To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.
czerwca 17, 2021

Już w piętek 18 czerwca rozpoczyna się Tygiel Tradycji we Wleniu. Przez trzy dni rynek urokliwego miasteczka w sercu Doliny Bobru tętnić będzie świątecznym życiem, jakiego z powodu pandemii, dawno nie było na naszych ulicach. Dla organizatorów i uczestników imprez kulturalnych czasy wciąż są trudne. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne wydarzenia realizowane są w reżimie sanitarnym i objęte istotnymi ograniczeniami. Pora jednak wracać do życia, wiec twórcy Tygla Tradycji zapraszają na spotkanie ze skromnym programem, kameralne, z zachowaniem bezpiecznego dystansu i w maseczkach, ale pozwalające nabrać zdrowego powietrza i nasycić się choć trochę wrażeniami, jakich wszystkim nam brakuje. Na afiszu niewielki jarmark rzemiosł, nieco ulicznego teatru, trochę dobrej muzyki, kino plenerowe, uliczna akademia sztuki, sportowe przygody na Bobrze i nieco festynowych atrakcji. Wydarzenie potrwa do 20 czerwca. Jakie propozycje, oprócz wspaniałej natury, czekać będą na Was w Tyglu rozpalonym w sercu Doliny Bobru?

czerwca 9, 2021

Koleje Dolnośląskie wprowadzą 13 czerwca wakacyjną korektę rozkładu jazdy. Dolnoślązacy będą mogli dojechać pociągami do Czech i Niemiec.

czerwca 4, 2021

Nie rezygnujcie z Waszych pięknych podróżniczych planów z powodu korona wirusa! Najpiękniejsze białe plaże usiane palmami kokosowymi na boskich Malediwach i rajskim Mauritius odetchnęły ostatnimi czasy od turystów i są jeszcze bardziej bajeczne, czystsze i kuszące! Większość luksusowych hoteli przygotowała dla swych gości atrakcyjne zniżki i wyjątkowe oferty cenowe, w szczególności na długie pobyty. Wszystkie najlepsze 5* hotele i ośrodki wypoczynkowe gwarantują najwyższą dbałość w zakresie higieny i bezpieczeństwa Gości.

 

wakacje na Malediwach z Carter

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

maja 2, 2021

Już niebawem w Kowarach zostanie otwarte  Mini Muzeum Piwowarstwa. Urządzono je w Domu Tradycji Miasta przy ul. Górniczej.  Będzie tam można zobaczyć wystawę przedstawiającą stare fotografie, pocztówki oraz współczesne zdjęcia obiektów związanych z dawnymi hotelami, pensjonatami i obiektami gastronomicznymi (karczmy, gospody, zajazdy) w Kowarach.

kwietnia 7, 2021

Bilety Euro-Nysa-Ticket pozwalają za przystępną cenę podróżować w regionie przygranicznym Polski, Niemiec i Czech. Od 1 kwietnia  do oferty weszły nowe bilety trzydniowe, a możliwość darmowych przejazdów zyskały dzieci do 15. roku życia.

marca 10, 2021

Autorzy badania „Dolnośląskie zachwyty 2020” zapytali turystów o miejsca, które najchętniej odwiedzają i które najbardziej im się podobają. Na pierwszym miejscu znalazł się Karpacz. 

listopada 20, 2020

Chcecie poznawać region bez wychodzenia z domu? A może zaplanować wycieczkę w mniej znane, ale bardzo atrakcyjne i wielce wartościowe miejsca i zobaczyć cenne obiekty stanowiące dziedzictwo kulturowe Doliny Bobru? Sięgnijcie do multimedialnego albumu prezentującego skarby kultury Doliny Bobru stworzona przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii cyfrowych przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu, w wyniku projektu „Dziedzictwo Kulturowe Doliny Bobru online”, zrealizowanego w ramach programu „Kultura w sieci”. Zajrzyjcie na internetową stronę dziedzictwodolinybobru.online 

września 24, 2020

47. Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości, którego organizatorem jest Osiedlowy Dom Kultury trwać będzie od 26 do 27 września 2020 r. na Placu Ratuszowym, w godz. 9.00 – 18.00. Słynna, ciesząca się dużym zainteresowaniem impreza, organizowana zawsze w ostatni weekend września, jest jednym tradycyjnych akcentów finałowych Września Jeleniogórskiego. 

września 22, 2020

Żelazny Tygiel Waloński zaprasza na piątą już edycję plenerowego koncertu muzyki celtyckiej w Szklarsiej Porębie. Tegoroczna Celtycka Noc pod Szrenicą odbędzie się w sobotę, 26 września, w Bazie Pod Ponurą Małpą. Początek o godz. 17.00. Wystąpią zespoły: Rhiannon Celtic Band, Cheers!, Dziwoludy i Irrbloss. 

września 22, 2020

Pandemia wywołana przez koronawirusa pokrzyżowała wiele planów organizatorów tradycyjnych imprez. Także Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zmuszone było zmienić kalendarz przygotowywanych w tym roku wydarzeń. Ponieważ Noc Muzeów zawsze była tutaj ważnym świętem postanowiono jej nie odwoływać, ale zaprosić na nią mieszkańców regionu i turystów w innym terminie. Noc Muzeów 2020 odbędzie się w Muzeum Sportu i Turystyki w piątek 25 września, w godzinach 17.00 – 21. 00. Tym razem jej hasłem przewodnim będą Sporty zimowe w Karkonoszach dawniej i dziś. Wstęp wolny! 

września 18, 2020

Tegoroczne XXI Międzynarodowe Biennale Fotografii Górskiej, organizowane przez Jeleniogórskie Centrum Kultury zgromadziło, jak zawsze czołówkę polskich fotografików, którzy w górach szukają natchnienia i  realizują się twórczo. Laureatem Grand Prix został Krzysztof Strzoda, którego uhonorowano za dwa zestawy prac. Dzisiaj (18.09) w Muzeum Karkonoskim odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy.

września 1, 2020

Tysiące produktów, pamiątek,wędlin, serów, chlebów i innych lokalnych przysmaków oraz wyrobów można będzie kupić i popróbować 3 września podczas Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką". Stoiska staną na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.

sierpnia 31, 2020

Na przekór pandemii, kryzysom, zamknięciom i innym niedogodnościom, za to w zgodzie z wieloletnią tradycją – kolejny „Wrzesień Jeleniogórski” jest! Może trochę skromniejszy, z ograniczeniami wynikającymi z zaleceń covidowych, ale rozpoczyna się 1 września. A nawet, zaczął się już 31 sierpnia koncertem Marcina Maseckiego i Capelli Cracoviensis w Kościele Garnizonowym, inaugurującym 23. Festiwal Silesia Sonans. Więcej o samym festiwalu w publikacji, do której odnośnik znajduje sie poniżej. 

sierpnia 20, 2020

Co się stanie, gdy fotograf National Geographic Polska wpadnie na – szalony wydawało by się – pomysł, by zrobić festiwal fotografii? Powstanie FotoCamp – impreza inna niż wszystkie. Niby festiwal – ale zdecydowanie w bardziej otwartej konwencji niż zwykle. Dlaczego jest wyjątkowy? Ponieważ panuje tam luźna atmosfera, a uczestnicy, prowadzący prezentacje oraz warsztaty i zaproszone gwiazdy – zgodnie z zamysłem pomysłodawcy wydarzenia, Marka Arcimowicza – spędzają FotoCampowy czas razem. Przez kilka dni jedzą, śpią, spotykają się i bawią razem, bez barier typowych dla innych festiwali czy warsztatów. Tegoroczna, trzecia już edycja FotoCampu Trwać będzie od 3 do 6 września Campie 66 w Ściegnach koło Karpacza.
  

sierpnia 19, 2020

Czas na Jutrzenkę o zmierzchu, czyli kolejne, wakacyjne kino plenerowe przygotowane w ramach "Lata na bruku" we Wleniu. Już w najbliższą sobotę, 22 sierpnia 2020, wleńskim rynku obejrzeć będzie można "Skąpanych w ogniu" - film Jerzego Passendorfera z 1963 r., do którego zdjęcia powstały we Wleniu i okolicach – także w rejonie rozsławionego ostatnio mostu w Pilchowicach. Początek seansu o 21.00. Udział bezpłatny. 

sierpnia 19, 2020

W środę 19 sierpnia rozpoczęło się tegoroczne, 26. Bolesławieckie Święto Ceramiki. To prawdopodobnie największa impreza w regionie w dobie pandemii. Organizatorzy, gmina miejska Bolesławiec, Bolesławiecki Ośrodek Kultury oraz Międzynarodowe Centrum Ceramiki, podkreślają, że skrupulatnie będą przestrzegane wszystkie zalecenia, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia. Z tego powodu zdecydowano się wystawić duże mniej stoisk z ceramika, zastosowano większe odległości między nimi.

sierpnia 18, 2020

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zakończył postępowanie administracyjne prowadzące do wpisania mostu w Pilchowicach do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego i zdecydował o takim wpisie. Mimo, że decyzja nie jest jeszcze ostateczna, to “most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim, położony w gminie Wleń, powiat lwówecki, na działkach nr 330/3 AM 3 obręb Pilchowice, nr 331/2 obręb Pilchowice, nr 334/3 AM 2 obręb Strzyżowiec" podlega już pełnej ochronie.

sierpnia 6, 2020

W kamiennogórskich podziemiach trwa budowa jedynej w Polsce repliki  samolotu Arado E555 tak zwanego latającego skrzydła. Model powstaje w skali jeden do jednego.

lipca 12, 2020

Na płótnach, akwarelach, grafikach można podziwiać znane miłośnikom wędrówek krajobrazy i szczyty: Śnieżka, Szrenica, Kocioł Małego Stawu, Śnieżne Kotły i inne karkonoskie pejzaże, malowane latem, zimą i jesienią, inspirowały twórców przez dziesięciolecia. Obrazy zgromadzono w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim na wystawie „Zauroczeni Karkonoszami: Malarstwo pejzażowe do 1945 roku”. Jej wernisaż odbył się 10 lipca.
 

lipca 7, 2020

Po ubiegłorocznym zastoju nie ma ani śladu. Remont pałacu w Sobieszowie idzie szybko i terminowo. Za dwa lata powinnyśmy tu zwiedzać Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego.

czerwca 11, 2020

W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu do 12 lipca oglądać można wystawę plakatów słynnego artysty Luigiego Castiglioniego. Ekspozycję tworzy zestaw najlepszych prac o tematyce sportowej zaprojektowanych w latach 1966 – 2002, ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

czerwca 10, 2020

Nadchodzący długi weekend można wykorzystać na odwiedzenie ośrodków edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Po przerwie spowodowanej pandemią ośrodki są ponownie czynne.

maja 21, 2020

Od soboty, 16 maja 2020 r., w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie oglądać można wystawę „Pilnujcie mi tych szlaków!”, poświęconą szlakom papieskim w Polsce, zorganizowaną dla uczczenia 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. 

maja 9, 2020

Zamek Chojnik ponownie został otwarty dla turystów. Zwiedzanie odbywać się będzie przy zachowaniu dwumetrowego odstępu i w maseczkach oraz jednorazowych rękawiczkach. Nie będzie na zamku dostępu do toalet przy restauracji. Restauracja będzie wydawać wyłącznie jedzenie na wynos.