To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Filmowe kadry znad Bobru

Filmowe kadry znad Bobru

Czas na Jutrzenkę o zmierzchu, czyli kolejne, wakacyjne kino plenerowe przygotowane w ramach "Lata na bruku" we Wleniu. Już w najbliższą sobotę, 22 sierpnia 2020, wleńskim rynku obejrzeć będzie można "Skąpanych w ogniu" - film Jerzego Passendorfera z 1963 r., do którego zdjęcia powstały we Wleniu i okolicach – także w rejonie rozsławionego ostatnio mostu w Pilchowicach. Początek seansu o 21.00. Udział bezpłatny. 

Wojenno – polityczny film Passendorfera „Skąpani w ogniu” powstał na podstawie powieści Wojciecha Żukrowskiego o takim samym tytule. To obraz powojennego procesu osiedlania się na Ziemiach Zachodnich Polski, czasu  "walk politycznych, konfliktów narodowościowych, dramatów osobistych - kiedy trudne problemy normalizacji rozwiązuje wojsko. Pierwsze, często dramatyczne dni na Ziemiach Odzyskanych. Ostre konflikty między miejscowymi Ślązakami a ludnością napływową. Kapitan Sowiński, były członek AK, stara się łagodzić antagonizmy, lecz nie uda mu się powstrzymać od wyjazdu do Niemiec Rutki, której rodzina od lat walczyła o polskość Śląska" – informuje filmpolski.pl .

Sceny do filmu kręcono między innymi we Wleniu, Kleczy, Łupkach i nad Jeziorem Pilchowickim. W obsadzie aktorskiej filmu znalazło się wiele gwizd polskiego kina, m.in. Beata Tyszkiewicz, Stanisław Mikulski, Aleksander Fogel, Wojciech Siemion, Ryszard Pietruski czy Zdzisław Maklakiewicz.

Czas trwania filmu: 87 min. W przypadku złych warunków atmosferycznych pokaz przeniesiony zostanie do sali widowiskowej Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu.

Uwaga! Ze względu na stan epidemii COVID-19 uczestników wydarzenia obowiązują obostrzenia sanitarne określone regulaminami udostępnionymi na oksit.wlen.pl oraz w miejscu imprezy. 

Jutrzenka o zmierzchu - Skąpani w ogniu (2).jpg