To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Filmy z pytaniami o problemy współczesnego świata

Filmy z pytaniami o problemy współczesnego świata

Zaprezentowane wczoraj (20 lutego) na festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA dwa filmy - czeski „7 dni, 7 grzechów” oraz niemiecki „W ułamku sekundy” tylko na pozór nie miały ze sobą nic wspólnego. Bo choć pierwszy rozgrywa się w 1945 roku w czeskich górach Jesionikach, a drugi w 2017 w Hamburgu, to oba dotykają ważnych problemów współczesnego świata. Po obu widzowie wychodzą z sali z głową pełną pytań, ale także z wdzięcznością, że kino dotyka tematów, które są im bliskie.

Czeski obraz jest nieznany w Polsce. Tym większa zasługa organizatorów festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA, że sprowadził film „7 dni, 7 grzechów” i zaprosił do Jeleniej Góry jego reżysera Jirzego Chlumskiego. Opowiada on historię zniknięcia Agnes, niemieckiej żony czeskiego leśnika Jana Olsana. Agnes musi się ukrywać w górskich lasach, gdyż jest świadkiem wypaczeń, do jakich dochodzi tuż po wojnie w czeskich Sudetach. Niemcy zmuszeni są opuścić swoje domostwa. Nie mają czasu by się spakować, są traktowani nieludzko przez Czechów, którzy rabują, gwałcą, palą domy i podcinają gardła ich mieszkańcom. - To prawda, z którą musimy się zmierzyć – mówił o swoim filmie Jirzi Chlumski, który po seansie spotkał się z widzami w kinie Lot. - Przez ponad 50 lat nie mówiono w Czechach o tym, co działo się tuż po wojnie na terenie Sudetów. A wysiedlono z nich 2 miliony 800 tysięcy ludzi. Teraz pora, by przedstawić fakty – wyjaśnia reżyser. W filmie zadbano o realia. Prawdziwe są wydarzenia, prawdziwe nazwiska. I nagle wnuk może się dzisiaj dowiedzieć, że jego dziadek, który przez lata opowiadał o sobie jak o czeskim partyzancie, rabował i mordował. - Nie jest łatwo z tym żyć – przyznaje reżyser. Film wywołał poruszenie w regionie Sumperka w czeskich Jesionikach. - Musimy mówić o tych wstrząsających faktach, przyznawać się do nich, by móc pójść dalej – mówi Chlumsky. - Każdy naród ma takie zdarzenia w swojej historii. Nie można ich zamiatać pod dywan. Ta konkluzja najbardziej podobała się jeleniogórskim widzom ZOOM-u, którzy żywo uczestniczyli w dyskusji. - Czy taki film miałby szansę powstać w Polsce – zastanawiali się po projekcji. Obraz Chlumskiego ma jeszcze jeden akcent polski. Ponad 50 procent zdjęć kręcono w Kotlinie Kłodzkiej. Między innymi dworzec, z którego odjeżdżają wysiedlani Niemcy, to dworzec w Lądku Zdroju.
Z pytaniami wychodzili widzowie także po drugim seansie. Film „W ułamku sekundy” w reżyserii Fatiha Akina został wyróżniony w ubiegłym roku jedną z najważniejszych nagród filmowych – Złotym Globem dla nieanglojęzycznego filmu. Dramat niemieckiego reżysera tureckiego pochodzenia zainspirowany został serią morderstw dokonanych przez neonazistowskie ugrupowanie terrorystyczne. W filmie, w Hamburgu ofiarami zamachu bombowego są kurdyjski ojciec i syn. Widzowie przeżywają razem z Katją ( tej roli znakomita Diane Kruger) ,żoną i matką chwile rodzinnego szczęścia, zamach i proces sądowy. Obserwują świat oczami wdowy przeżywającej na własnej skórze piekło nierozliczonej zbrodni i solidaryzują się z nią w pragnieniu zemsty. Znakomity thriller psychologiczny trzyma w napięciu do nieoczekiwanego finału. Stawia także pytania o imigrantów w Europie, odradzanie się neonazistowskich ruchów i związane z tym niebezpieczeństwa. Aktualne i ważne tematy także dla polskiego widza.

Dzisiaj (21 lutego) na Festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA obejrzymy w kinie Lot trzy filmy: „Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę”(godz. 16), dokumentalny obraz „Śliczna jesteś laleczko” (godz. 17,15) oraz „Pomiędzy słowami” (godz. 19, po projekcji spotkanie z aktorami Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem).  

ZOOM 2018 Wtorek (1).JPG
ZOOM 2018 Wtorek (2).JPG
ZOOM 2018 Wtorek (4).JPG
ZOOM 2018 Wtorek (5).JPG

Komentarze (1)

Ta , tylko dlaczego Anglicy nie nakreca filmu z obozami dla Burów z Anthony Hopkins,Timem Rothem Michael Caine, Francuzi o Algierii itd. NA ZACHODZIE JEDNA POLITYKA O NIE SRAC W SEOJE GNIAZDO!!!