To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2017: Perły kina pod Karkonoszami

ZOOM 2017: Perły kina pod Karkonoszami

Na prawdziwą perłę z lamusa zapraszają już dziś organizatorzy 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA, który odbywała się będzie od 20 do 26 lutego w Jeleniej Górze. 

Od tygodnia w sprzedaży są już bilety na koncert inauguracyjny jubileuszowego ZOOM-u z udziałem muzycznych gwiazd - Leszka Możdżera, Larsa Danielssona i Zohara Fresco, który odbędzie się 20 lutego w Teatrze Norwida. Wielka atrakcja czeka też miłośników kina i dobrej muzyki na zamknięcie festiwalu. 25 lutego o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się uroczysta Gala Finałowa, podczas której ogłoszone zostaną wyniki festiwalowych konkursów filmowych i wręczone nagrody laureatom. Wieczór uświetni projekcja kina niemego z muzyką na żywo. Zobaczyć będzie można arcydzieło kina światowego z 1931 r. - „Światła wielkiego miasta” Charliego Chaplina z koncertową oprawą muzyczną w wykonaniu formacji Piotr Domagała Trio. Całość poprowadzi wybitny krytyk filmowy - Tomasz Raczek, który wraz z legendarnym Zygmuntem Kałużyńskim był współgospodarzem słynnego programu telewizyjnego „Perły z lamusa”.

Bohaterem „Świateł wielkiego miasta” Chaplina jest bezdomny włóczęga Charlie, który szukając szczęścia w wielkim mieście, spotyka na ulicy piękną, niewidomą kwiaciarkę i kupuje od niej kwiaty. Dziewczyna, nie widząc jego zniszczonego ubrania, bierze go za bogacza. Tego samego dnia Charlie ratuje życie prawdziwemu milionerowi. Kiedy do miasta przybywa wiedeński lekarz przywracający wzrok niewidomym, Charlie postanawia zdobyć pieniądze na operację dla ukochanej. Operacja jednak sporo kosztuje. Niezwłocznie udaje się do znajomego bogacza z wizytą, by prosić o pomoc.
„Światła wielkiego miasta” to sprzeciw Chaplina wobec kina dźwiękowego. Naczelny komik epoki kina niemego naiwnie wierzył, że słowo w filmie to tylko chwilowa moda. Właśnie dlatego, zamiast podążać za światowymi trendami, zdecydował się pozostać wiernym klasycznej burlesce, tworząc jedno z jej największych osiągnięć. „Światła wielkiego miasta” to dowód nie tylko na ponadczasowe poczucie humoru Chaplina, ale też na jego inteligencję. Tak przemyślanego scenariusza wielu współczesnych twórców może mu jedynie zazdrościć. Chaplin po raz kolejny udowodnił, że można napisać scenariusz, wyreżyserować i wyprodukować film, skomponować muzykę, wreszcie zagrać główną rolę, i to wszystko zrobić genialnie. Jeden z ostatnich filmów niemych jest jednocześnie jednym z najwybitniejszych.

Muzykę do filmu podczas festiwalowego pokazu w Jeleniej Górze zagra na żywo Piotr Domagała Trio, w którym oprócz tego wybitnego gitarzysty usłyszymy Adama Kawończyka grającego na trąbce i Olega Dyyaka grającego na akordeonie oraz instrumentach perkusyjnych.
Bilety w cenie 50 i 30 zł do kupienia w Filharmonii i w ODK na Zabobrzu już od 15 stycznia.

Tradycją jeleniogórskiego ZOOM-u są pozakonkursowe projekcje specjalne i towarzyszące im spotkania z twórcami filmów, cieszące się zawsze ogromną popularnością wśród publiczności. Nic w tym dziwnego, bowiem organizatorzy festiwalu zawsze starają się prezentować na nich najciekawsze, najnowsze filmy, z których niewiele trafia do repertuaru jeleniogórskich kin. Podobnie będzie i w tym roku. W programie pokazów specjalnych polskie kino dokumentalne, wielokrotnie nagradzane na polskich i światowych festiwalach, na które warto zwrócić uwagę.

Taką pozycją jest z pewnością najnowszy film Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. Reżyser znów odsłania intymne relacje rodzinne. Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły, które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki, związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym - doświadczonym terapeutą, profesorem Bogdanem de Barbaro. Film otrzymał Srebrnego Lajkonika dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2016 r.

Kolejnym znakomitym filmem dokumentalnym jest „Komunia” Anny Zameckiej. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
Ten pełnometrażowy debiut reżyserki Anny Zameckiej, która jest również autorką scenariusza, współproducentką oraz montażystką filmu, otrzymał GRAND PRIX na MFF w Locarno i na Warszawskim Festiwalu Filmowym, zdobył także nagrody na festiwalach w Mińsku, Lipsku, Bratysławie oraz w sekcji Best of Fests na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Wśród filmów fabularnych, na jakie warto zwrócić uwagę, jest „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego. Niewielkie miasto w Polsce. Dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Nagrodzony w konkursie SCRIPT PRO scenariusz filmu został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. To była drastyczna historia, która wstrząsnęła opinią publiczną. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni za Najlepszy Debiut oraz otrzymał Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Zdobył Specjalne Wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz Specjalne Wyróżnienie Jury Młodzieżowego na BFI London Film Festival. Prezentowany był również na festiwalach Camerimage i w Locarno. Uwaga! Jest to film wyłącznie dla widzów dorosłych.

Inną ważną propozycją fabularną jest „Ederly” w reżyserii wybitnego twórcy animacji – Piotra Dumały. Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater - Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości, jest bardzo silna. Film jest pełen realizmu i zarazem spiętrzenia absurdu, świetne kreacje stworzyli w nim Mariusz Bonaszewski, Gabriela Muskała, Aleksandra Popławska i Janusz Chabior.
Zobaczyć trzeba też „Walsera” – film wyreżyserowany przez Zbigniewa Liberę - wybitnego polskiego artystę, autora instalacji i wideoinstalacji, fotografika i performera, twórcy obiektów artystycznych. To opowieść o życiowej przygodzie pracownika kolei, Andrzeja Walsera. Film jest próbą opowiedzenia o straconej szansie. Szansie na odmianę naszego obecnego sposobu egzystowania, który przyjęliśmy, obierając drogę cywilizacji. Pomimo że opowieść ta należy do dziedziny fantazji, mogłaby potencjalnie wydarzyć się w przyszłości, co nie przekreśla jej wewnętrznej prawdziwości. Główną rolę w filmie zagrał wybitny polski aktor Krzysztof Stroiński.

Organizatorzy pamiętają również o miłośnikach czeskiego kina, których jest wielu w Jeleniej Górze. Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy film Jana Hřebejka „Nauczycielka”. Komediodramat z dziejów prowincjonalnej szkoły w Czechosłowacji początku lat 80. Przejmujące, choć niepozbawione humoru studium czeskiej mentalności z czasów komunizmu. Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie w roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak rodzice muszą podpisać petycję. Problem w tym, że Drazdechová ma daleko idące koneksje w Partii Komunistycznej. Czy prowincjusze będą w stanie zawalczyć o to, w co wierzą?

Reżyserzy wszystkich zapowiadanych wyżej filmów po festiwalowych projekcjach spotkają się z widzami!

Przedstawione filmy to zaledwie połowa programu projekcji pozakonkursowych. Na co jeszcze mogą liczyć jeleniogórscy widzowie? O tym w kolejnych wydaniach „Nowin Jeleniogórskich”. Więcej szczegółów festiwalowego programu także  w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl.

Spotkania z twórcami odbywają się w ramach projektu „Międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodych twórców”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020, oraz ze środków budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
 

 

GALA_zoom_25_02_2017.jpg
chaplin_zoom2017.jpg