To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ale książka! – „Wiele demonów”

Ale książka! – „Wiele demonów”

Koniec roku to jak zwykle czas podsumowań, również wydawniczych. Czy 2014 był pod tym względem udany? Proponujemy przyjrzeć się książkom nagrodzonym. Mówiąc krótko: zapraszamy na „literackie delikatesy”! Dziś Literacka Gdynia i laureat w kategorii proza.

Jerzy Pilch; Wiele demonów

Gdy tuż przed świętami Bożego Narodzenia do domu przyjeżdża Julka Mrakówna, córka luterskiego pastora, a wraz z nią jej katolicki narzeczony, to cała Sigła zamiera w oczekiwaniu. Pilch długo kazał czekać swoim wielbicielom na kolejną opowieść o jego ukochanym Śląsku Cieszyńskim. Ale nie zawiódł. Uwodzi nas swoją słynną pilchowską frazą, przepięknym językiem snuje bez mała kryminalną intrygę, a my niepostrzeżenie zatapiamy się w magicznej atmosferze i wybuchając co jakiś czas gromkim śmiechem, nie tracimy jednak z oczu spraw najistotniejszych. Nie ma już takich miejsc, nie ma już takich ludzi, dobrze, że są takie książki…

(KH)

Z okazji Nowego Roku życzymy wielu niezapomnianych lektur, chwil relaksu i refleksji z książką w dłoniach oraz 2015 roku pełnego wspaniałych premier wydawniczych i własnych czytelniczych odkryć.

Naszym Czytelnikom zaś wielu nowości w bibliotece.

Bibliotekarze z Książnicy Karkonoskiej

 

 

Komentarze (2)

Z całym szacunkiem, ale dobry Pilch się skończył, moim zdaniem, na "Mieście utrapienia", niestety..:(

poznałem kiedyś religijnego dewianta (głównego, państwowego nurtu), który na spotkaniu z osobistością religijną (nie głównego, państwowego nurtu) wyskakiwał do mnie znienacka z tekstami w stylu 'chciałem już trzy razy popełnić samobójstwo' i odwołaniami do prozy Pilcha; autor musiał trochę zatrząść scenką :)