2 koncerty
Na otwarcie muzyka filmowa Wojciecha Kilara i znane wszystkim utwory z filmów „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Dracula”, „Pan Tadeusz” „Kronika wypadków miłosnych”. W ostatni dzień festiwalu multimedialny spektakl muzyczny „Milczenie syren” z udziałem wybitnej aktorki Magdaleny Cieleckiej.
14 projekcji specjalnych
W tym jedna przedpremierowa i jedyny w swoim rodzaju pokaz specjalnie przygotowanego filmu archiwalnego o naszym regionie, z muzyką na żywo.
Najlepsze kino z największych światowych festiwali: „Niemiłość” – reż. Andriej Zwiagincew, przedpremierowy „W ułamku sekundy” – reż. Fatih Akin, „Po tamtej stronie” – reż. Aki Kaurismäki, wielokrotnie nagradzana historia miłości dwojga neurotyków, czyli „Dusza i ciało” – reż. Ildikó Enyedi. W programie także lubiane kino czeskie, czyli „Kobieta z lodu” – reż. Bohdan Slama i „7 dni, 7 grzechów” - reż. Jiří Chlumský - film, który nie ma dystrybutora w Polsce, więc to jedyna szansa, żeby go zobaczyć. Jak zawsze podczas festiwalu, kino polskie na najwyższym poziomie: „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, „Ptaki śpiewają w Kigali” – reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, „Wspomnienie lata” z Robertem Więckiewiczem i Urszulą Grabowską w reż. Adama Guzińskiego. Zoom przypomni też film Jana Jakuba Kolskiego „Afonia i pszczoły” zrealizowany w naszym regionie. No i bardzo emocjonujący wideoperformans i dokument w jednym: „Śliczna jesteś laleczko” - film bardzo osobisty, wynikający z przeżyć Aleksandry Kubiak, związanych z tragiczną śmiercią jej matki Małgorzaty. Warto też zobaczyć film „Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę…”, składający się z unikalnych, archiwalnych zdjęć z naszego regionu, tym bardziej, że projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo.
8 spotkań z twórcami
Wśród gwiazd: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Grażyna Błęcka-Kolska, Bodo-Kox i Joanna Kos-Krauze. Gościem festiwalu będzie również Tomasz Raczek, który poprowadzi galę festiwalową w sobotę, 24 lutego, o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej.
130 filmów w konkursach filmowych
W ramach ZOOM-u odbędą się trzy konkursy filmowe: na najlepszą fabułę, dokument i video-art. Projekcje blisko 130 filmów będą się odbywały od 21 do 23 lutego w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w kinie LOT. Wśród jurorów m. in. Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Anna Zamecka (reżyserka wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Komunia”, który był w programie ubiegłorocznego ZOOMU), Bartosz M. Kowalski (reżyser filmu „Plac zabaw”, który prezentowany był podczas ubiegłorocznego ZOOM-u)
2 wystawy
Plenerowa ekspozycja „Andrzej Wajda 40/90”, którą od 13 lutego aż do 5 marca będzie można oglądać na placu Ratuszowym, a w BWA prezentacja prac Kamila Kuskowskiego, jednego z jurorów video-art, dziekana Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wernisaż: 22 lutego o godz. 17:00.
2 debaty
Podczas festiwalu, w salach konferencyjnych hotelu Mercure, odbędą się również dwie międzynarodowe debaty: „My wśród obcych. Obcy wśród nas” (23 lutego, godz. 11.00) i „Inwestycja w film promocją regionu” (24 lutego, o godz. 11.00).
Projekcja arcydzieła kina niemego z muzyką na żywo.
„Generał”, uważany za jedną z najlepszych komedii wszech czasów, w reżyserii i z udziałem Bustera Keatona (komika zwanego „człowiekiem o kamiennej twarzy”) oraz muzyką na żywo Marcina Pukaluka, uświetni festiwalową Galę.
Spotkanie autorskie Łukasza Maciejewskiego
24 lutego o godz. 12.30 w BWA z kinomanami spotka się Łukasz Maciejewski, znany i lubiany krytyk filmowy. Spotkanie poświęcone będzie jego książce „Aktorki. Odkrycia”, która już osiągnęła status bestsellera. Gośćmi spotkania będą również bohaterki książki: Urszula Grabowska i Grażyna Błęcka-Kolska. To doskonała okazja do zdobycia książki oraz autografów autora i gwiazd.
Film jako pretekst do debaty o problemach współczesnego świata
Jeleniogórski festiwal ZOOM-ZBLIZENIA jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych naszego regionu. Od lat ma charakter wychodzący poza ramy imprezę jedynie filmowej. Każdego roku wzbogaca swój program o wydarzenia okołofilmowe, rozwija się i poszerza formułę. Tegoroczny ZOOM jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko festiwalem filmowym, prezentującym najciekawsze produkcje kinowe sezonu. Staje się też kulturotwórczym zjawiskiem, zabierającym głos w dyskusji o najważniejszych, nurtujących nas dziś problemach. Ma ambicję stać się międzykulturową platformą wymiany myśli i poglądów.
Dzięki dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego organizator, czyli Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze mógł nadać programowi festiwalu nowy szerszy wymiar. Ksenofobia, kryzys migracyjny, terroryzm, wojny religijne, to niektóre z najważniejszych problemów, z jakimi boryka się wiele krajów współczesnego świata. Dlatego też w programie festiwalu znalazły się cztery specjalne projekcje filmów zaliczanych do najciekawszych produkcji ubiegłego sezonu, które mogą być świetnym pretekstem do dyskusji na temat tego, co dziś bolesne i trudne. Dzięki filmowi dyskusja przestają być męczącą, suchą, teoretyczną debatą. Przeżywając losy bohaterów filmów, widz może poczuć ich problemy i razem z nimi spojrzeć na ważne zagadnienia przez pryzmat konkretnej sytuacji i konkretnej osoby.
Jednym z najbardziej emocjonalnych filmów ostatniego sezonu, poruszających temat terroryzmu, jest obraz Fatiha Akina pt. „W ułamku sekundy” (20 lutego, godz. 19.30), który widzowie ZOOM-u będą mogli zobaczyć przedpremierowo. To rasowy, ale jakże wielowymiarowy thriller polityczny, z doskonałą rolą Diane Kruger (Złota Palma w Cannes w 2007 roku). Życie głównej bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość, jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała. Reżyser wchodzi w sam środek konfliktu, spogląda na Europę walącą się w gruzy oczami jednostki. To film, który od pierwszych scen porywa i sprawia, że pytamy, ile jesteśmy w stanie wytrzymać, zanim zaciśniemy pięści i weźmiemy na cel drugiego człowieka.
„Ptaki śpiewają w Kigali” (22 lutego, godz. 17.00), najnowszy obraz Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, to kolejny film w tej sekcji. Warto go zobaczyć z przynajmniej dwóch powodów: kreacji Jowity Budnik i samej tematyki filmu, która nabiera wyjątkowego wymiaru w Europie ogarniętej kryzysem migracyjnym. Film opowiada o ludobójstwie w Rwandzie, której świadkiem jest polska ornitolog (Jowita Budnik). Wracając do Polski, zabiera ze sobą dziewczynę z plemienia Tutsi, ratując tym samym jej życie. Po jakimś czasie kobiety wracają do Rwandy, gdzie sytuacja polityczna uległa diametralnej zmianie. Czy powrót do świata dotkniętego zagładą jest w ogóle możliwy? Ważne pytania, jakie stawiają twórcy sprawiają, że trudno przejść obok tego filmu obojętnie. Obraz otrzymał nagrodę FIRST LOOK dla polskiego filmu w fazie postprodukcji (MFF w Locarno 2016) ; nagrody za najlepsze role żeńskie dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire (52. MFF Karlowe Wary 2017 oraz 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017) ; nagroda Srebrne Lwy dla najlepszego filmu (42. FPFF w Gdyni 2017).
Po projekcji widzowie będą mogli spotkać się z reżyserką filmu – Joanną Kos-Krauze, z którą będzie rozmawiał Łukasz Maciejewski.
„Pomiędzy słowami” (21 lutego, godz. 19:00) Urszuli Antoniak z Jakubem Gieszałem i Andrzejem Chyrą, dotyka problemu emigracji. 28-letni Michael na pierwszy rzut oka wygląda jak rasowy Niemiec. Blond włosy, niebieskie oczy, blada skóra nie wyróżniają go z tłumu. Kiedy staje obok przyjaciela Frantza, z którym razem pracują w kancelarii prawniczej, trudno nawet podejrzewać, że dzielą ich pochodzenie i kraj dorastania. Oto człowiek, któremu się udało. Imigrancka przeszłość Michaela w niczym mu nie przeszkadza. Chłopak doskonale się zasymilował. Nie ma w nim tęsknoty za krajem ani łączących go z ojczyzną więzi. Poza jedną - 55-letnim ojcem, który niespodziewanie zjawia się w życiu chłopaka. Michael ponownie staje się Michałkiem, co zmusi go do zadania sobie pytań o swoją tożsamość i przynależność. Wizualnie ten film to małe arcydzieło. Zrealizowane w czarno-białej konwencji, przepięknie sfotografowane i perfekcyjnie zagrane. Nagrody: nagroda za zdjęcia - Lennert Hillege, nagroda za dźwięk - Mirosław Makowski, Jan Scherman i Maciej Pawłowski; Złoty Kangur – nagroda dla Jakuba Gierszała (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2017); nagroda jury ekumenicznego (Warszawski Festiwal Filmowy, 2017); Angela Award za najlepszą współpracę operatora i reżysera (Kilkenny Subtitle Festival, 2017).
Na temat filmu po projekcji będzie można porozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Andrzejem Chyrą.
Czwarty film tej sekcji to „Po tamtej stronie” (22 lutego, godz. 20.00) - czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Film opowiada historię mieszkańca Helsinek, który przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru. Aki Kaurismäki otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na festiwalu Berlinale w 2017 roku.
Festiwalowe pokazy specjalne odbywać się będą w kinie LOT. Bilety i karnety na projekcje są już w sprzedaży w miejscach wydarzeń oraz w ODK. Zapraszamy!
Więcej o programie w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej, „Nowinach Jeleniogórskich” oraz na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...