To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2018: Festiwal, na którym trzeba być!

Po projekcji filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” (22 lutego) z publicznością spotka się jego reżyserka - Joanna Kos-Krauze

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA trwać będzie w Jeleniej Górze od 19 do 25 lutego. W programie wydarzenia tak dużo jest ciekawych propozycji programowych, że już dziś warto warto zarezerwować czas, aby nie przegapić wielu interesujących pozycji. ZOOM w pigułce (i w liczbach) wygląda następująco:

2 koncerty
Na otwarcie muzyka filmowa Wojciecha Kilara i znane wszystkim utwory z filmów „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Dracula”, „Pan Tadeusz” „Kronika wypadków miłosnych”. W ostatni dzień festiwalu multimedialny spektakl muzyczny „Milczenie syren” z udziałem wybitnej aktorki Magdaleny Cieleckiej.

14 projekcji specjalnych
W tym jedna przedpremierowa i jedyny w swoim rodzaju pokaz specjalnie przygotowanego filmu archiwalnego o naszym regionie, z muzyką na żywo.
Najlepsze kino z największych światowych festiwali: „Niemiłość” – reż. Andriej Zwiagincew, przedpremierowy „W ułamku sekundy” – reż. Fatih Akin, „Po tamtej stronie” – reż. Aki Kaurismäki, wielokrotnie nagradzana historia miłości dwojga neurotyków, czyli „Dusza i ciało” – reż. Ildikó Enyedi. W programie także lubiane kino czeskie, czyli „Kobieta z lodu” – reż. Bohdan Slama i „7 dni, 7 grzechów” - reż. Jiří Chlumský - film, który nie ma dystrybutora w Polsce, więc to jedyna szansa, żeby go zobaczyć. Jak zawsze podczas festiwalu, kino polskie na najwyższym poziomie: „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, „Ptaki śpiewają w Kigali” – reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, „Wspomnienie lata” z Robertem Więckiewiczem i Urszulą Grabowską w reż. Adama Guzińskiego. Zoom przypomni też film Jana Jakuba Kolskiego „Afonia i pszczoły” zrealizowany w naszym regionie. No i bardzo emocjonujący wideoperformans i dokument w jednym: „Śliczna jesteś laleczko” - film bardzo osobisty, wynikający z przeżyć Aleksandry Kubiak, związanych z tragiczną śmiercią jej matki Małgorzaty. Warto też zobaczyć film „Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę…”, składający się z unikalnych, archiwalnych zdjęć z naszego regionu, tym bardziej, że projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

8 spotkań z twórcami
Wśród gwiazd: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Grażyna Błęcka-Kolska, Bodo-Kox i Joanna Kos-Krauze. Gościem festiwalu będzie również Tomasz Raczek, który poprowadzi galę festiwalową w sobotę, 24 lutego, o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej.

130 filmów w konkursach filmowych
W ramach ZOOM-u odbędą się trzy konkursy filmowe: na najlepszą fabułę, dokument i video-art. Projekcje blisko 130 filmów będą się odbywały od 21 do 23 lutego w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w kinie LOT. Wśród jurorów m. in. Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Anna Zamecka (reżyserka wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Komunia”, który był w programie ubiegłorocznego ZOOMU), Bartosz M. Kowalski (reżyser filmu „Plac zabaw”, który prezentowany był podczas ubiegłorocznego ZOOM-u)

2 wystawy
Plenerowa ekspozycja „Andrzej Wajda 40/90”, którą od 13 lutego aż do 5 marca będzie można oglądać na placu Ratuszowym, a w BWA prezentacja prac Kamila Kuskowskiego, jednego z jurorów video-art, dziekana Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wernisaż: 22 lutego o godz. 17:00.

2 debaty
Podczas festiwalu, w salach konferencyjnych hotelu Mercure, odbędą się również dwie międzynarodowe debaty: „My wśród obcych. Obcy wśród nas” (23 lutego, godz. 11.00) i „Inwestycja w film promocją regionu” (24 lutego, o godz. 11.00).

Projekcja arcydzieła kina niemego z muzyką na żywo.
„Generał”, uważany za jedną z najlepszych komedii wszech czasów, w reżyserii i z udziałem Bustera Keatona (komika zwanego „człowiekiem o kamiennej twarzy”) oraz muzyką na żywo Marcina Pukaluka, uświetni festiwalową Galę.

Spotkanie autorskie Łukasza Maciejewskiego
24 lutego o godz. 12.30 w BWA z kinomanami spotka się Łukasz Maciejewski, znany i lubiany krytyk filmowy. Spotkanie poświęcone będzie jego książce „Aktorki. Odkrycia”, która już osiągnęła status bestsellera. Gośćmi spotkania będą również bohaterki książki: Urszula Grabowska i Grażyna Błęcka-Kolska. To doskonała okazja do zdobycia książki oraz autografów autora i gwiazd.

Film jako pretekst do debaty o problemach współczesnego świata
Jeleniogórski festiwal ZOOM-ZBLIZENIA jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych naszego regionu. Od lat ma charakter wychodzący poza ramy imprezę jedynie filmowej. Każdego roku wzbogaca swój program o wydarzenia okołofilmowe, rozwija się i poszerza formułę. Tegoroczny ZOOM jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko festiwalem filmowym, prezentującym najciekawsze produkcje kinowe sezonu. Staje się też kulturotwórczym zjawiskiem, zabierającym głos w dyskusji o najważniejszych, nurtujących nas dziś problemach. Ma ambicję stać się międzykulturową platformą wymiany myśli i poglądów.
Dzięki dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego organizator, czyli Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze mógł nadać programowi festiwalu nowy szerszy wymiar. Ksenofobia, kryzys migracyjny, terroryzm, wojny religijne, to niektóre z najważniejszych problemów, z jakimi boryka się wiele krajów współczesnego świata. Dlatego też w programie festiwalu znalazły się cztery specjalne projekcje filmów zaliczanych do najciekawszych produkcji ubiegłego sezonu, które mogą być świetnym pretekstem do dyskusji na temat tego, co dziś bolesne i trudne. Dzięki filmowi dyskusja przestają być męczącą, suchą, teoretyczną debatą. Przeżywając losy bohaterów filmów, widz może poczuć ich problemy i razem z nimi spojrzeć na ważne zagadnienia przez pryzmat konkretnej sytuacji i konkretnej osoby.
Jednym z najbardziej emocjonalnych filmów ostatniego sezonu, poruszających temat terroryzmu, jest obraz Fatiha Akina pt. „W ułamku sekundy” (20 lutego, godz. 19.30), który widzowie ZOOM-u będą mogli zobaczyć przedpremierowo. To rasowy, ale jakże wielowymiarowy thriller polityczny, z doskonałą rolą Diane Kruger (Złota Palma w Cannes w 2007 roku). Życie głównej bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość, jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała. Reżyser wchodzi w sam środek konfliktu, spogląda na Europę walącą się w gruzy oczami jednostki. To film, który od pierwszych scen porywa i sprawia, że pytamy, ile jesteśmy w stanie wytrzymać, zanim zaciśniemy pięści i weźmiemy na cel drugiego człowieka. 
„Ptaki śpiewają w Kigali” (22 lutego, godz. 17.00), najnowszy obraz Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, to kolejny film w tej sekcji. Warto go zobaczyć z przynajmniej dwóch powodów: kreacji Jowity Budnik i samej tematyki filmu, która nabiera wyjątkowego wymiaru w Europie ogarniętej kryzysem migracyjnym. Film opowiada o ludobójstwie w Rwandzie, której świadkiem jest polska ornitolog (Jowita Budnik). Wracając do Polski, zabiera ze sobą dziewczynę z plemienia Tutsi, ratując tym samym jej życie. Po jakimś czasie kobiety wracają do Rwandy, gdzie sytuacja polityczna uległa diametralnej zmianie. Czy powrót do świata dotkniętego zagładą jest w ogóle możliwy? Ważne pytania, jakie stawiają twórcy sprawiają, że trudno przejść obok tego filmu obojętnie. Obraz otrzymał nagrodę FIRST LOOK dla polskiego filmu w fazie postprodukcji (MFF w Locarno 2016) ; nagrody za najlepsze role żeńskie dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire (52. MFF Karlowe Wary 2017 oraz 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017) ; nagroda Srebrne Lwy dla najlepszego filmu (42. FPFF w Gdyni 2017).
Po projekcji widzowie będą mogli spotkać się z reżyserką filmu – Joanną Kos-Krauze, z którą będzie rozmawiał Łukasz Maciejewski.
„Pomiędzy słowami” (21 lutego, godz. 19:00) Urszuli Antoniak z Jakubem Gieszałem i Andrzejem Chyrą, dotyka problemu emigracji. 28-letni Michael na pierwszy rzut oka wygląda jak rasowy Niemiec. Blond włosy, niebieskie oczy, blada skóra nie wyróżniają go z tłumu. Kiedy staje obok przyjaciela Frantza, z którym razem pracują w kancelarii prawniczej, trudno nawet podejrzewać, że dzielą ich pochodzenie i kraj dorastania. Oto człowiek, któremu się udało. Imigrancka przeszłość Michaela w niczym mu nie przeszkadza. Chłopak doskonale się zasymilował. Nie ma w nim tęsknoty za krajem ani łączących go z ojczyzną więzi. Poza jedną - 55-letnim ojcem, który niespodziewanie zjawia się w życiu chłopaka. Michael ponownie staje się Michałkiem, co zmusi go do zadania sobie pytań o swoją tożsamość i przynależność. Wizualnie ten film to małe arcydzieło. Zrealizowane w czarno-białej konwencji, przepięknie sfotografowane i perfekcyjnie zagrane. Nagrody: nagroda za zdjęcia - Lennert Hillege, nagroda za dźwięk - Mirosław Makowski, Jan Scherman i Maciej Pawłowski; Złoty Kangur – nagroda dla Jakuba Gierszała (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2017); nagroda jury ekumenicznego (Warszawski Festiwal Filmowy, 2017); Angela Award za najlepszą współpracę operatora i reżysera (Kilkenny Subtitle Festival, 2017).
Na temat filmu po projekcji będzie można porozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Andrzejem Chyrą.
Czwarty film tej sekcji to „Po tamtej stronie” (22 lutego, godz. 20.00) - czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Film opowiada historię mieszkańca Helsinek, który przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru. Aki Kaurismäki otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na festiwalu Berlinale w 2017 roku.

Festiwalowe pokazy specjalne odbywać się będą w kinie LOT. Bilety i karnety na projekcje są już w sprzedaży w miejscach wydarzeń oraz w ODK. Zapraszamy!

Więcej o programie w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej, „Nowinach Jeleniogórskich” oraz na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.