To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Na straży regionalnej pamięci

Warto czytać: Na straży regionalnej pamięci

Strażnikiem zbiorowej pamięci naszego regionu jest jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który w 2020 roku obchodził 75-lecie działalności po II wojnie światowej. Z tej okazji pracownicy placówki napisali prace, które złożyły się na świeżo wydane, staraniem wydawnictwa Ad Rem, opracowanie pt. „Na straży regionalnej pamięci. Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.”

Publikacja z pewnością zaciekawi pasjonatów historii naszego regionu, gdyż prezentuje, piórem Ivo Łaborewicza – kierownika jeleniogórskiego Archiwum od 1994 r. – dzieje archiwaliów jeleniogórskich od r. 1290 po 1945 r. Zarys tworzenia zasobu regionalnego w jeleniogórskiej placówce, od zakończenia II wojny światowej do 2020 r. ukazała Małgorzata Sokal, a historię Archiwum dopełniają biogramy jego kolejnych kierowników po 1945 r.: Eugenii Triller, Władysława Korcza, Czesława Margasa, Anny Borys i Ivo Łaborewicza. W książce znajdziemy też sporządzoną przez Paulę Pokrątkę-Szyszkę listę wszystkich, którzy pracowali w Archiwum od 1945 r. po dzień dzisiejszy, oraz pracę Adama Banieckiego charakteryzującą dzieje ekspozytury w Lubaniu.

Tych, którzy interesują się pracą z archiwizowanymi dokumentami, ich przechowywaniem i konserwacją, z pewnością zaciekawi wypowiedź Jarosława Kowalskiego o profilaktyce i konserwacji zasobu aktowego – zaznaczmy, że najstarszy dokument w Archiwum pochodzi z 1309 r.! Natomiast poszukujący informacji o zasobie aktowym placówki z pewnością docenią mrówczą pracę Karoliny Pawlikowskiej, która opracowała dokładny spis tzw. zespołów aktowych. Opracowanie wyposażono w solidny aparat naukowy – dokładne przypisy, bibliografię, a także indeks osobowy. Jednak lektura opracowania zainteresuje również czytelników niemających ambicji naukowych. Warto na początek przeczytać pracę Ivo Łaborewicza „Archiwum w Jeleniej Górze przez pryzmat swoich siedzib w latach 1928-2020”, która w iście sensacyjny sposób prezentuje wieloletnie poszukiwania odpowiedniej siedziby.

Komentarze (1)

IOBIT Uninstaller Pro Crack this http Latest is a tool that helps you completely remove any unwanted program from your PC to free up disk space and improve performance to make your PC faster. The Iobit Pro Key Uninstaller has the ability to scan malicious plugins and toolbars that were added to your browser to collect confidential information such as for illegal use and remove them.