To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wajda 40/90 do obejrzenia w Jeleniej Górze

Wajda 40/90 do obejrzenia w Jeleniej Górze

Plenerową wystawę „Andrzej Wajda 40/90” od 13 lutego oglądać można na jeleniogórskim rynku. To pierwszy akcent tegorocznego, 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA, który oficjalnie rozpoczyna się w stolicy Karkonoszy w poniedziałek, 19 lutego. Efektowna ekspozycja, poświęcona wybitnemu polskiemu reżyserowi, prezentowana będzie na Placu Ratuszowym do 4 marca 2018 r.

Wystawa przypomina w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od "Pokolenia" – debiutu z 1954 roku aż do "Powidoków" – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim. Będzie można zobaczyć między innymi fotosy z filmów: „Kanał”, „Popiół z diament”, „Popioły” „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka” czy „Pan Tadeusz”. Andrzej Wajda, który 6 marca 2016 roku świętował 90. urodziny, w ciągu swojej kariery zrealizował 40 filmów fabularnych. Stąd tytuł wystawy. Na planszach, oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Druga wystawa wystawa towarzysząca tegorocznemu ZOOM-owi - „Neue Dada” Kamila Kuskowskiego – otwarta zostanie 22 lutego, godz. 17.00 w jeleniogórskiej galerii BWA, a oglądać ją będzie można do 17 marca.
Ta prezentacja związana jest z nurtem video-art, który od kilku lat jest częścią festiwalu. Kamil Kuskowski, który będzie również jurorem festiwalowego konkursu video-art, to polski artysta, Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych na tej uczelni, malarz, autor instalacji, artysta video. W swojej twórczości łączy tradycyjne i współczesne strategie artystyczne. Przełamuje schematy w myśleniu o sztuce i prowokuje do refleksji nad jej instytucjonalną reprezentacją. Wystawa, przygotowana we współpracy z jeleniogórskim BWA, to próba rozwinięcia i recyklingu idei dadaizmu. Zaprezentowane prace będą się odwoływać do twórczości Marcela Duchampa i Rene Margritta, która stanowi fundament sztuki współczesnej. Kuskowski zaprezentuje cykle obrazów pt. „M2” i „Obrazy obraz” oraz video pt. „Wolni strzelcy”.

Więcej o Festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA 2018 w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej. Szczegółowy program imprezy dostępny jest także na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.  

Wajda w Jeleniej Górze (2).jpg
Wajda w Jeleniej Górze (3).jpg
Wajda w Jeleniej Górze (5).jpg
Wajda w Jeleniej Górze (6).jpg