Na pałacowych fasadach pojawiły się rusztowania, które posłużą do wymiany tynków oraz renowacji zabytkowych fryzów. Aby zabytek prezentował się pięknie i z klasą, poza ładnymi tynkami, niezbędne są również okna, które będą identyczne jak oryginalna stolarka okienna, przy spełnieniu wymogów i przepisów dotyczących izolacyjności cieplnej. Jedno, drewniane okno testowe zostało wstawione na próbę w części parterowej pałacu.
Wewnątrz budynku pnie się nowa klatka schodowa, powstają ścianki działowe, kładzione są instalacje, m.in. elektryczna oraz wentylacja. Rozpoczęto również wykuwanie szybu windowego. Zamontowana w nim winda umożliwi osobom niepełnosprawnym odwiedzającym pałac dostęp m.in. do kondygnacji (piwnic), gdzie mieścić się będą toalety oraz szatnie.
Karkonoski Park Narodowy przejął w 2013 roku budynki zespołu pałacowego rodu Schaffgotschów w Jeleniej Górze w Sobieszowie, by utworzyć w nim Centrum Muzealno-Edukacyjne. W obiektach tych wcześniej działał Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych. Plany przewidują, że w pałacu mieścić się będzie ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych. Na I i II piętrze urządzona zostanie nowa siedziba dyrekcji KPN. Hitem kompleksu ma być multimedialna wystawa, która zostanie otwarta w tzw wielkiej stajni. Przewidziano także sale konferencyjne i pokoje gościnne. W spichlerzu zaplanowano przestrzeń dla wystaw czasowych, a na jego parterze sklepiki promujące lokalne produkty karkonoskie. Kompleks będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła, napędzanych za pomocą baterii słonecznych zainstalowanych na budynku dawnej stodoły.
Komentarze (2)
Istny raj.
Gdzie się podziało bogate archiwum TPL/TPD/ZSDiL, ze sztandarem szkoły, przeniesione do tego budynku po 2005 roku, po likwidacji w/w. szkoły? Może ktoś coś wie na ten temat?