To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA 2018 to już!

W programie m.in.film „Pomiędzy słowami” z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą,którzy po projekcji spotkają się z publicznością

Już w najbliższy poniedziałek, 19 lutego, w Jeleniej Górze rozpoczyna się tegoroczny, 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA. Przez tydzień, do 25 lutego, w stolicy Karkonoszy trwać będzie filmowe święto pełne atrakcyjnych propozycji nie tylko dla kinomanów. Do obejrzenia mnóstwo dobrych filmów, a do tego niezwykłe wydarzenia muzyczne, oraz spotkania z wybitnymi twórcami.

W festiwalowym repertuarze kinowym 130 filmów, które zaprezentowane zostaną w trzech konkursach filmowych (na najlepszą fabułę, dokument i video-art) oraz 14 pokazów specjalnych. Projekcje filmów konkursowych odbywałć się będą od 21 do 23 lutego w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w kinie LOT, gdzie zaplanowano też wszystkie pozakonkursowe projekcje specjalne. Osiem pokazów pozakonkursowych zakończą spotkania z wybitnymi twórcami kina – aktorami i reżyserami. Wśród znakomitych gości festiwalu będą m.in.: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Grażyna Błęcka-Kolska, Elżbieta Lisowska-Kopeć, Aleksandra Kubiak, Jakub Gierszał, Bodo-Kox i Joanna Kos-Krauze. Jedną z gwiazd festiwalu – słynną aktorkę Magdalenę Cielecką – zobaczyć będzie można nie tylko na ekranie i podczas spotkania w kinie. Wystąpi także w multimedialnym spektaklu muzycznym zatytułowanym „Milczenie syren”, który zaprezentowany zostanie na finał (25 lutego) w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji.

Na otwarcie festiwalu (19 lutego) w jeleniogórskiej filharmonii odbędzie się koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego. W programie m.in. znane wszystkim utwory z filmów „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Dracula”, „Pan Tadeusz” „Kronika wypadków miłosnych”, „Rejs”, „Zemsta”, „Trędowata”. Kolejne wydarzenie z filmem i muzyką w rolach głównych, to pokaz specjalny arcydzieła światowego kina niemego - „Generała” Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka podczas festiwalowej gali prowadzonej przez Tomasza Raczka (24 lutego, Filharmonia Dolnośląska).

W programie także dwie wystawy: plenerowa ekspozycja „Andrzej Wajda 40/90”, którą od 13 lutego do 5 marca oglądać można na placu Ratuszowym oraz prezentacja prac Kamila Kuskowskiego, jednego z jurorów video-art, która prezentowana będzie w BWA od 22 lutego. Także w BWA spotkanie autorskie Łukasza Maciejewskiego poświęcone będzie jego książce „Aktorki. Odkrycia” (24 lutego), z udziałem jej dwóch bohaterek Urszuli Grabowskiej i Grażyny Błęcka-Kolskiej.

MY WŚRÓD OBCYCH. OBCY WŚRÓD NAS

Film jako pretekst do debaty o kryzysach współczesnego świata - to jeden z zasadniczych nurtów tegorocznego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA.
Najważniejszych tematów do ważnych rozmów dotykają tegoroczne zoomowe filmy, jak choćby przedpremierowy „W ułamku sekundy” z Diane Kruger – zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes za kreację stworzona w tym filmie (20 lutego, godz. 19.30) czy „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze – jurorki tegorocznego konkursu filmów fabularnych (22 lutego, godz. 17.00).
Festiwal to jednak nie tylko projekcje filmowe. Organizatorzy chcą, by program wydarzenia nie pozostawał obojętny na problemy, jakie nurtują dziś wielu z nas. Jednym z takich problemów jest niewątpliwie kryzys migracyjny, w obliczu którego staje współczesna Europa. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, w ramach festiwalu odbędzie się specjalna międzynarodowa debata, poświęcona temu zagadnieniu, zatytułowana „My wśród obcych. Obcy wśród nas”. Pretekstem do dyskusji są kolejne dwa filmy, prezentowane w sekcji pozakonkursowej na pokazach specjalnych, odnoszące się wprost do tematu migracji: komedia „Po tamtej stronie” w reż. Akiego Kaurismäkiego, opowiadająca o przyjaźni mieszkańca Finlandii i syryjskiego uchodźcy (22 lutego, godz. 20.00) oraz „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą, którzy będą gośćmi festiwalu i po projekcji filmu spotkają się z publicznością (21 lutego, godz. 19.00).
Zjawisko migracji, uchodźców przybywających do Europy, budzi ogromne zainteresowanie środków masowego przekazu, instytucji unijnych oraz władz państwowych i naukowców. Wywołuje ogromne emocje, stając się przedmiotem dyskursu politycznego i społecznego. Czy społeczeństwa państw unijnych są mentalnie przygotowane na przyjęcie uchodźców? Jakie są powody i skutki migracji? Jak racjonalnie rozmawiać o tym problemie? Jakie rozwiązania można przyjmować? Czy możliwa jest asymilacja kulturowa uchodźców? Jakie są zagrożenia i wyzwania społeczeństwa wielokulturowego? Organizatorzy festiwalu postanowili zmierzyć się z tym tematem, widzianym z perspektywy państw wyszehradzkich: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jakie jest stanowisko władz i obywateli tych państw, spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście wśród który znajdą się:
Magdalena Środa - etyk, filozof, publicystka, feministka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą.
Anna Grażyna Suchocka reprezentująca Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne ETHNOS, realizujące działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności kulturowe i religijne, występujące w ochronie interesów i praw mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych.
Alexander Tomský - czeski politolog, pedagog, pisarz, komentator, dziennikarz i tłumacz,
Péter Tálas – węgierski historyk, doktor nauk politycznych, ekspert do spraw polityki bezpieczeństwa w Europie Środkowej i nowych wyzwań w tej dziedzinie, polonista,
Jaroslav Daniška - słowacki publicysta i dziennikarz, redaktor naczelny kwartalnika „Impulz review”, wykładowca Neuwirth College, były doradca do spraw UE ministra spraw wewnętrznych Słowacji Vladimira Palko.
Moderatorem debaty będzie Artur Zaborski - dziennikarz, krytyk filmowy, który był redaktorem w Onet.pl i redaktorem naczelnym portalu Stopklatka.pl, a obecnie jest współpracownikiem licznych imprez filmowych i wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Debata odbędzie się 23 lutego o godz. 11.00 w hotelu Mercure. Dyskusja jest otwarta dla publiczności i będzie tłumaczona na język polski. Biorąc pod uwagę, jak aktualnego tematu dotyczy, na pewno będzie to bardzo ciekawa wymiana poglądów.

21. MFF ZOOM-ZBLIŻENIA 2018

PROGRAM POZAKONKURSOWY

19.02. 2018 PONIEDZIAŁEK
godz. 17:00 NIEMIŁOŚĆ, reż. Andriej Zwiagincew
godz. 20:00 OFICJALNA INAUGURACJA FESTIWALU:
MUZYKA FILMOWA. WOJCIECH KILAR
(Filharmonia Dolnośląska)

20.02.2018 WTOREK
godz. 16:30 7 DNI, 7 GRZECHÓW, reż. Jiří Chlumský
po projekcji rozmowa z reżyserem filmu
godz. 19:30 W UŁAMKU SEKUNDY, reż. Fatih Akin

21. 02.2018 ŚRODA
godz. 16:00 “NA CHWILĘ TU JESTEM I TYLKO NA CHWILĘ…”
projekcja filmu niemego z muzyką na żywo (wstęp wolny)
godz. 17:15 ŚLICZNA JESTEŚ LALECZKO, reż. Aleksandra Kubiak
po projekcji spotkanie z Aleksandrą Kubiak i Elżbietą Lisowską-Kopeć
godz. 19:00 POMIĘDZY SŁOWAMI, reż. Urszula Antoniak
po projekcji spotkanie z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem

22.02.2018 CZWARTEK
godz. 17.00 PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
po projekcji spotkanie z Joanną Kos-Krauze
godz. 17:00 Kamil Kuskowski. Prace z lat 2012 - 2017
wernisaż wystawy (Biuro Wystaw Artystycznych, wstęp wolny)
godz. 20:00 PO TAMTEJ STRONIE, reż. Aki Kaurismäki

23.02.2018 PIĄTEK
godz. 11:00 MY WŚRÓD OBCYCH. OBCY WŚRÓD NAS
debata poświęcona problemowi uchodźców w krajach wyszehradzkich
sala konferencyjna hotelu Mercure (wstęp wolny)
godz. 16:30 WSPOMNIENIE LATA, reż. Adam Guziński
po projekcji spotkanie z Urszulą Grabowską
godz. 19:15 AFONIA I PSZCZOŁY, reż.: Jan Jakub Kolski
po projekcji spotkanie z Grażyną Błęcką- Kolską

24.02.2018 SOBOTA
godz. 11:00 INWESTYCJA W FILM PROMOCJĄ REGIONU
debata z udziałem gości festiwalu i prelegentów z Polski i Czech
sala konferencyjna hotelu Mercure (wstęp wolny)
godz. 11.00 KOBIETA Z LODU, reż. Bohdan Sláma
godz. 12:30 Łukasz Maciejewski - AKTORKI. ODKRYCIA
promocja książki; goście: Urszula Grabowska, Grażyna Błęcka-Kolska, Łukasz Maciejewski
Biuro Wystaw Artystycznych (wstęp wolny)
godz. 13.00 CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM, reż. Bodo Kox
po projekcji spotkanie z Bodo Koxem
godz. 16.00 DUSZA I CIAŁO, reż. Ildikó Enyedi
godz. 19:00 GALA FESTIWALOWA:
ceremonia wręczenia nagród
kino nieme z muzyką na żywo
GENERAŁ, reż. Buster Keaton & Marcin Pukaluk
prowadzenie Gali: TOMASZ RACZEK
(Filharmonia Dolnośląska)

25.02.2018 NIEDZIELA
godz. 11.00 pokaz filmów nagrodzonych
(wstęp wolny)
godz. 13.00 ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski
po projekcji spotkanie z Magdaleną Cielecką
godz. 19.00 MILCZENIE SYREN
multimedialny spektakl muzyczny z udziałem Magdaleny Cieleckiej
(Zdrojowy Teatr Animacji)

Wszystkie projekcje pozakonkursowe odbywają się w Kinie LOT. Spotkania z twórcmi prowadzą Beata Dżon-Ozimek, Łukasz Maciejewski i Lech Moliński. 

Więcej o programie tegorocznego ZOOM-u w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” oraz w publikacjach, do których odnośnik znajdują się poniżej i na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.
Bilety na festiwalowe koncerty, spektakle i pokazy filmowe do nabycia w miejscach wydarzeń oraz w ODK na Zabobrzu. Zapraszamy!

See video
See video