To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Historyczne zdjęcia i filmy Andrzeja Szpaka w bibliotece cyfrowej

Andrzej Szpak od 1985 do 1995 roku był fotoreporterem Nowin Jeleniogórskich. Później wrócił do pracy korespondenta telewizyjnego

Około 10 tysięcy zdjęć i 250 godzin filmów ze swojego archiwum przekazał Książnicy Karkonoskiej Andrzej Szpak – jeleniogórzanin, wieloletni fotoreporter Nowin Jeleniogórskich i korespondent TVP. Bezcenne materiały dokumentujące życie społeczne miasta i regionu, przede wszystkim z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego XX wieku trafiły do Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, do której bezpłatny dostęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich użytkowników internetu. Około 100 wybranych fotografii, powiększonych i wydrukowanych na 26 planszach wielkoformatowych, oglądać można na plenerowej wystawie "Okiem Szpaka" prezentowanej do połowy grudnia na jeleniogórskim rynku. 

Wystawa jest częścią projektu "Cyfrowa pamięć miasta Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej", realizowanego przez Książnicę Karkonoską. W ramach tego przedsięwzięcia fotografie i filmy Andrzeja Szpaka są dygitalizowane, opracowywane i sukcesywnie udostępnianie w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Obecnie w cyfrowych zasobach już udostępnionych użytkownikom sieci jest już ponad 2 tysiące zdjęć świetnego fotoreportera i pierwszy zestaw jego filmów. Wiele z nich dotąd nie było publikowanych. Teraz sięgnąć można do tych bardzo wartościowych dokumentów minionych czasów, niedostępnych wcześniej szerokiemu gronu odbiorców.

Andrzej Szpak przez cztery dekady, od lat 70-tych ubiegłego wieku, dokumentował życie społeczne Jeleniej Góry i regionu. Szczególnie cenne są jego fotografie z końca lat 80-tych XX w. oraz czasu transformacji ustrojowej i jej wpływu na obraz miasta oraz regionu w latach 90-tych XX w.

- To historia Jelenie Góry, której częścią jest Andrzej Szpak. Bezcenna kronika miasta regionu, świadectwo życia mieszkańców – podkreśla Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej, były prezydent Jeleniej Góry. - Bardzo się cieszę, że trafiły do nas te materiały, które teraz możemy udostępniać wszystkim zainteresowanym. Jestem ogromnie wdzięczny Andrzejowi Szpakowi za to, że podzielił się z nami wszystkimi wielkim skarbem, jaki zgromadził przez lata swojej pracy.

Warto obejrzeć archiwalne głównie czarno-białe, ale też i barwne zdjęcia Andrzeja Szpaka, które pozwalają sięgnąć wspomnieniami do nie tak bardzo odległej w czasie, ale wypieranej już z pamięci przeszłości. Niewielki zestaw wybranych fotografii pokazywanych na plenerowej wystawie na jeleniogórskim rynku do już wspaniała przygoda z historią, dostępna na wyciągnięcie ręki. Ale zaledwie przedsmak tego, co czeka tych, którzy zagłębią się w zbiory zdjęć fotoreportera, który z wielkim zaangażowaniem i warsztatową starannością wykonywał swoją pracę. Oglądając jego fotografie można cofnąć się w czasie i ponownie przeżywać zapamiętane w historycznych już kadrach wydarzenia, wspólnie z ich bohaterami. Bo w tych pięknych, autentycznych dokumentach jest coś więcej niż tylko suchy zapis obrazu minionych czasów. Dziennikarskie spojrzenie wrażliwego reportera i dobrego fotografa prasowego sprawiło, że oglądając jego zdjęcia zobaczyć można nie tylko obraz, ale i poczuć ducha minionych czasów, spotkać ich bohaterów zatopionych nieustannie zmieniającym się krajobrazie, dotknąć prawdziwej, żywej historii.

Poniżej, za zgodą autora oraz Książnicy Karkonoskiej, publikujemy kilkanaście wybranych zdjęć ze zbioru prac Andrzeja Szpaka, udostępnionego już w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra.

Więcej o cyfrowej pamięć miasta i regionu oraz bezcennych fotografiach Andrzeja Szpaka w aktualnym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 1 grudnia 2020 r (Nr 48/2020), w którym opublikowany jest też zestaw wybranych, archiwalnych zdjęć świetnego fotoreportera.

O wystawie "Okiem Szpaka" na jeleniogórskim rynku przeczytać można także w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.  

01 Jelenia Góra 1989 Fot Andrzej Szpak.jpg
02 Jelenia Góra - ulica Jasna 1988 Fot Andrzej Szpak.jpg
03 Jelenie góra - basen Rakownica 1985 Fot Andrzej Szpak.jpg
04 Budowa Szkoły Podstawowej nr 11 w Jweleniej Górze 1986 Fot Andrzej Szpak.jpg
05 Jelenia Góra - protest rolników 1989 Fot Andrzej Szpak.jpg
06 Jelenia Góra - Tobienie Celwiskozy 1989 Fot Andrzej Szpak.jpg
07 Jelenia Góra - budowa Zabobrza 1979 Fot Andrzej Szpak.jpg
08 Jelenia Góra 1985 Fot Andrzej Szpak.jpg
09 Wodowanie statku turystycznego w Pilchowicach1988 Fot Andrzej Szpak.jpg
10 Jelenia Góra - nieistniejące targowisko 1987 Fot Andrzej Szpak.jpg
11 Jelenia Góra - Fabryka Maszyn Papierniczych FAMPA  1986 Fot Andrzej Szpak.jpg
12 Fabryka Dywanów w Kowarach 1986 Fot Andrzej Szpak.jpg
13 Zawody Ligi Obrony Kraju 1985 Fot Andrzej Szpak.jpg
14 Jelenia Góra 1987 Fot Andrzej Szpak.jpg
15 Akcja ratownicza w Karkonoszach 1988 Fot Andrzej Szpak.jpg
16 Jelenia Góra - Pociąg Sudety 1987 Fot Andrzej Szpak.jpg

Komentarze (5)

Człowiek wielkiej pasji, pozdrawiam.

Znalazłem mojom chalupe w budowie, cudo...lezka sie zaklecila

Pamiętam kapitana Folte (fot.13) gość niesamowicie celnie strzelał z biodra.

Gdzie się podziały te zakłady pracy, ludu roboczy ?

Lewandowski z Balcerowiczem wszystko sprzedał!