To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wystawa Urszula Broll. Atman znaczy Oddech w Muzeum Karkonoskim

Wystawa Urszula Broll. Atman znaczy Oddech w Muzeum Karkonoskim

Nie przegapcie tej wystawy. Prace Urszuli Broll, malarki, niezykłej kobiety, mieszkającej przez wiele lat w Przesiece, wyznaczającej trendy w sztuce zostaną pokazane w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wernisaż odbędzie się jutro (21 maja) o godz. 17. W sobotę (22.05) można będzie zwiedzić wystawę  razem z jej kurtorem Janiną Hobgarską, która oprowadzi po ekspozycji.

Retrospektywa malarstwa Urszuli Broll, to opowieść o życiu oraz kompletny przegląd twórczości tej niezwykłej artystki.

Początki działalności artystycznej Urszuli Broll (1930–2020) przypadły na trudne lata powojenne. Artystka jako jedna z nielicznych kobiet aktywnie kształtowała powojenną awangardę artystyczną i tzw. katowicki underground. Jeszcze na studiach w katowickiej ASP współtworzyła Grupę St-53, pierwszą grupę artystyczną po 1945 r. Tytułowy Atman (z sanskrytu duch, oddech) pojawił się w twórczości Broll w 1967 roku i wiąże się z działalnością katowickiej Grupy Oneiron.

W pracowni, którą artystka prowadziła z mężem Andrzejem Urbanowiczem, powstało w latach 60. XX wieku laboratorium eksperymentów duchowych i artystycznych. Dyskutowano tam o filozofii, religii, magii, okultyzmie i gnozie. Najważniejszym dziełem grupy katowickich artystów jest „Leksykon” („Encyklopedia symboli”). Składa się z 30 czarnych kartonów, z których każdy przypisany jest do jednej z liter polskiego alfabetu. Asumptem do powstania kolejnych kart było każdorazowo osobne hasło: atman, ból, cefalus, drzewo…, dopełniane przez artystów nowymi słowami i rysunkami według ściśle określonego harmonogramu. Sposób nanoszenia własnych pomysłów i oznaczeń przypominał gry surrealistów – kolejność ustalano przez losowanie. Jedynym ograniczeniem twórców był dobór kolorów. Oprócz bieli dopuszczalna była barwa boskiej światłości – srebrna lub złota. Pierwszy kwadrat A, który przypadł Broll, miał się odnosić właśnie do pojęcia atman.

Urszula Broll zmarła w lutym 2020 roku, gdy trwały przygotowania do pierwszej odsłony tej wystawy w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Partnerem wystawy i jej inicjatorem jest Fundacja Katarzyny Kozyry. Fundacja wspiera aktywność kobiet w obszarze kultury i sztuki. Jeden z jej wieloletnich projektów dotyczy pracy na rzecz zwiększenia obecności i dostrzegania aktywności kobiet na scenie artystycznej. Pierwszym zadaniem w ramach tego projektu, było przeprowadzenie prac związanych z całościowym opracowaniem i prezentacją publiczności dorobku artystycznego Urszuli Broll. Fundacja wydała pierwszy kompletny katalog dzieł artystki Urszula Broll.

Atman znaczy Oddech.

Ekspozycja jest dla odbiorców okazją do wyciszenia się. Mandale artystki budzą rodzaj pozbawionej niepokoju tęsknoty. Wywołują przemyślenia na temat relacji człowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości. Kuratorka wystawy: Janina Hobgarska / Fundacja Katarzyny Kozyry

 

Dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w piątkowym wernisażu wystawy "Urszula Broll. Atman znaczy Oddech" przygotowaliśmy oprowadzanie kuratorskie już następnego dnia! W sobotę (22.05.) o godzinie 15:00 kurator wystawy - Janina Hobgarska oprowadzi po tej jakże ciekawej i pełnej mistycyzmu wystawie, opowiadając o artystce i jej dziełach. Oprowadzanie kuratorskie jest w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Komentarze (2)

k**************

Socjalista to taki gość, który popiera bardzo wysokie podatki, by potem można było z tego finansować:
- państwową służbę zdrowia,
- państwowe renty i emerytury,
- państwowe obowiązkowe szkolnictwo,
- państwową opiekę społeczną,
- państwowe koleje,
- państwową telewizję,
- państwowych urzędników (już prawie 1 milion)
- 500+ i inne zasiłki,
- państwową policję , wojsko i inne służby siłowe,
- i wiele wiele innych …

Dlaczego tu wypowiada się tak wielu socjalistów ?

CZY WSZYSTKIE NASZE POTRZEBY MUSZĄ BYĆ ZASPOKAJANE PRZEZ PAŃSTWO !

czy My jesteśmy MAMELUKAMI czyli państwowymi niewolnikami ?

Czy tu w Jeleniej Górze nie ma WOLNYCH OBYWATELI ?