To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

"Okiem Szpaka" na jeleniogórskim pl. Ratuszowym

"Okiem Szpaka" na jeleniogórskim pl. Ratuszowym

Kilkadziesiąt zdjęć z bogatego archiwum Andrzeja Szpaka, fotoreportera Nowin Jeleniogórskich, operatora filmowego , można zobaczyć na wystawie zorganizowanej na jeleniogórskim pl. Ratuszowym. Wystawa „Okiem Szpaka” pozwala przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. W czarno-białej fotografii odbija się miniony świat z trudem rozpoznawalnymi zakątkami miasta, inaczej ubranymi ludźmi, w okolicznościach społecznych, które ledwie dziś pamiętamy.   

- Pierwsze zdjęcia zrobiłem jak miałem dziesięć lat. W czasach, w których powstały zdjęcia z tej wystawy nie było fotografii cyfrowej. Trzeba było się bardzo przykładać, żeby nie marnować materiałów, bo te były ograniczone – wspominał autor „Okiem Szpaka”. Podkreślał, że na początku fotoreporterskiej przygody nie przykładał dużego znaczenia do opisu materiałów, które przygotowywał. Z czasem uznał, że trzeba to robić, bo dokładny opis dopełniał wartość zdjęć. - To zajmowało mnóstwo czasu, wtedy nie było komputerów, programów do archiwizacji, wszystko trzeba było robić ręcznie – opowiada fotoreporter Nowin Jeleniogórskich. Zapytany o ulubione zdjęcia, ma kłopot z odpowiedzią. - Najbardziej lubiłem fotografować Karkonosze. Dla gór przecież przyjechałem z Wrocławia i zamieszkałem w Jeleniej Górze – mówi.

 

- To mały fragment z 10 tysięcy zdjęć, które Andrzej Szpak przekazał Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Sukcesywnie je digitalizujemy i udostępniamy. Podobnie obróbce poddajemy przekazane przez fotoreportera filmy, które zapisane są na stu kasetach – powiedział przy otwarciu wystawy Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej. Zwrócił się przy tym do lokalnych reporterów, dziennikarzy, aby dzielili się swoimi zasobami i przekazywali Książnicy Karkonoskiej, uprzednio je porządkując i opisując. Z czasem z takich prywatnych archiwum powstaje bezcenna kronika miasta regionu, świadectwo życia mieszkańców.

 

- Andrzej Szpak to historia Jeleniej Góry. Jesteśmy mu wdzięczni za dokumenty, które przez lata przygotowywał, a teraz się z nami nimi podzielił – podsumował Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry także obecny na otwarciu wystawy. 

DSC_0231.jpg
DSC_0182.jpg
DSC_0186.jpg
DSC_0189.jpg
DSC_0190.jpg
DSC_0194.jpg
DSC_0198.jpg
DSC_0199.jpg
DSC_0201.jpg
DSC_0205.jpg
DSC_0215.jpg
DSC_0219.jpg
DSC_0224.jpg

Komentarze (6)

Byłem oglądałem, super widoczki niczym z B...g...eszu. Chcielibyście wrócić ?

Widać juz w 1988 JG była rowerową stolicą

Z Andrzejem Szpakiem mam wspólnego znajomego - Adama Hawałeja z CAF Wrocław. Adam w czasie wojny jaruzelskiej robił jako "stranger" zdjęcia dla AP w Warszawie. Czasem wioząc swoje rolki do Warszawy dla Wojtka Laski z SIPA Press brałem rolki Adama i podrzucalem je do biura AP w Warszawie.

Laski to ty bierzesz, ale do pyska

wez sie zagalapowłeś się !

oh