To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2018: Kino, muzyka, gwiazdy ekranu

Nie lada atrakcją będzie unikatowy film archiwalny o naszym regionie „Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę…” z muzyką na żywo.

Tegoroczny - 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze, to impreza, jakiej nie można przegapić. Od 19 do 25 lutego w stolicy Karkonoszy trwać będzie prawdziwe święto kina. W programie mnóstwo dobrych filmów, niezwykłe wydarzenia muzyczne oraz spotkania z wybitnymi twórcami, których warto poznać. 

Na dobry początek, już w poniedziałek, 19 lutego, o godz. 20.00 w jeleniogórskiej filharmonii koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego. W programie m.in. mazur z filmu „Zemsta” (reż. Andrzej Wajda, 2002), muzyka rejsu z filmu „Smuga cienia” (reż. Andrzej Wajda, 1976), walc z filmu „Ziemia obiecana” (reż. Andrzej Wajda, 1974), temat z filmu „Pianista” (reż. Roman Polański , 2002), fragment suity z filmu „Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda, 1999), temat „Witek i Alina” z filmu „Kroniki wypadków miłosnych” (reż. Andrzej Wajda, 1986), walc z filmu „Trędowata” (reż. Jerzy Hoffman, 1976), tematy z filmu „Bilans kwartalny” (reż. Krzysztof Zanussi, 1975) oraz wielki hit - muzyka z filmu „Dracula” (reż. Francis Ford Coppola, 1992).
Inauguracyjny wieczór, pełen przebojowych kompozycji jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów, zapowiada się znakomicie.

W sobotę, 24 lutego, o godz. 19.00, także w Filharmonii Dolnośląskiej, podczas festiwalowej gali prowadzonej przez Tomasza Raczka, pokaz specjalny arcydzieła światowego kina niemego we współczesnej oprawie, czyli „Generał” Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka – kompozytora, performera i producenta muzycznego, laureata specjalnego konkursu na nagranie ścieżki muzycznej właśnie do filmu „Generał”.

Wreszcie na finał - w niedzielę, 25 lutego, o godz. 19.00, w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji - multimedialny spektakl muzyczny zatytułowany „Milczenie syren” w wykonaniu słynnej aktorki Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola – znakomitego instrumentalisty, twórcy niezwykłych projektów muzyczno-teatralnych.

Filmowy raj – tradycja, teraźniejszość i przyszłość regionu

21. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA odbywa się w ramach projektu „Filmowy raj – tradycja, teraźniejszość i przyszłość regionu” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu organizowane są międzynarodowe konkursy filmowe, projekcje specjalne najnowszych, głownie polskich i czeskich filmów oraz spotkania z wybitnymi twórcami.

Region przygraniczny faktycznie można nazwać filmowym rajem. Powstało tutaj wiele filmów fabularnych i dokumentalnych, a wiele z nich przez lata doczekało się miana kultowych. Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy chcą przypomnieć i zwrócić uwagę widzów na dwa z nich. W kotlinie kłodzkiej realizowany był film „Afonia i pszczoły”, w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Tytułową rolę zagrała w nim Grażyna Błęcka-Kolska, która będzie gościem festiwalu i po projekcji spotka się z widzami (festiwalowy pokaz 23 lutego, godz. 19.15, Kino LOT).
Warty obejrzenia jest również czeski film „7 dni, 7 grzechów”, reż. Jiří Chlumský (20 lutego, godz. 16.30, Kino LOT). Ten niepokazywany dotąd w Polsce obraz opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę w okolicach miasta Sumperk w Jesionikach w maju 1945 roku. Porusza kontrowersyjny temat przesiedlenia ludności niemieckiej w czechosłowackim regionie przygranicznym po drugiej wojnie światowej, kiedy dochodziło czasem do okrutnych działań. Zdjęcia do filmu powstawały zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie granicy. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem filmu.

Nawiązaniem do projekcji zrealizowanych w regionie będzie debata pod hasłem „Inwestycja w film promocją regionu”, na którą organizatorzy zapraszają gości festiwalowych i jeleniogórską publiczność. Czy inwestycja w przemysł filmowy stymuluje rozwój gospodarczy i turystyczny regionu? Jak zachęcić filmowców, aby realizowali filmy w regionie? Jak wykorzystać popularność filmów i seriali do zwiększenia zainteresowania miejscem, w którym powstawały? Czy inwestycja w przemysł filmowy to dobra inwestycja w promocję regionu? Czego oczekują filmowcy i co mogą zaoferować w zamian? O dotychczasowych praktykach w Polsce i Czechach, problemach i wyzwaniach związanych z tym zagadnieniem rozmawiać będą: Pavlina Sacherova - Liberec Film Office; Rafał Bubnicki – Odra–Film, Dolnośląski Konkurs Filmowy; Anna Kot – Studio Munka. Debatę poprowadzi moderator - dr Krzysztof Stachowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (24 lutego, godz. 11.00, hotel Mercure).

Nie lada atrakcją będzie unikatowy film „Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę…”, który zrealizowany specjalnie dla festiwalu i zatytułowany został cytatem z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej. Oryginalny obraz powstał z fragmentów niemieckich, polskich i czeskich filmów archiwalnych, które realizowane były po obu stronach obecnej, polsko – czeskiej granicy. Znane miejsca, wybitni ludzie, turystyka i rekreacja, rozrywki, codzienne życie…. Najstarsze zdjęcia pochodzą z początku XX wieku (lata 1918-1937). Druga część filmu to lata powojenne (40., 50. i 60.). Filmowi, który zrealizowany został w konwencji kina niemego, towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Zespół kameralny STRUNA K w składzie: Ewa Antosik – skrzypce, Eliza Kucharska – skrzypce, Bożena Wasiucionek – altówka, Małgorzata Golian – wiolonczela, Krzysztof Kucharski – kontrabas. Zespół tworzy grupa klasycznych instrumentalistów, której trzon stanowią muzycy związani na co dzień z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej. Na projekcję tego wyjątkowego filmu (21 lutego, godz. 16.00, Kino LOT) wstęp wolny!
Więcej o programie tegorocznego ZOOM-u w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.
Bilety na festiwalowe koncerty, spektakle i pokazy filmowe do nabycia w miejscach wydarzeń oraz w ODK na Zabobrzu. 

Komentarze (1)

Same kinowe smaczki, wow