To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2018: Festiwal z gwiazdami

W programie  ZOOM-u  są m.in. „Zjednoczone stany miłości z Magdaleną Cielecką i Andrzejem Chyrą, którzy będą gośćmi festiwalu.

„Filmowy raj – tradycja, teraźniejszość i przyszłość regionu” to nazwa projektu, w ramach którego organizowany jest tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA. Dzięki unijnemu dofinansowaniu ZOOM jak zwykle może zaproponować widzom bardzo atrakcyjny filmowy program, ale też rozszerza swą formułę i wzbogaci się o zupełnie nowe wydarzenia. Podczas festiwalu przede wszystkim zobaczyć będzie można jednak najnowsze, głównie polskie i czeskie filmy, oraz spotkać się z wybitnymi twórcami kina. Od 19 do 25 lutego 2018 r. w Jeleniej Górze trwać będzie prawdziwe święto kina. 

FILMOWE HITY

Festiwal rozpocznie się (19 lutego, godz. 17.00) od filmu rosyjskiego „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, twórcy słynnego „Lewiatana”. „Niemiłość” (koprodukcja Rosji, Francji, Belgii i Niemiec) to jedna z najlepszych propozycji filmowych ostatniego sezonu. Film pokazywany był w Konkursie Głównym w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury. Europejska Akademia Filmowa przyznała filmowi nagrody w kategoriach Najlepsze Europejskie Zdjęcia 2017 i Najlepsza Europejska Muzyka 2017. „Niemiłość” jest nominowana do Złotego Globu dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego. Film jest też rosyjskim kandydatem do Oscara. Otrzymał również główne nagrody na London Film Festival i Munich Film Festival w 2017 r. To niezwykle przejmująca historia o rozpadzie małżeństwa, obraz bezwzględnej walki między dążącymi  do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości. Partnerzy nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka. Ten film nikogo nie zostawia obojętnym.

Podczas festiwalu będziemy mogli również zobaczyć najnowszy film znanego czeskiego reżysera Bohdana Slámy „Kobieta z lodu” (24 lutego, godz. 11.00). To błyskotliwa i oryginalna komedia romantyczna z życia ludzkich morsów. Po śmierci męża Hana mieszka samotnie w rodzinnym domu. Jej dwaj dorośli już synowie odwiedzają ją wraz ze swoimi żonami i dziećmi, ale te wizyty na ogół kończą się kłótniami, więc atmosfera w rodzinie jest nie najlepsza. Kiedy Hana spotyka Bronę, twardego mężczyznę uzależnionego od pływania w morzu zimą, przed kobietą otwiera się nagle zupełnie nowy świat. Po raz pierwszy bohaterami filmu Slámy są ludzie starsi, a aktorzy odpłacają się twórcy rewelacyjnymi kreacjami, które wymagają od nich zaangażowania zarówno swoich dusz, jak i ciał.
Z filmów polskich zobaczymy (24 lutego, godz. 13.00) „Człowieka z magicznym pudełkiem” w reż. Bodo Koxa. To niezwykła historia miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. Akcja dzieje się w Warszawie w roku 2030. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest totalnie oczarowany. Gdy romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem. Scenariusz „Człowieka z magicznym pudełkiem” otrzymał specjalne wyróżnienie w prestiżowym konkursie ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes. Bodo Kox będzie gościem festiwalu i po projekcji filmu spotka się z widzami.
Kolejnym wybitnym filmem, który zobaczymy podczas Zoomu (25 lutego, godz. 13.00), są „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego. Reżyser otrzymał za scenariusz nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale w 2016 roku oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Docenieni zostali też aktorzy (Dorota Kolak i Łukasz Simlat), którym przyznano w Gdyni nagrody za role drugoplanowe. „Zjednoczone stany miłości” to film o tęsknocie za lepszym, bardziej fascynującym życiem, o strachu przed rutyną i marazmem. Film o wyborach, które podejmujemy każdego dnia oraz o konsekwencjach, jakie ze sobą niosą. To film o najskrytszych pragnieniach, które drzemią w każdym z nas. To wreszcie popis czterech wybitnych polskich aktorek: Marty Nieradkiewicz, Doroty Kolak, Julii Kijowskiej i Magdaleny Cieleckiej, która po projekcji filmu spotka się z widzami.
Jeleniogórski ZOOM to też okazja żeby zobaczyć filmy, które nie zawsze trafiają do kinowej dystrybucji. Tak było z prezentowanym na festiwalu kilka lat wcześniej filmem Jana Jakuba Kolskiego „Zabić bobra”. W tym roku widzowie będę mogli obejrzeć „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego (23 lutego, godz. 16.30), ze zdjęciami wybitnego polskiego operatora Adama Sikory, w którym zagrali między innymi: Robert Więckiewicz, Elżbieta Romanowska i Urszula Grabowska - jedna z wybitnie utalentowanych i zachwycających polskich aktorek. Widzowie mogą ją pamiętać między innymi z filmu Feliksa Falka „Joanna”. Urszula Grabowska również będzie gościem festiwalu i spotka się z widzami po seansie.
Na festiwalu nie może zabraknąć kina dokumentalnego. Tym razem zobaczymy film Aleksandry Kubiak „Śliczna jesteś, laleczko” (21 lutego, godz. 17.15). To film bardzo osobisty, wynikający z przeżyć autorki związanych z tragiczną śmiercią jej matki Małgorzaty. Artystka łączy tu wideoperformans z filmem dokumentalnym. W efekcie jesteśmy świadkami czterech spotkań Aleksandry Kubiak z aktorką Elżbietą Lisowską-Kopeć, która na jeden dzień ma wcielić się w rolę matki artystki — rozmów obu kobiet, przygotowywania się do roli i wreszcie wspólnego działania. W „Śliczna jesteś Laleczko” Aleksandra Kubiak poddaje się procesowi autoterapii. Przeżyta tragedia, trauma, głęboko skrywana prawda, wstyd, emocje i tęsknota za matką zostają ujawnione. Jednak nie ma tu ekshibicjonizmu — celem obnażenia jest przepracowanie własnych lęków i w efekcie uzdrowienie. Widz wkracza w sytuację intymną, zaś autorka, wychodząc od bolesnych doświadczeń (a tym samym rzeczywistości), prowadzi nas do fikcji mającej moc katarktycznej. Osobisty wymiar filmu Kubiak i jej odwaga są poruszające. Z artystką będzie można porozmawiać po projekcji filmu.
Wszystkie zapowiadane wyżej filmy zaprezentowane zostaną na festiwalowych pokazach specjalnych w jeleniogórskim Kinie LOT. Ale to tylko część filmowego programu tegorocznego ZOOM-u.

WOKÓŁ KINA

Festiwal ZOOM-ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze, każdego roku wzbogaca swój program o wydarzenia okołofilmowe. Nie zabraknie ich także podczas tegorocznej, 21. edycji imprezy.
Oprócz wyśmienitych propozycji muzycznych, o który pisaliśmy poprzedniej w publikacji (odnośnik poniżej), w tym roku w ramach festiwalu odbędą się również dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa plenerowa ”ANDRZEJ WAJDA 40/90”, prezentująca w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od "Pokolenia" – debiutu z 1954 roku, aż do "Powidoków" – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim. Będzie można zobaczyć między innymi fotosy z filmów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Popioły” „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka” czy „Pan Tadeusz”. Andrzej Wajda, który 6 marca 2016 roku świętował 90. urodziny, w ciągu swojej kariery zrealizował 40 filmów fabularnych. Stąd tytuł wystawy. Na planszach, oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową, we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawę oglądać będzie można na Placu Ratuszowym od 13 lutego do 4 marca.
Druga wystawa, „Neue Dada” Kamila Kuskowskiego, związana jest z nurtem video-art, który od kilku lat jest częścią festiwalu. Kamil Kuskowski, który będzie również jurorem festiwalowego konkursu video-art, to polski artysta, Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych na tej uczelni, malarz, autor instalacji, artysta video. W swojej twórczości łączy tradycyjne i współczesne strategie artystyczne. Przełamuje schematy w myśleniu o sztuce i prowokuje do refleksji nad jej instytucjonalną reprezentacją. Wystawa, przygotowana we współpracy z jeleniogórskim BWA, to próba rozwinięcia i recyklingu idei dadaizmu. Zaprezentowane prace będą się odwoływać do twórczości Marcela Duchampa i Rene Margritta, która stanowi fundament sztuki współczesnej. Kuskowski zaprezentuje cykle obrazów pt. „M2” i „Obrazy obraz” oraz video pt. „Wolni strzelcy”. Wernisaż 22 lutego, godz. 17.00 w galerii BWA.

ZOOM to także okazja do spotkania z książką. Organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkanie ze znanym i cenionym krytykiem filmowym i teatralnym, Łukaszem Maciejewskim, który zaprezentuje trzeci tom rozmów z wybitnymi polskimi aktorkami zatytułowany „Aktorki. Odkrycia”. Bohaterkami rozmów są: Grażyna Błęcka-Kolska, Sonia Bohosiewicz, Jowita Budnik, Renata Dancewicz, Katarzyna Gniewkowska, Urszula Grabowska, Karolina Gruszka, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dorota Kolak, Joanna Kulig, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Izabela Kuna, Gabriela Muskała, Marta Nieradkiewicz, Maja Ostaszewska, Kinga Preis, Joanna Trzepiecińska. Książka Ł. Maciejewskiego, jest zbiorem portretów niezwykłych, wyjątkowych, silnych kobiet, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach. 18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd. Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście? Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych? „Aktorki. Odkrycia” to zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło. Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny. Autorowi podczas spotkania 24 lutego, o godz. 12.30 w BWA, towarzyszyć będą aż dwie bohaterki książki: Urszula Grabowska i Grażyna Błęcka-Kolska. Spotkanie to również szansa na zdobycie książki z podpisami bohaterek i autora.

O tegorocznym Festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA obszernie informujemy także w „Nowinach Jeleniogórskich” oraz w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej. Szczegółowy program imprezy dostępny jest także na stronie festiwalu: www.zoomfestival.pl.