To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.
lipca 5, 2021

Nie przypadkiem w tytule tej książki znalazła się data jej powstania. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że Dziennik 1954 jest kroniką określonego czasu, i to czasu jak na dziennik wyjątkowo krótkiego: nie jednego roku nawet, lecz zaledwie jednego kwartału, okresu od 1 stycznia do 2 kwietnia 1954.

czerwca 24, 2021

22 czerwca w Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z Arturem Zygmuntowiczem, autorem powieści kryminalnej pt. „Śmierć na zamku Eichenwald”. Książkę wydało jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem.

czerwca 22, 2021

Spotkanie z Arturem Zygmuntowiczem, już dziś, 22 czerwca, w Książnicy Karkonoskiej o godzinie 17.00.

czerwca 21, 2021

Lekko napisana, gdyż treść jak piasek przesypuje się ze strony na stronę. Romantyczna, polityczna i sensacyjna. Wszystkie wątki dopełniają się znakomicie w tej książce pełnej zagadek, niespełnionej miłości, wielkich wydarzeń politycznych w Syrii lat 30-tych, fascynujących opisów pustyni i wydobywanych spod niej zagadek historii.

czerwca 11, 2021

Sensacyjna, z pasją napisana historia życia i śmierci 26 carów i imperatorów rosyjskich. Krew leje się strumieniami; wymyślne, zwyrodniałe metody uśmiercania kolejnych monarchów przeplatają się w tym dziele z opisami ich równie oryginalnych obyczajów seksualnych.

czerwca 4, 2021

Życie w komunizmie było piekłem, ale nie dla wszystkich. Było piekłem dla ludzi dobrej woli. Dla uczciwych. Dla rozsądnych. Dla chcących pracować z pożytkiem dla siebie i dla innych. Dla przedsiębiorczych. Dla tych, którzy chcieli coś zrobić lepiej, wydajniej, ładniej. Natomiast doskonale powodziło się w nim służalcom, oportunistom i konformistom.

maja 28, 2021

„Zły” to najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.  Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory.

maja 11, 2021

„13 opowieści” to 13 opowiadań o losach podchorążych i oficerów w polskiej armii na Zachodzie. Tak pisze o książce Józef Hen:

maja 5, 2021

Hania Śliwińska jest nastolatką, która bardzo mocno przeżyła rozwód rodziców. Samotnie wychowywana przez zmagającą się z uzależnieniem matkę, dziewczyna znajduje ukojenie w spotkaniach z panią Stasią, starszą kobietą, którą się opiekuje. Ciężkie chwile i nieustannie pojawiające się problemy sprawiają, że Hania jest bardziej dojrzała emocjonalnie i samodzielna niż jej rówieśnicy. Ale najgorsze dopiero przed nią – wkrótce dwie najbliższe jej osoby trafią do szpitala, a ich losy zostaną powierzone Bogu i lekarzom…

kwietnia 20, 2021

„Chłopiec, który przeżył Auschwitz” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

kwietnia 14, 2021

„Vilette” to ostatnia powieść Charlotte Brontë. „Cóż za namiętność, ileż w niej ognia! W tej książce jest coś nadnaturalnego”- napisał o niej George Eliot. Virginia Woolf uznała ją za najlepsza powieść Charlotte Brontë.

marca 30, 2021

Pierwszy tom monumentalnego dzieła o początkach polskiej państwowości. Powieść historyczna z czasów Mieszka I i początków panowania Bolesława Chrobrego. …Bo wszystko zaczęło się w puszczy. Nasi przodkowie mieszkali na wielkich, porośniętych prastarą puszczą obszarach między Wisłą a Wartą. Walkę o ich zjednoczenie prowadził wielki mąż stanu tamtego okresu – piastowski książę Mieszko I, a po nim Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski

marca 17, 2021

„Tajemniczy ogród” to przepiękna, mądra klasyczna powieść dla wszystkich młodych sercem i duszą. Osierocona Mary Lennox zostaje odesłana pod opiekę wiecznie nieobecnego i nieszczęśliwego wuja, Archibalda Cravena. Pozostawiona sama sobie dziewczynka odkrywa w pobliżu domu tajemniczy ogród, skryty za wysokim murem.

lutego 24, 2021

To kontynuacja „Oleńki, panienki z dobrego domu”. Oleńka, teraz już Franka Wyrobek, dla ratowania dzieci poświęca wszystko, co dla niej najważniejsze - przeszłość, to, kim jest, a także kobiecą godność. Panna z dwojgiem maleńkich dzieci, pozbawiona dachu nad głową, pracy i środków do życia, poszukiwana przez żandarmów, bierze ślub z człowiekiem z obcego jej świata, kowalem Ignacym.

lutego 3, 2021

Pierwszy tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością.

stycznia 27, 2021

„Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl” to barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów.

stycznia 2, 2021

Strażnikiem zbiorowej pamięci naszego regionu jest jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który w 2020 roku obchodził 75-lecie działalności po II wojnie światowej. Z tej okazji pracownicy placówki napisali prace, które złożyły się na świeżo wydane, staraniem wydawnictwa Ad Rem, opracowanie pt. „Na straży regionalnej pamięci. Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.”

grudnia 23, 2020

„Kachna” to debiut literacki jeleniogórzanina, Mikołaja Górskiego, który stara się zadawać kłam twierdzeniu, że technicznie wykształcony mężczyzna nie może prowadzić narracji z perspektywy młodej kobiety, pisząc o uczuciach i wątpliwościach targających dziewczyną wchodzącą w dorosłość. Autora książki bliżej przedstawilśmy w 50 numerze Nowin. Znadją tam Państwo również recenzję pozycji.

grudnia 17, 2020

Książka “Sonka. Ostatnia żona Jagiełły” autorstwa Doroty Pająk-Pudy jest próbą wyciągnięcia z cienia historii niedocenianej królowej Zofii, tej która dała początek dynastii Jagiellonów.

grudnia 11, 2020

„Pożegnanie jesieni” to najsłynniejsza powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza.

grudnia 4, 2020

Światowy bestseller „Małe kobietki” doczekał się kolejnych tomów, w których autorka, amerykańska pisarka Louisa May Alcott kontynuowała – na wyraźne żądanie swoich Czytelników – opowieść o losach swoich bohaterów. „Chłopcy Jo” to czwarta część tego cyklu, która ukazała się po „Małych kobietkach”, „Dobrych żonach” i „Małych mężczyznach”.   

listopada 28, 2020

Dobra wiadomość dla lubiących czytać.  Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze będzie znowu czynna. Na razie od 30 listopada do 27 grudnia. Czynne będą także filie Książnicy. Niestety, nie można jeszcze samodzielnie pobuszować wśród regałów z książkami.

listopada 27, 2020

“Pani na Kopicach” Anny Gabrieli Kańtor to opowieść o Joannie Gryzik – półsierocie z obszarów podkopalnianej biedy, która stała się panią bajkowego pałacu w Kopicach i pierwszą kobietą biznesu w tej części Europy.

listopada 24, 2020

OKIEM KUBKA. Felietony 2017.
Napisane, zaplanowane...
Wybrał już dla nich nawet okładki...
Marzeniem księdza Kubka było wydawać je na bieżąco...

W rocznicę śmierci naszego PRZYJACIELA, księdza KUBKA, Wydawnictwo AdRem wspólnie z Nowinami Jeleniogórskimi przygotowało kolejny, roczny tomik jego felietonów.