To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.
maja 27, 2021

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu zaprasza na pierwsze, po pandemicznej przerwie, wydarzenie z udziałem publiczności. Już w sobotę, 29 maja 2021 o godz. 17.00 w sali widowiskowej rozpocznie się trzyczęściowe spotkanie „Z życia gór”, poświęcone szczególnym fotografiom, jakie powstały w górach naszego regionu oraz muzyce skomponowanej przez wybitnego artystę, którego z górami łączyła wyjątkowa więź duchowa. W programie oficjalne otwarcie wystawy i pokaz specjalny fotografii Daniela Antosika „Na ratunek”, transmitowana on-line rozmowa z ratownikiem Grupy Karkonoskiej GOPR Jackiem Kieżuniem oraz koncert muzyki Mieczysława Karłowicza w wykonaniu duetu Ewa Antosik (skrzypce), Krzysztof Gotartowski (piano).
 

maja 23, 2021

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne obchodzi 60 lat. Z tej okazji w BWA oraz w Muzeum Karkonoskim otwarto ciekawe wystawy.

maja 20, 2021

Nie przegapcie tej wystawy. Prace Urszuli Broll, malarki, niezykłej kobiety, mieszkającej przez wiele lat w Przesiece, wyznaczającej trendy w sztuce zostaną pokazane w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wernisaż odbędzie się jutro (21 maja) o godz. 17. W sobotę (22.05) można będzie zwiedzić wystawę  razem z jej kurtorem Janiną Hobgarską, która oprowadzi po ekspozycji.

maja 19, 2021

Michaił Bułhakow uważał Moliera za kogoś szczególnie mu bliskiego, choć Molier miał więcej szczęścia jako pisarz: jego sztuki były wystawiane, sam w nich grywał i cieszył się zasłużoną sławą. Bułhakow przeciwnie – Życia pana Moliera nigdy nie ujrzał w druku ani na scenie. Powieść trafiła do czytelników 22 lata po śmierci autora.

maja 13, 2021

Wernisaż wystawy „Z Archiwum Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego”, odbędzie się 14.05.2021 r. o godzinie 17:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28.

kwietnia 30, 2021

…nieprzerwanie od lat toczy się ta rozmowa. Kubek, ksiądz Kubek, nasz Kubek, duchowy felietonista Nowin Jeleniogórskich, który przez blisko dwie dekady dzielił się z wszystkimi dobrym słowem, niespodziewanie zmarł jesienią 2019 r. Teraz - na pamiątkę jego górskich wędrówek - wydany został osiemnasty już tomik jego felietonów "Okiem Kubka", z tekstami z roku 2018. 

kwietnia 16, 2021

Masz nie więcej niż 16 lat, widzisz świat wokół siebie i potrafisz zarejestrować jego obraz dowolnym urządzeniem mobilnym? Zrób zdjęcia smartfonem, tabletem, dronem, kamerą sportową lub innym urządzeniem mobilnym, wyślij je do 8 maja 2021 r. (wraz z kartą zgłoszenia!) na adres: konkurs.obokmnie@gmail.com i wygraj atrakcyjne nagrody. Trwa 6. Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej dla Dzieci Młodzieży "Obok mnie". Na autorów najlepszych prac czekają wartościowe książki oraz bezpłatny udział w warsztatach fotograficznych. Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na wystawie w Galerii Pod Brązowym Jeleniem w Jeleniej Górze.  

kwietnia 12, 2021

Chcecie twórczo spędzić najbliższy czas, sztuką wyrazić wciąż świąteczny jeszcze nastrój, artystycznie przywitać wiosnę, pozwolić popłynąć własnej wyobraźni, dać upust fantazji i podzielić się swoimi talentami z innymi przy okazji zyskując szansę na wartościowe nagrody? Trwa wiosenny konkurs plastyczny "Jajo w sztuce / Sztuka w jaju" zorganizowany przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu! Udział w nim wziąć mogą wszyscy gotowi stawić czoła wyzwaniu: dzieci i dorosli, amatorzy i profesjonaliści, ci którzy lubią tworzyć w samotności oraz ceniącypracę zespołową, zawodowcy parających się poważną sztuką w zaciszu pracowni i poszukiwaczy dobrych wrażeń z radością oddającym się kreatywnym zabawom w rodzinnym gronie oraz każdy, kto pragnie wypełnić okres społecznej izolacji spowodowanej pandemią pożytecznym zajęciem otwierającym nas samych i cieszącym innych. Do wygrania wartościowe nagrody nagrody. Organizatorzy przewiduję też możliwość przyznania finansowej nagrody specjalnej za pracę o wyjątkowych wartościach artystycznych. Prace zgłaszać można do konkursu do 26 kwietnia 2021 r.

lutego 7, 2021

„W poszukiwaniu światła” to tytuł trzeciej dorocznej wystawy Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii, prezentowanej właśnie w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Swoje prace prezentują: Mariusz Buczma, Beata Chłopeniuk, Jan Foremny, Jarosław Frątczak, Dariusz Goetze, Nina Hobgarska, Jacek Jaśko, Janusz Jaremen, Magdalena Kotarba, Dariusz Majchrowski, Marcin Masiewicz, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Grzegorz Truchanowicz, Zygmunt Trylański. Wystawa udostępniona jest zwiedzającym od 2 lutego 2021 r. Ponieważ niemożliwe było uroczyste otwarcie wystawy, wydarzeniem z udziałem publiczności będzie finisaż wystawy zaplanowany na piątek, 26 lutego, o godz. 17.00.  

lutego 6, 2021

14 lutego 2021 roku mija 100 lat od słynnej tragedii, jaka miała miejsce w pałacu we Wleniu. Przerażające wydarzenia sprzed wieku opisywali w swoich książkach Joanna Lamparska („Ten dom ma tajemnicę”) i Marek Gaworski („Śmierć, bale i skandale, czyli dzień jak co dzień w śląskim pałacu”). Tajemnicza historia stała się też inspiracją dla Magdaleny Knedler, która napisała opartą na faktach powieść „Nikt ci nie uwierzy” o tragicznym losie wykorzystywanych kobiet. Uroczysta premiera książki zaplanowana jest na 13 lutego w salonie zimowym Pałacu Książęcego we Wleniu! W programie o godz. 17.00 spotkanie autorskie z Magdaleną Knedler oraz o godz. 19.00 koncert kameralny „Duchy Przeszłości” w wykonaniu Małgorzaty Zuchowicz (klawesyn) i Rafała Rettiga (skrzypce). Ze względu na obostrzenia sanitarne, związane ze stanem epidemii, udział publiczności w wydarzeniu jest ograniczony. Wstęp bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc (szczegółowe informacje poniżej).

lutego 3, 2021

Pierwszy tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością.

stycznia 27, 2021

„Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl” to barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów.

stycznia 27, 2021

„Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl” to barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów.

stycznia 19, 2021

Po II wojnie światowej Gerhart Hauptmann mieszkał w swojej willi „Wiesenstein” w polskich już Karkonoszach przez 14 miesięcy. Umarł tu 6.6.1946, ale trumna z nim opuściła dom dopiero po sześciu tygodniach. Jak przebiegał ten niezwykle burzliwy, przeszło 7-tygodniowy okres pomiędzy śmiercią a pochówkiem pisarza?

stycznia 10, 2021

"Książka została napisana zgodnie z zasadami sztuki. Autor zgromadził i umiejętnie wykorzystał ogromną ilość interesujących informacji, bezpośrednio i pośrednio związanych z osobą księdza Dominika Kostiala. Życie i pracę duszpasterską duchownego przedstawił na szerszym tle historycznym i społeczno-politycznym.

stycznia 2, 2021

Strażnikiem zbiorowej pamięci naszego regionu jest jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który w 2020 roku obchodził 75-lecie działalności po II wojnie światowej. Z tej okazji pracownicy placówki napisali prace, które złożyły się na świeżo wydane, staraniem wydawnictwa Ad Rem, opracowanie pt. „Na straży regionalnej pamięci. Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.”

grudnia 23, 2020

„Kachna” to debiut literacki jeleniogórzanina, Mikołaja Górskiego, który stara się zadawać kłam twierdzeniu, że technicznie wykształcony mężczyzna nie może prowadzić narracji z perspektywy młodej kobiety, pisząc o uczuciach i wątpliwościach targających dziewczyną wchodzącą w dorosłość. Autora książki bliżej przedstawilśmy w 50 numerze Nowin. Znadją tam Państwo również recenzję pozycji.

grudnia 17, 2020

Książka “Sonka. Ostatnia żona Jagiełły” autorstwa Doroty Pająk-Pudy jest próbą wyciągnięcia z cienia historii niedocenianej królowej Zofii, tej która dała początek dynastii Jagiellonów.

grudnia 11, 2020

„Pożegnanie jesieni” to najsłynniejsza powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza.

grudnia 4, 2020

Światowy bestseller „Małe kobietki” doczekał się kolejnych tomów, w których autorka, amerykańska pisarka Louisa May Alcott kontynuowała – na wyraźne żądanie swoich Czytelników – opowieść o losach swoich bohaterów. „Chłopcy Jo” to czwarta część tego cyklu, która ukazała się po „Małych kobietkach”, „Dobrych żonach” i „Małych mężczyznach”.   

grudnia 3, 2020

Około 10 tysięcy zdjęć i 250 godzin filmów ze swojego archiwum przekazał Książnicy Karkonoskiej Andrzej Szpak – jeleniogórzanin, wieloletni fotoreporter Nowin Jeleniogórskich i korespondent TVP. Bezcenne materiały dokumentujące życie społeczne miasta i regionu, przede wszystkim z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego XX wieku trafiły do Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, do której bezpłatny dostęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich użytkowników internetu. Około 100 wybranych fotografii, powiększonych i wydrukowanych na 26 planszach wielkoformatowych, oglądać można na plenerowej wystawie "Okiem Szpaka" prezentowanej do połowy grudnia na jeleniogórskim rynku. 

grudnia 1, 2020

W najbliższy czwartek, 3 grudnia 2020 r., od godz. 11.00 do 16.00 trwać będzie telefoniczna aukcja „Lotników pacyfistów”, cennego obrazu Darka Milińskiego, z której dochód przeznaczony jest na mikołajkowe prezenty dla dzieci z Pławnej. Cena wywoławcza wyjątkowo wartościowego, dobroczynnego dzieła sztuki to zaledwie 500 zł! Gorąco zapraszamy do udziału w szlachetnej zabawie!

listopada 27, 2020

“Pani na Kopicach” Anny Gabrieli Kańtor to opowieść o Joannie Gryzik – półsierocie z obszarów podkopalnianej biedy, która stała się panią bajkowego pałacu w Kopicach i pierwszą kobietą biznesu w tej części Europy.

listopada 24, 2020

OKIEM KUBKA. Felietony 2017.
Napisane, zaplanowane...
Wybrał już dla nich nawet okładki...
Marzeniem księdza Kubka było wydawać je na bieżąco...

W rocznicę śmierci naszego PRZYJACIELA, księdza KUBKA, Wydawnictwo AdRem wspólnie z Nowinami Jeleniogórskimi przygotowało kolejny, roczny tomik jego felietonów.