To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii

Fot. Zygmunt Trylański

„W poszukiwaniu światła” to tytuł trzeciej dorocznej wystawy Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii, prezentowanej właśnie w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Swoje prace prezentują: Mariusz Buczma, Beata Chłopeniuk, Jan Foremny, Jarosław Frątczak, Dariusz Goetze, Nina Hobgarska, Jacek Jaśko, Janusz Jaremen, Magdalena Kotarba, Dariusz Majchrowski, Marcin Masiewicz, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Grzegorz Truchanowicz, Zygmunt Trylański. Wystawa udostępniona jest zwiedzającym od 2 lutego 2021 r. Ponieważ niemożliwe było uroczyste otwarcie wystawy, wydarzeniem z udziałem publiczności będzie finisaż wystawy zaplanowany na piątek, 26 lutego, o godz. 17.00.  

Celem wystawy jest pokazanie światła jako tematu fotografii, przedstawienie jego rozmaitych funkcji i możliwości obrazowania. Światła, które odkrywa i skrywa, staje w opozycji do cienia, tworzy jasność lub mrok. Buduje nastrój i wprowadza nas w rozmaite stany od euforii po nostalgię. Jest dotknięciem realności i magii – informują twórcy.

Większość autorów przygotowała zestawy prac, które w interesujący sposób, zgodny z indywidualnymi preferencjami stylistycznymi i aktualnymi zainteresowaniami, tworzą własne opowieści o świetle. Dzięki temu wystawę cechuje dużą rozmaitość propozycji i wielowymiarowe podejście do tematu. Prezentacja pozwala spojrzeć na światło rozumiane wieloznacznie i dotknąć jego symbolicznego kontekstu. Narracją wpisuje się też w czas przełomu - w ujęciu filozoficznym, kulturowym i przyrodniczym. Obrazowa walka między mrokiem a jasnością znajduje także odniesienia do aktualnej sytuacji społecznej.

Wszystkie te aspekty, rozbudowane o rolę światła i cienia w historii sztuki, przedstawia Justyna Wierzchucka w katalogu wystawy: „W malarstwie współczesnym światło zeszło na dalszy plan. To fotografia stała się tą dziedziną, w której jasność i cień odgrywają zasadniczą rolę – kompozycyjną i znaczeniową. Traktowanie światła jako przewodniej myśli w fotografii, jak to zrobili artyści skupieni wokół Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, to ciekawy eksperyment pokazujący, jak wiele obliczy, znaczeń i form ma także światło współcześnie”. Tekst Justyny Wierzchuckiej może być delikatną podpowiedzią interpretacyjną, ale też sygnałem jak pojemnym znaczeniowo i, wbrew pozorom, trudnym tematem - zajęli się fotografowie Strefy.

Na wystawie zobaczyć można szeroką gamę możliwości wizualnych przedstawień. Od melancholijnych fotografii, niemal abstrakcyjnych kompozycji zobaczonych w pejzażu i niezwykłych iluminacji świetlnych tworzonych przez naturę, zapisy eksperymentów z czasem naświetlania, ruchem, przenikaniem światła przez przeźroczyste płaszczyzny, po niemal reporterskie widzenie światła z okna samochodu, czy nocne widoki miasta. Są tu fotografie czarno - białe i barwne, kontaktowe, otworkowe i powiększenia cyfrowe. Zbiór tworzą prace całkiem nowe i starsze, ale wcześniej publicznie nie pokazywane. Ich autorami są fotografowie z różnymi artystycznymi biografiami, połączeni wielką pasja fotografowania.

Wystawie towarzyszy katalog, wydany nakładem autorów, dostępny bezpłatnie w muzealnej galerii.
  

Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
Światło Jeleniogórskiej Strefy Fotografii

Komentarze (4)

wybitnie intrygująca jest ta aktualna walka między mrokiem a jasnością w odniesieniu do obrazowej sytuacji społecznej....czy to między PIS a PO czy PO a PIS...czy wszyscy są "of curse" po tej samej stronie? he,he,

there are several characteristics are used to value the normal of an essay. For faculties, the teachers design your essays might have their own favorites and things they give the imprint of being for in outstanding essays. Unique thinking, in-depth info and understanding with essay reviews, clear discussions are the most and energetic individualism for an essay. best essay writing service

normality is relatiwe i essay and in the life ...

W dniu 19 marca 2021r. zmarł Śp. Janusz Pytel, rocznik 1950. Pogrzeb odbędzie się w dniu 26 marca 2021r.