W festiwalowym repertuarze kinowym 130 filmów, które zaprezentowane zostaną w trzech konkursach filmowych (na najlepszą fabułę, dokument i video-art) oraz 14 pokazów specjalnych. Projekcje filmów konkursowych odbywałć się będą od 21 do 23 lutego w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w kinie LOT, gdzie zaplanowano też wszystkie pozakonkursowe projekcje specjalne. Osiem pokazów pozakonkursowych zakończą spotkania z wybitnymi twórcami kina – aktorami i reżyserami. Wśród znakomitych gości festiwalu będą m.in.: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Grażyna Błęcka-Kolska, Elżbieta Lisowska-Kopeć, Aleksandra Kubiak, Jakub Gierszał, Bodo-Kox i Joanna Kos-Krauze. Jedną z gwiazd festiwalu – słynną aktorkę Magdalenę Cielecką – zobaczyć będzie można nie tylko na ekranie i podczas spotkania w kinie. Wystąpi także w multimedialnym spektaklu muzycznym zatytułowanym „Milczenie syren”, który zaprezentowany zostanie na finał (25 lutego) w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji.
Na otwarcie festiwalu (19 lutego) w jeleniogórskiej filharmonii odbędzie się koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego. W programie m.in. znane wszystkim utwory z filmów „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Dracula”, „Pan Tadeusz” „Kronika wypadków miłosnych”, „Rejs”, „Zemsta”, „Trędowata”. Kolejne wydarzenie z filmem i muzyką w rolach głównych, to pokaz specjalny arcydzieła światowego kina niemego - „Generała” Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka podczas festiwalowej gali prowadzonej przez Tomasza Raczka (24 lutego, Filharmonia Dolnośląska).
W programie także dwie wystawy: plenerowa ekspozycja „Andrzej Wajda 40/90”, którą od 13 lutego do 5 marca oglądać można na placu Ratuszowym oraz prezentacja prac Kamila Kuskowskiego, jednego z jurorów video-art, która prezentowana będzie w BWA od 22 lutego. Także w BWA spotkanie autorskie Łukasza Maciejewskiego poświęcone będzie jego książce „Aktorki. Odkrycia” (24 lutego), z udziałem jej dwóch bohaterek Urszuli Grabowskiej i Grażyny Błęcka-Kolskiej.
MY WŚRÓD OBCYCH. OBCY WŚRÓD NAS
Film jako pretekst do debaty o kryzysach współczesnego świata - to jeden z zasadniczych nurtów tegorocznego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA.
Najważniejszych tematów do ważnych rozmów dotykają tegoroczne zoomowe filmy, jak choćby przedpremierowy „W ułamku sekundy” z Diane Kruger – zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes za kreację stworzona w tym filmie (20 lutego, godz. 19.30) czy „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze – jurorki tegorocznego konkursu filmów fabularnych (22 lutego, godz. 17.00).
Festiwal to jednak nie tylko projekcje filmowe. Organizatorzy chcą, by program wydarzenia nie pozostawał obojętny na problemy, jakie nurtują dziś wielu z nas. Jednym z takich problemów jest niewątpliwie kryzys migracyjny, w obliczu którego staje współczesna Europa. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, w ramach festiwalu odbędzie się specjalna międzynarodowa debata, poświęcona temu zagadnieniu, zatytułowana „My wśród obcych. Obcy wśród nas”. Pretekstem do dyskusji są kolejne dwa filmy, prezentowane w sekcji pozakonkursowej na pokazach specjalnych, odnoszące się wprost do tematu migracji: komedia „Po tamtej stronie” w reż. Akiego Kaurismäkiego, opowiadająca o przyjaźni mieszkańca Finlandii i syryjskiego uchodźcy (22 lutego, godz. 20.00) oraz „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą, którzy będą gośćmi festiwalu i po projekcji filmu spotkają się z publicznością (21 lutego, godz. 19.00).
Zjawisko migracji, uchodźców przybywających do Europy, budzi ogromne zainteresowanie środków masowego przekazu, instytucji unijnych oraz władz państwowych i naukowców. Wywołuje ogromne emocje, stając się przedmiotem dyskursu politycznego i społecznego. Czy społeczeństwa państw unijnych są mentalnie przygotowane na przyjęcie uchodźców? Jakie są powody i skutki migracji? Jak racjonalnie rozmawiać o tym problemie? Jakie rozwiązania można przyjmować? Czy możliwa jest asymilacja kulturowa uchodźców? Jakie są zagrożenia i wyzwania społeczeństwa wielokulturowego? Organizatorzy festiwalu postanowili zmierzyć się z tym tematem, widzianym z perspektywy państw wyszehradzkich: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jakie jest stanowisko władz i obywateli tych państw, spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście wśród który znajdą się:
Magdalena Środa - etyk, filozof, publicystka, feministka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą.
Anna Grażyna Suchocka reprezentująca Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne ETHNOS, realizujące działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności kulturowe i religijne, występujące w ochronie interesów i praw mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych.
Alexander Tomský - czeski politolog, pedagog, pisarz, komentator, dziennikarz i tłumacz,
Péter Tálas – węgierski historyk, doktor nauk politycznych, ekspert do spraw polityki bezpieczeństwa w Europie Środkowej i nowych wyzwań w tej dziedzinie, polonista,
Jaroslav Daniška - słowacki publicysta i dziennikarz, redaktor naczelny kwartalnika „Impulz review”, wykładowca Neuwirth College, były doradca do spraw UE ministra spraw wewnętrznych Słowacji Vladimira Palko.
Moderatorem debaty będzie Artur Zaborski - dziennikarz, krytyk filmowy, który był redaktorem w Onet.pl i redaktorem naczelnym portalu Stopklatka.pl, a obecnie jest współpracownikiem licznych imprez filmowych i wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Debata odbędzie się 23 lutego o godz. 11.00 w hotelu Mercure. Dyskusja jest otwarta dla publiczności i będzie tłumaczona na język polski. Biorąc pod uwagę, jak aktualnego tematu dotyczy, na pewno będzie to bardzo ciekawa wymiana poglądów.
21. MFF ZOOM-ZBLIŻENIA 2018
PROGRAM POZAKONKURSOWY
19.02. 2018 PONIEDZIAŁEK
godz. 17:00 NIEMIŁOŚĆ, reż. Andriej Zwiagincew
godz. 20:00 OFICJALNA INAUGURACJA FESTIWALU:
MUZYKA FILMOWA. WOJCIECH KILAR
(Filharmonia Dolnośląska)
20.02.2018 WTOREK
godz. 16:30 7 DNI, 7 GRZECHÓW, reż. Jiří Chlumský
po projekcji rozmowa z reżyserem filmu
godz. 19:30 W UŁAMKU SEKUNDY, reż. Fatih Akin
21. 02.2018 ŚRODA
godz. 16:00 “NA CHWILĘ TU JESTEM I TYLKO NA CHWILĘ…”
projekcja filmu niemego z muzyką na żywo (wstęp wolny)
godz. 17:15 ŚLICZNA JESTEŚ LALECZKO, reż. Aleksandra Kubiak
po projekcji spotkanie z Aleksandrą Kubiak i Elżbietą Lisowską-Kopeć
godz. 19:00 POMIĘDZY SŁOWAMI, reż. Urszula Antoniak
po projekcji spotkanie z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem
22.02.2018 CZWARTEK
godz. 17.00 PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
po projekcji spotkanie z Joanną Kos-Krauze
godz. 17:00 Kamil Kuskowski. Prace z lat 2012 - 2017
wernisaż wystawy (Biuro Wystaw Artystycznych, wstęp wolny)
godz. 20:00 PO TAMTEJ STRONIE, reż. Aki Kaurismäki
23.02.2018 PIĄTEK
godz. 11:00 MY WŚRÓD OBCYCH. OBCY WŚRÓD NAS
debata poświęcona problemowi uchodźców w krajach wyszehradzkich
sala konferencyjna hotelu Mercure (wstęp wolny)
godz. 16:30 WSPOMNIENIE LATA, reż. Adam Guziński
po projekcji spotkanie z Urszulą Grabowską
godz. 19:15 AFONIA I PSZCZOŁY, reż.: Jan Jakub Kolski
po projekcji spotkanie z Grażyną Błęcką- Kolską
24.02.2018 SOBOTA
godz. 11:00 INWESTYCJA W FILM PROMOCJĄ REGIONU
debata z udziałem gości festiwalu i prelegentów z Polski i Czech
sala konferencyjna hotelu Mercure (wstęp wolny)
godz. 11.00 KOBIETA Z LODU, reż. Bohdan Sláma
godz. 12:30 Łukasz Maciejewski - AKTORKI. ODKRYCIA
promocja książki; goście: Urszula Grabowska, Grażyna Błęcka-Kolska, Łukasz Maciejewski
Biuro Wystaw Artystycznych (wstęp wolny)
godz. 13.00 CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM, reż. Bodo Kox
po projekcji spotkanie z Bodo Koxem
godz. 16.00 DUSZA I CIAŁO, reż. Ildikó Enyedi
godz. 19:00 GALA FESTIWALOWA:
ceremonia wręczenia nagród
kino nieme z muzyką na żywo
GENERAŁ, reż. Buster Keaton & Marcin Pukaluk
prowadzenie Gali: TOMASZ RACZEK
(Filharmonia Dolnośląska)
25.02.2018 NIEDZIELA
godz. 11.00 pokaz filmów nagrodzonych
(wstęp wolny)
godz. 13.00 ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski
po projekcji spotkanie z Magdaleną Cielecką
godz. 19.00 MILCZENIE SYREN
multimedialny spektakl muzyczny z udziałem Magdaleny Cieleckiej
(Zdrojowy Teatr Animacji)
Wszystkie projekcje pozakonkursowe odbywają się w Kinie LOT. Spotkania z twórcmi prowadzą Beata Dżon-Ozimek, Łukasz Maciejewski i Lech Moliński.
Więcej o programie tegorocznego ZOOM-u w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” oraz w publikacjach, do których odnośnik znajdują się poniżej i na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.
Bilety na festiwalowe koncerty, spektakle i pokazy filmowe do nabycia w miejscach wydarzeń oraz w ODK na Zabobrzu. Zapraszamy!
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...