To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ale książka! – „Wanna z kolumnadą”

Ale książka! – „Wanna z kolumnadą”

Parę tygodni temu zapraszaliśmy do lektury kryminału, którego akcja toczy się w Pilchowicach i Jeleniej Górze. Tym razem proponujemy książkę, której bohaterem są również znane nam okoliczne tereny.

Co to jest ład przestrzenny? Filip Springer twierdzi, że „to jest coś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział.” Autor, znany czytelnikom, choćby z historii o Miedziance, tym razem wybrał się w nietypową podróż po Polsce, a jego czujne oko fotografa zatrzymało się na dłużej m. in. w Karpaczu.
Czy rzeczywiście żyjemy w tak brzydkim kraju? Co się dzieje z naszym poczuciem estetyki? Co to jest pasteloza? Te i inne kłopotliwe pytania stawia w swoim świetnym reportażu Springer, niepokojąc zarówno rozmówców, jak i czytelników. I choć odpowiedzi nie napawają optymizmem, to złość, niezgoda na zastany stan rzeczy, uporczywe drążenie tematu sprawiają, że książkę czyta się znakomicie!

(KH)

 

Zapraszamy do lektury: F. Springer „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni’, wyd. Czarne, 2013. Książka jest dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filiach nr 4,8 Książnicy Karkonoskiej.
Zainteresowanym problematyką polecamy inne książki tego autora: „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” oraz „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”.
 

Komentarze (1)

To ten sam Springer który napisał Miedziankę, antypolską i oszczerczą Miedziankę.