tych gestapowskich metod.

Po zmianie władzy żaden z milicyjnych bandytów w mundurze nie uniknie procesu.

Wolne Sądy!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z traktatów unijnych, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zapewnia niezależności i bezstronności.

To ilu tych Bustowskich w końcu? Widać po raz kolejny, że redaktor nie ma bladego pojęcia o sprawie lub nie potrafi czytać tego co pisze, skoro i Marcin i Marian będą zaskarżać milicję.

Oby komediantowi polucji w pięty poszło.

Benzyna droższa o 30 proc., drób o jedną czwartą, dużo więcej płacimy za usługi - to inflacyjne rekordy.

Polskie Linie Lotnicze LOT miały 1,041 mld zł starty w 2020 roku - wynika ze sprawozdania zarządu, i to mimo 2,8 mld zł pomocy publicznej! Taka duża strata "narodowego przewoźnika" w Kraju, który "wstał z kolan"?

Ten bankrut powinien być natychmiast sprzedany.

"Został na niego nałożony dozór policyjny i zakaz zbliżania się do sanepidu." I co dalej..problem jakości pracy sanepidu został ...jest natomiast pani Inspektor Powiatowa zadowolona że nie będzie miał zbliżenia......

właśnie dlaczego nie przeprowadzi badań i nie powie "Słuchajcie mamy problem z glifosatem w żywności, trzeba coś z tym zrobić bo inaczej coraz wiecej ludzi będzie chorowało."

Zamiast tego chowa się za plecami policjantów i udaje, że problem nie istnieje.

Po kilku dniach głupstw, napinania mięśni, zabawnej buty i karcenia Unii Europejskiej przez Trybunał mgr Przyłębskiej – po dniach, które przyniosły jeden pseudowyrok (wydany w nieprawidłowym składzie) i jeden wyrok po krętacku odkładany na zaś – z Luksemburga przyszedł głos jasny i klarowny. Żadnego „z jednej strony, z drugiej strony". Żadnych zdań warunkowych. Tzw. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Nie jest niezależna. Musi natychmiast przestać istnieć i wsączać jad w polski system wymiaru sprawiedliwości. Czyli to, co wszyscy wiedzieliśmy, uzyskało stempel najwyższej instancji sądowej w Unii, do której Polska należy i której orzecznictwem jest związana, bez „jeśli" albo „ale".

Jak wyciągnie hajs to koniec ze zrzutkami?
ŻYCZĘ MILIONOWEGO ODSZKODOWANIA ZA PONIESIONE STRATY!