To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie taki skromny 62. Wrzesień Jeleniogórski

Nie taki skromny 62. Wrzesień Jeleniogórski

Na przekór pandemii, kryzysom, zamknięciom i innym niedogodnościom, za to w zgodzie z wieloletnią tradycją – kolejny „Wrzesień Jeleniogórski” jest! Może trochę skromniejszy, z ograniczeniami wynikającymi z zaleceń covidowych, ale rozpoczyna się 1 września. A nawet, zaczął się już 31 sierpnia koncertem Marcina Maseckiego i Capelli Cracoviensis w Kościele Garnizonowym, inaugurującym 23. Festiwal Silesia Sonans. Więcej o samym festiwalu w publikacji, do której odnośnik znajduje sie poniżej. 

Wspaniały akcent na początek, zwłaszcza, że nie będzie planowanego wcześniej koncertu inaugurującego Wrzesień na Placu Ratuszowym.

Tegoroczny Wrzesień Jeleniogórski zostanie zdominowany przez dwa wydarzenia: Festiwal Muzyki Silesia Sonans (31.08. – 5.09) oraz imprezy związane z fotografią – przede wszystkim (ale nie tylko) z XXI Biennale Fotografii Górskiej (18.09-19.09). Biennale to największa impreza fotograficzna o tematyce górskiej organizowana w Polsce, a jej finał rozpocznie się w Muzeum Karkonoskim 18.09.2020r.(piątek) o godz.12.00 wręczeniem nagród laureatom i otwarciem dwóch wystaw: pokonkursowej oraz ekspozycji towarzyszącej: „Mieczysław Karłowicz - Fotograf prawie doskonały”.

Mieczysława Karłowicza znamy przede wszystkim jako wybitnego kompozytora przełomu XIX i XX wieku, ale był on również znakomitym fotografem Tatr. O godz. 14.30 w Galerii Pod Brązowym Jeleniem (JCK, ul. 1 Maja 60) zostanie otwarta wystawa laureata Grand Prix tegorocznego Biennale, Krzysztofa Strzody „Górskie etiudy”, o 16.00 w Galerii Korytarz (JCK, ul. Bankowa) nastąpi otwarcie wystawy zmarłego niedawno nestora fotografii karkonoskiej, Tomasza Olszewskiego „Kraina wichrów i mgieł”. 19.09. odbędą się kolejne wydarzenia w ramach Biennale: w Teatrze Cinema w Michałowicach seminarium poświęcone fotografii górskiej pt. „Fotografia w górach”, a w Pałacu w Bukowcu od godz. 17.30 będzie można oglądać wystawę „Laureaci Biennale z lat 1980- 2018”. Imprezy towarzyszące, to wystawa fotografii Jacka Jaśko „Karkonosze. Z pamięci” w Mikavka Cafe&Gallery oraz wykład Tomasza Michałowskiego „Logos i mit w fotografii” w Galerii BWA.

Cykl wystaw w ramach Biennale, to niejedyne fotograficzne atrakcje Września - tydzień wcześniej bowiem 11.09. od godz. 17.00 w Galerii BWA będzie można oglądać wystawę pokonkursową XXIV Konkursu Fotograficznego „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie”, organizowanego przez Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, a w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa eksponowana jest polsko-włoska wystawa „Pilnujcie mi tych szlaków!”, poświęconą szlakom papieskim w Polsce. Zgromadzono na niej fotogramy i liczne pamiątki dokumentujące turystyczne wycieczki po Ziemi Jeleniogórskiej przyszłego papieża, wówczas 36-letniego księdza Karola Wojtyły z grupą krakowskich przyjaciół. Pięcioosobowa grupa w 1956 roku przejechała na rowerach trasę Bolesławiec – Świdnica, prowadzącą m.in. przez Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Zamek Chojnik, Jelenią Górę i Kowary. Wystawie towarzyszy specjalnie wydana publikacja „Rowerowym szlakiem Karola Wojtyły” autorstwa Janusza Skowrońskiego, dyrektora muzeum. Będzie można również wysłuchać prelekcji „Rowerowa wyprawa księdza Wojtyły - rowerowy szlak papieski w Karkonoszach”. Prezentowany będzie także monodram zrealizowany przez aktora Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Jacka Paruszyńskiego pt. „Tryptyk rzymski” Karola Wojtyły. Ten bogaty w wydarzenia dzień w Jagniątkowie zakończy się o godz.17.00 rajdem z Domu Gerharta Hauptmanna na Zamek Chojnik w Sobieszowie oraz ogniskiem na Chojniku.

Muzeum Przyrodnicze, już po raz 54. przygotowało Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał i Skamieniałości - będzie można ją odwiedzić w dniach 5 i 6 września. 12.09.

Muzeum Przyrodnicze zaprosi o godz. 16.30 na spotkanie z Zofią Zator, córką Kazimierza Pawelskiego, który w 1945r. w Cieplicach ratował zbiory zrabowane przez Niemców m.in. w Krakowie, Warszawie i innych miastach polskich. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Festiwal Silesia Sonans, mimo bogatego programu, nie wyczerpuje muzycznych propozycji Września Jeleniogórskiego, bowiem 5.09. o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Jacka Szreniawy (muzyka) i Kazimierza Pichlaka (poezje) z zespołem, zatytułowany „Dopóki w Tobie jestem”, a 6.09. o godz.16.00 w Muszli koncertowej w Parku Zdrojowym zapowiadany jest żywiołowy, energetyczny występ „Moliendo Cafe”, natomiast 18.09. o godz. 18.00 w Sali NOVA JCK nastąpi finał sezonu 2019/2020 rozpalającej emocje Ligi Rocka.

13.09.o godz. 11.30 z Placu Ratuszowego już po raz 20.ulicami Jeleniej Góry przejedzie Parada Rowerów, o której więcejw publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.

W tym roku we wrześniu nie odbędą się Jeleniogórskie Spotkania Teatralne – rozpoczną się na początku października, nie znaczy to jednak, że podczas Września Jeleniogórskiego zabraknie spektakli teatralnych – przeciwnie - 12.09. o godz.18.00 w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” zostanie zaprezentowany spektakl pt. „255 dni” w reżyserii Agaty Skowrońskej, zrealizowany na podstawie powieści Kazimierza Moczarskiego „Rozmowy z katem” (pokaz w ramach II Karkonoskiego Przeglądu Monodramów „monoKARK’2020”). Również 12.09. w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbędzie się premiera Teatru Odnalezionego – „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Łukasza Dudy, a 20.09. o godz.16.00 premiera w Zdrojowym Teatrze Animacji – „Cień Bestii” Przemysława Jaszczaka i Magdy Żarneckiej w reżyserii Przemysława Jaszczaka. (Kolejne pokazy spektakli w następnych dniach). Wrzesień Jeleniogórski zakończy dwudniowy 47. Jarmark Staroci i Osobliwości w dniach 26 i 27.09.Jarmark Staroci i Osobliwości, organizowany w Jeleniej Górze od 1973 roku, będący jedną z największych tego typu imprez w Polsce, na którą ściągają kolekcjonerzy z całej Europy. Jarmark organizuje Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.

Głównym organizatorem Września Jeleniogórskiego jest Miasto Jelenia Góra we współpracy z Jeleniogórskim Centrum Kultury. 

118724574_3564643863569463_8301546608248419607_o.jpg

Komentarze (3)

Harmonogram jest nieczytelny.

Gratuluję organizatorom organizacji Jarmarku Staroci w dobie pandemii. Mało mamy nosicieli w mieście i powiecie więc trzeba sprowadzić z Polski i świata. Gratuluję pomysłu. Jesteście śmieszni w tym ratuszu.