To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ale książka! - „Iksowie”

Ale książka! - „Iksowie”

Miło nam zaprosić Państwa do cyklicznej rubryki, w której chcemy się pochwalić swoim księgozbiorem, zachęcić do sięgnięcia po nowości biblioteczne, przypomnieć, być może niesłusznie zapomniane książki, zaproponować wspólną zabawę, czyli najkrócej mówiąc, przeciwstawić się z całą mocą obiegowej opinii, że czytelnik to dinozaur: JESTEŚMY I CZYTAMY!

On. Nieznośny egocentryk. Okrutny dla najbliższych, nielojalny wobec przyjaciół. Wielki wizjoner. Mag. Uwodziciel. Po prostu Mistrz. Tylko scena ma jakiś sens, bo wszystko jest teatrem. I Oni. Tajemniczy Iksowie, którzy nie cofną się przed niczym, aby nie pozwolić mu grać. Po półrocznym pobycie we Lwowie do stolicy powraca Wielki Dyrektor i rozpoczyna walkę o odzyskanie sceny narodowej. Polityczne gry, zakulisowe intrygi, koneksje i układy, a w tle wielka i mała historia. Wojciech Bogusławski i Warszawa czasu Królestwa Kongresowego – niegdyś Paryż Północy, teraz marionetka w rękach szalonego Księcia Konstantego. „Iksowie” – głośna powieść węgierskiego pisarza György Spiró, zafascynowanego polską kulturą, oskarżanego przez władze PRL o szarganie naszych narodowych wartości, laureata literackiej nagrody Angelus z 2010 r. za „Mesjaszy”, kolejnej znakomitej książki, traktującej o polskich sprawach.

(KH)

Zapraszamy do lektury: G. Spiró „Iksowie”, wyd. W.A.B., 2013. Książka jest dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filiach nr 4,7,8 Książnicy Karkonoskiej.

Gorąco polecam
Katarzyna Maczel, dyrektor Książnicy Karkonoskiej