To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Spotkanie ludzi gór i nagroda dla Zbigniewa Frączkiewicza

Fot. K. Sawicki

Przewodnicy górscy, ratownicy, pracownicy schronisk, wyciągów oraz ludzie, którzy także są zawodowo lub hobbystycznie związani z Karkonoszami, zebrali  się wczoraj (21 stycznia) w schronisku Kamieńczyk. Laureatem nagrody Ducha Gór, którą tradycyjne wręcza się na spotkaniu ludzi gór, został rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz.

Statuetkę, przedstawiającą najstarszy znany wizerunek Ducha Gór, wzorowany na mapie Martina Helwiga z 1561 roku wręczył Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. Autorem rzeźby jest Grzegorz Pawłowski, artysta ze Szklarskiej Poręby.

Spotkali się po raz 13.

- Spotkaliśmy się po raz trzynasty, by wspólnie wejść w nowy rok, złożyć sobie życzenia i powspominać ratowników górskich i przewodników, którzy od nas odeszli – mówi Mirosław Graf.

-Te spotkania są dla mnie niezwykle ważne – podkreślał biskup Stefan Cichy. Dają okazję do wymiany doświadczeń, poczucia wspólnoty ludzi gór – dodał.

Gospodarzami spotkania byli, jak zwykle, państwo Sieleccy, którzy w podziękowaniu otrzymali pamiątkową fotografię uczestników zeszłorocznego spotkania z życzeniami, by za rok, w tym samym składzie, wszyscy mogli się ponownie zabrać.

Spotkanie ludzi gór w Szklarskiej Porębie zorganizowano po raz 13. Inicjatorem pierwszego spotkania był ksiądz Bogusław Sawaryn z miejscowej parafii. Idea spodobała się, zakochanemu w Karkonoszach  biskupowi Stefanowi Cichemu z diecezji legnickiej, który co roku jest gościem tej uroczystości.

Radość Zbigniewa Frączkiewicza

Jej najważniejszym punktem jest wręczenie nagrody Ducha Gór.  Tegoroczny laureat Zbigniew Frączkiewicz nie krył radości i zaskoczenia.

- Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – przyznał. - Cieszę się, że doceniona została moja praca i związek z regionem. - A mało brakowało, abym nie zamieszkał nad morzem – wspominał z uśmiechem.

Związał się na szczęście, ze Szklarską Porębą, gdzie zrealizował kilka spektakularnych rzeźb między innymi cykl „Żelaznych ludzi”. W ubiegłym roku pod jego kierunkiem rzeźbiarze z Polski i Czech zrealizowali projekt 100 TON. Bryłę granitową o takim ciężarze, przekształcili w obiekt rzeźbiarski.

- Od chwili jego ujrzenia w latach 80. ubiegłego wieku, blok ten stał się moją rzeźbiarską obsesją , fascynując skalą i energią – mówił o tej pracy Zbigniew Frąckiewicz. Projekt rzeźby powstał w firmie Granex w Strzegomiu podczas pleneru w 2015 r. Obecnie jest eksponowany w Szklarskiej Porębie przy parkingu u zbiegu ulic Słonecznej i Kilińskiego.

Nagroda Ducha Gór

W poprzednich latach nagrodę Ducha Gór otrzymali: w roku 2011 - Julian Gozdowski - twórca i honorowy komandor Biegu Piastów, w roku 2012 - ś.p. Juliusz Naumowicz - Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, w roku 2013 - Marek Niedźwiecki - redaktor radiowej Trójki, w roku 2014 - Stefan Cichy - biskup legnicki, Zygmunt Trylański, przewodnik i fotograf, Spółka Sudety Lift oraz w 2018 roku ratownik górski Zbigniew Bogaczyk.

 

Zbigniew Frączkiewicz to jeden z najciekawszych polskich rzeźbiarzy. Zaliczany jest do grona najważniejszych, a przy tym do najbardziej wszechstronnych polskich twórców współczesnych. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem znaków graficznych, architekturą, fotografią, wzornictwem użytkowym, performance oraz happeningiem. Jest jednak przede wszystkim rzeźbiarzem. Jego wędrujący po całym świecie cykl ”Żelaznych Ludzi” jest jednym z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce. Artysta wypracował ekspresyjną formułę pomnikową, oddziałującą skalą, zwielokrotnieniem , konfrontacją ze zróżnicowanym otoczeniem ekspozycyjnym.(Między Biegunami) Od ponad 20 lat mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie tworzył ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, prowadził Galerię F (1990 –1999), stworzył Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi.

Artysta realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Obok Żelaznych Ludzi (1984r.) jest m.in. autorem pomnika ofiar Lubina’82 (1991/92), siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyż Milenijny w Bolesławcu (2000/1). Swe prace artysta wystawiał również m.in. w Mainz, Hanowerze, Fellbach, Worpswede, Karlsruhe, Wiedniu czy w Berlinie.

spotkanie ludzi gór (1).jpg
spotkanie ludzi gór (3).jpg
spotkanie ludzi gór (4).jpg
spotkanie ludzi gór (5).jpg
spotkanie ludzi gór (6).jpg
spotkanie ludzi gór (7).jpg
spotkanie ludzi gór (9).jpg
spotkanie ludzi gór (11).jpg
spotkanie ludzi gór (12).jpg
spotkanie ludzi gór (13).jpg
spotkanie ludzi gór (15).jpg
spotkanie ludzi gór (16).jpg
spotkanie ludzi gór (20).jpg
spotkanie ludzi gór (21).jpg
spotkanie ludzi gór (23).jpg
spotkanie ludzi gór (24).jpg
spotkanie ludzi gór (26).jpg
spotkanie ludzi gór (27).jpg
spotkanie ludzi gór (28).jpg
spotkanie ludzi gór (29).jpg

Komentarze (3)

Liczyrzepę chciał dostać Marek Kita ze Szklarskiej Poręby.

Kita uważa, że jest najlepszym przewodnikiem w Sudetach.

Marek Kita jest kiepskim przewodnikiem górskim. Jego biuro turystyczne też odstaje od innych biur w Szklarskiej Porębie.

profesjonalne foty !