To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Obrazy i dźwięki z życia gór

Lawina w Białym Jarze / Karkonosze, marzec 2008 / Fot. Daniel Antosik

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu zaprasza na pierwsze, po pandemicznej przerwie, wydarzenie z udziałem publiczności. Już w sobotę, 29 maja 2021 o godz. 17.00 w sali widowiskowej rozpocznie się trzyczęściowe spotkanie „Z życia gór”, poświęcone szczególnym fotografiom, jakie powstały w górach naszego regionu oraz muzyce skomponowanej przez wybitnego artystę, którego z górami łączyła wyjątkowa więź duchowa. W programie oficjalne otwarcie wystawy i pokaz specjalny fotografii Daniela Antosika „Na ratunek”, transmitowana on-line rozmowa z ratownikiem Grupy Karkonoskiej GOPR Jackiem Kieżuniem oraz koncert muzyki Mieczysława Karłowicza w wykonaniu duetu Ewa Antosik (skrzypce), Krzysztof Gotartowski (piano).
 

Wystawa „Na ratunek”
Wystawę fotografii reportażowej „Na ratunek” oglądać można do końca czerwca 2021 roku w Galerii im. Michała Fludra Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu. Tworzy ją zbiór 30 zdjęć autorstwa Daniela Antosika, opowiadających o działalności Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu i przygotowana została we współpracy z Grupą Karkonoską GOPR w ramach obchodów 60-lecia ratownictwa w Sudetach.

Zdjęcia Daniela Antosika oprócz walorów fotograficznych posiadają szczególną wartość dokumentalną. Powstały podczas autentycznych działań i akcji ratowniczych w górach.
Daniel Antosik jest fotografującym dziennikarzem. Jako fotoreporter związany z regionalnym tygodnikiem „Nowiny Jeleniogórskie” na przestrzeni trzech dekad zawodowej działalności często pracował w górach. Ważną część jego aktywności twórczej stanowi rejestracja obecności człowieka w górskim krajobrazie. Stąd też bliska współpraca z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR, których służbie poświęcał wiele uwagi.

Wystawa „Na ratunek” prezentowana jest w galerii OKSiT już od połowy maja, jednak ze względu na obostrzenia sanitarne związane ze stanem epidemii COVID-19 niemożliwe było jej wcześniejsze, uroczyste otwarcie z udziałem publiczności, połączone ze spotkaniem z ratownikami, którzy opowiedzieć mogą o górskiej służbie i niesieniu pomocy turystom, często niedoceniającym potęgi gór i sił natury.

Sobotni wernisaż wystawy, któremu towarzyszyć będzie jednorazowy multimedialny pokaz
specjalny większego zbioru fotografii opowiadających o służbie górskiej w Sudetach Zachodnich, będzie miał formę rozmowy z doświadczonym, zawodowym ratownikiem Grupy Karkonoskiej GOPR, Jackiem Kieżuniem, jednym z bohaterów fotografii tworzących wystawę. Udział w spotkaniu transmitowanym na żywo na fb OKSiT Wleń będzie jedyną okazją wysłuchania niezwykłego komentarza do historycznych już fotografii tworzących muzealną wystawę „Na ratunek”.

Finałem spotkania będzie niezwykły koncert kameralny, który rozpocznie się tuż po zakończeniu rozmowy o bardzo ważnym i pasjonującym, choć nie zawsze piękniejszym życiu gór...

Muzyka Mieczysława Karłowicza

W sobotni wieczór nad Bobrem zabrzmią utwory wybitnego polskiego kompozytora, w którego życie w sposób szczególny wpisały się góry. Mieczysław Karłowicz (1876–1909) był silnie związany z Tatrami. Góry były dla niego nie tylko źródłem muzycznych inspiracji. Działał w Towarzystwie Tatrzańskim, pasjonował się wspinaczką i nartami. Był górskim publicystą, fotografem i jednym z pionierów polskiego taternictwa. Jego działalność przerwała nagła śmierć. Zginął w lawinie na zboczach Małego Kościelca w Tatrach, podczas samotnej wycieczki na nartach. Miał wówczas zaledwie 33 lata.

Podczas koncertu towarzyszącego górskiej wystawie we Wleniu zabrzmią dwa utwory Mieczysława Karłowicza: trzyczęściowy Koncert skrzypcowy A-dur o oraz Miniatura Impromptu na skrzypce i fortepian, w wykonaniu Ewy Antosik i Krzysztofa Gotartowskiego.
Wydarzenie odbywać będzie się w reżimie sanitarnym. Ilość miejsc na widowni ograniczona (zalecamy rezerwację miejsc tel. 757136268). Publiczność obowiązuje używanie masek zasłaniających nos i usta. Regulamin imprez dostępny jest na stronie internetowej www.oksit.wlen.pl, gdzie wkrótce opublikowany zostanie zbiór wybranych fotografii z wystawy „Na ratunek”.  

Obrazy i dźwięki z życia gór