To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mikołajkowa aukcja obrazu Darka Milińskiego już 3 grudnia!

Mikołajkowa aukcja obrazu Darka Milińskiego już 3 grudnia!

Świat w gorączce. W ostatnich miesiącach radykalnie zmienił się obraz naszego życia, szczególnie tego wspólnego. Wywołana stanem epidemii izolacja społeczna, dramatyczna sytuacja w kraju oraz ludzkie niepokoje skryte za maskami, przyłbicami i kombinezonami ochronnymi nie nastrajają zbyt optymistycznie... Nie można jednak zapominać o wartości i urodzie życia ani tracić z oczu otoczenia, które współtworzymy. Właśnie teraz, gdy wokół tyle złych wydarzeń i emocji, wielkie znaczenie ma pozytywna energia wkładana w ratowanie piękna codzienności i budowanie przyszłości. Dlatego, mimo bardzo trudnego czasu i wyjątkowo niesprzyjających okoliczności, Dariusz Miliński, wspaniały artysta z Pławnej, nie rezygnuje ze społecznej aktywności i, wzorem lat poprzednich, wspólnie z bliskimi organizuje kolejną mikołajkową akcję charytatywną na rzecz dzieci mieszkających w jego wsi.

Przed nami więc tegoroczna, jedyna w swoim rodzaju, mikołajkowa aukcja jednego z najnowszych obrazów Dariusza Milińskiego, z której dochód przeznaczony zostanie na świąteczne prezenty dla dzieci z Pławnej. Gorąco zachęcamy do udziału w licytacji „Lotników pacyfistów”, którą przeprowadzimy telefonicznie w czwartek, 3 grudnia!

Artystyczne Mikołajki

Mikołajki w Pławnej mają już ćwierćwieczną tradycję. To niezwykłe wydarzenie zrodziło się z potrzeby serca dobrych ludzi, chęci działania na rzecz środowiska lokalnego i walki z biedą, której tak wiele było wokół. Na przestrzeni lat nieco zmieniła się ich formuła, ale niezmienna pozostała wspaniała idea i ogromna wartość niezwykłego działania. W roku 2020 Mikołajki w Pławnej, ze względu na pandemię, przyjmą inną, kryzysową postać. Finał akcji ma mieć minimalistyczny rozmiar, ale nie mniejszy wymiar. Oznacza to, że nie odbędzie się mikołajkowa impreza w dotychczasowym kształcie, podczas której dzieciaki obdarowane zostaną prezentami. Spotkanie z Mikołajem sprowadzone zostanie najprawdopodobniej do symbolicznego gestu w skali, na jaką pozwolą względy bezpieczeństwa. 

- Nie wolno nam porzucić siebie nawzajem. Szczególnie teraz potrzebne jest nam poczucie bliskości i jedności, jak nigdy dotąd. Nie możemy pozwolić na utratę kolorów życia, dopuścić, by zgasło w nas światełko nadziei na piękniejsze jutro. Właśnie teraz musimy być razem, nawet jeśli nie możemy normalnie się spotykać, witać i wpadać sobie w ramiona, tak jak byśmy chcieli. Nie możemy zatracić tradycji, która tak pięknie owocowała przez lata. Starzejemy się, chorujemy, cierpimy, ale nie tracimy woli istnienia. Musimy wspólnie przetrwać ten cały koszmar, by znowu w pełni cieszyć się życiem – podkreśla Darek Miliński. 

Dlatego już ćwierć wieku, każdego roku wraz z rodziną i przyjaciółmi, organizuje świąteczne wydarzenia dla wszystkich dzieci z Pławnej, malowniczej wsi koło Lubomierza, w której mieszka i tworzy. W ten sposób choć na chwilę wyczarowuje cudowny świat, zachwycający szczególnie, gdy wokół bezbarwnie, smutno i raczej niewiele powodów do radości.

Od lat Nowiny Jeleniogórskie pomagają w tym pięknym, dobroczynnym działaniu, organizując specjalną mikołajkową aukcję jednego z najnowszych obrazów Dariusza Milińskiego. Pieniądze ze sprzedaży specjalnego dzieła sztuki, przygotowanego specjalnie na tę okazję, przeznaczone są właśnie na rozdawane później wszelkiego rodzaju świąteczne prezenty dla dzieci. 

To nie jest zwykła licytacja. Pieniądze, choć istotne, nie są w niej najważniejsze. Bezcenną ideą jest wciągnięcie do wspólnego działania jak największej grupy osób, gotowych do budowania piękniejszego świata, i sprawienie im radości z udziału w szlachetnym przedsięwzięciu. Również z tego powodu cena wywoławcza obrazu ustalana jest zawsze na stosunkowo niskim poziomie. Chcemy w ten sposób zachęcić do udziału w licytacji możliwie najwięcej osób. Ponieważ finał aukcji trudno przewidzieć, jest szansa, by wartościowe dzieło wziętego artysty zdobyć za atrakcyjną cenę. Bywały lata, w których mikołajkowy obraz sprzedawany był tanio, ale też i takie, w których cena dzieła szybowała wysoko w górę. Nie powinno to jednak zniechęcać kogokolwiek do udziału w aukcji, bo każdy rok jest inny i przynosi nam różne niespodzianki.

Skrzydlate marzenia

W tym roku licytować będziemy obraz „Lotnicy pacyfiści” - olej na płótnie formatu 40x50 cm, oprawiony w drewnianą, ręcznie zdobioną ramę. Prezentowany na zdjęciu obraz czeka już na nowego właściciela w redakcji NJ. Zainteresowani udziałem w licytacji mogą obejrzeć dzieło w godzinach pracy biura (od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 16.00).

Ogromnie ciekawi nas, jak wysoko uniosą nas tym razem uskrzydlone marzenia. Obraz, który idzie pod młotek, ma bowiem w sobie niebywałą energię dziecięcej fantazji i szybowania myślami w przestworzach, nawet gdy nogami twardo stąpamy po ziemi... 

Jak wysoko uniesie nas temperatura tegorocznej licytacji, przekonamy się już wkrótce. Jedno jest pewne: aukcja, bez względu na jej efekt finansowy, zawsze kończy się sukcesem. Milińscy, bez względu na to, za ile zlicytowany zostanie obraz, z rozmachem przygotowują mikołajkowe prezenty dla maluchów. Już dziś wiadomo więc, że i tym razem, podobnie jak w latach poprzednich, dla dzieciaków przygotowanych zostanie blisko 200 paczek z upominkami! Będą też nagrody w tradycyjnym, dorocznym konkursie plastycznym, organizowanym dla dzieci w Pławnej, którego rozstrzygnięcie jest częścią mikołajkowej akcji Dariusza Milińskiego. 

Tym razem z mikołajkowych planów trzeba było usunąć wspólną zabawę. Rodzinny sztab intensywnie pracuje jednak nad przygotowaniem zawsze wyczekiwanego spotkania z Mikołajem rozdającym prezenty, w warunkach reżimu sanitarnego. 

Twórcy wydarzenia nie porzucają jednak myśli o zestawie dodatkowych atrakcji, jakie zafundować będą mogli dzieciakom w przypadku większego efektu finansowego licytacji obrazu. To, jak bogaty będzie ostatecznie zestaw mikołajkowych prezentów i co znajdzie się w paczkach dla dzieciaków, zależy bowiem także od hojności tych, którzy zechcą wesprzeć akcję artysty oraz wyniku licytacji. Jeśli obraz sprzedany zostaje za wysoką cenę, Dariusz Miliński zawsze dorzuca dodatkowe niespodzianki do bogatego zestawu mikołajkowych podarków. 

Mikołajki w Pławnej zaplanowane są zgodnie z kalendarzem na 6 grudnia. Jeśli w tym terminie nie będzie można zorganizować imprezy dla dzieci, a finał aukcji pozwoli na sfinansowanie występu artystycznego dla maluchów (spektaklu, koncertu czy klaunady), takie wydarzenie przygotowane zostanie w innym, późniejszym terminie, gdy tylko będzie to możliwe. 

Nowinowa licytacja

Żeby zdążyć z przygotowaniami do finału świątecznej akcji, mikołajkową licytację obrazu przeprowadzimy telefonicznie, w czwartek, 3 grudnia, w godz. od 11.00 do 16.00. Wszyscy, którzy chcą wziąć w niej udział, muszą wcześniej zgłosić swój akces. Najlepiej telefonicznie - dzwoniąc pod redakcyjny numer 75 64 24 420 lub 601 572 243 (w godzinach od 8.00 do 16.00). Zgłoszenia dokonać można też przez internet, wysyłając e-mail na adres: d.antosik@nj24.pl. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest podanie swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu, za pośrednictwem którego kontaktować będziemy się z licytującym.

Do licytacji włączyć można się praktycznie do ostatniej chwili przed jej zamknięciem. Lepiej zrobić to jednak jak najwcześniej, choćby natychmiast. Kolejność zgłoszeń decyduje bowiem o kolejności, w jakiej dzwonić będziemy do licytujących z potwierdzeniem uczestnictwa w licytacji i pytaniami o ich propozycje cen. Osoba, która zgłosi się jako pierwsza do licytacji obrazu, rozpocznie aukcję z ceną wywoławczą, która wynosi tradycyjnie 500 zł. Minimalne postąpienie w trakcie licytacji wynosi 50 zł lub wielokrotność 50 zł.

Uwaga! Do każdej z osób, które zgłoszą swój udział w aukcji, zadzwonimy z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia po rozpoczęciu licytacji. Jednocześnie poinformujemy szczegółowo o sposobie przeprowadzenia aukcji.

Gorąco zapraszamy do udziału w naszej szlachetnej zabawie! Stawką jest bezcenna radość dzieciaków oraz własna satysfakcja z osobistego udziału w dobroczynnej akcji. To, jak bogate będą prezenty dla dzieciaków, zależy od hojności uczestników licytacji! Pomóżmy Lotnikom wzbić się jak najwyżej! Tym bardziej, że aukcja jest nie tylko okazją do szlachetnego uczynku, ale i szansą zdobycia wartościowego dzieła sztuki, więc być może też okazją na niezły interes... Licytujemy wszak dzieło wziętego twórcy, którego prace od lat sprzedają się znakomicie. Zapraszamy! 

Na tegoroczną aukcję Dariusz Miliński przygotował obraz "Lotnicy pacyfiści" – olej na płótnie formatu 40x50 cm, oprawiony w ozdobną ramę, która także jest dziełem artysty. 

Więcej o mikołajkowej akcji dobroczynnej Darka Milińskiego i  tegorocznej licytacji obrazu w Nowinach Jeleniogórskich z 17 listopada 2020 r. Zapraszamy do lektury!

Darek i Lotnicy 2020 (5) Fot DAN - nj24.jpg

Komentarze (1)

Piękny gest jak co roku.Obraz też piekny.
Pozdrawiam