To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2017: Festiwal, na którym trzeba być!

W programie m.in. najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano” z Krzysztofem Majchrzakiem, który będzie gościem festiwalu.

Już 20 lutego rozpoczyna się jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. Na miłośników kina i dobrej muzyki czeka 7 wypełnionych wydarzeniami dni, ponad 200 filmów, 2 wspaniałe koncerty, 7 spotkań z twórcami i 2 wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Tyle liczby, a co dokładnie w programie?

Światowa inauguracja

Festiwal rozpoczną w poniedziałek, 20 lutego, projekcje specjalne. O godz. 16:15 – zdobywca Złotej Palmy i Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes - „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha. Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi, a sam trafia w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Tego samego dnia, o godz. 18:15 „Klient” Asghara Farhadi, twórcy nagrodzonego Oscarem słynnego „Rozstania”. Tym razem zobaczymy rozgrywający się we współczesnym Teheranie thriller psychologiczny, w którym mężczyzna prowadzi prywatne śledztwo po ataku na swoją żonę. To przedpremierowy pokaz filmu, który do kin wejdzie dopiero za 2 miesiące, więc tym bardziej warto wybrać się do kina.
Dzień zakończy oficjalna inauguracja festiwalu, czyli koncert mistrzowskiego tria Możdżer-Danielsson-Fresco, które po raz pierwszy wystąpi w naszym mieście. Gwiazdy światowej sceny muzycznej zagrają w Teatrze im. C. K. Norwida o godz. 21.00. Tych wybitnych muzyków miłośnikom jazzu specjalnie przedstawiać nie trzeba. DREAM TEAM Trio, bo tak również nazywany jest zespół, w pełni zasługuje na swoją nazwę. Publiczność docenia jego subtelne i wyrafinowane brzmienie, a muzycy potrafią zaskakiwać wirtuozerią i graniem na niejednym instrumencie. Oprócz fortepianu, Możdżer gra również na keyboardzie oraz celeście. Danielsson wymienia kontrabas na wiolonczelę, a Fresco rzuca na nas urok bębnami oraz instrumentami perkusyjnymi. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników dobrej muzyki.

Wtorek, 21 lutego, to kolejne dwa ważne filmy ostatniego sezonu. O godz. 16:30 „Komuna” Thomasa Vinterberga, reżysera słynnego oscarowego „Polowania”. Historia grupy ludzi, którzy zakładają hipisowską komunę w wielkiej willi. Na zakończenie dnia, o godz. 18:45 prawdziwy przebój – „Toni Erdmann” w reż. Maren Ade. Nominowany do Oscara, niekwestionowany triumfator gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, gdzie zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii europejskich „Oscarów”, której film zdobył główną nagrodę Akademii. To pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią, śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Dni kina polskiego

22 i 23 lutego to dni kina polskiego. W środę, 22 lutego, o godz. 17:30 zobaczymy „Ederly” w reż. Piotra Dumały. To już drugi film aktorski w dorobku cenionego na świecie twórcy filmów animowanych. Pełna surrealistycznego humoru i absurdu opowieść o mężczyźnie, który przybywa do Ederly, miasteczka istniejącego poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Film otrzymał na Festiwalu Filmowym w Gdyni I Nagrodę w konkursie Inne Spojrzenie. Po seansie z widzami spotka się reżyser filmu.
Wieczorem, o godz. 20.00, film wyłącznie dla widzów dorosłych. Nagrodzony za debiut w Gdyni, prezentowany na festiwalu w San Sebastian, Camerimmage w Bydgoszczy oraz w Londynie „Plac zabaw” w reż. Bartosza M. Kowalskiego. To budząca ogromne emocje, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia opowiadająca o jednym dniu z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową, a niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Po projekcji z widzami spotka się reżyser filmu.

W czwartek, 23 lutego, o godz. 17:30 najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano”. Historia mieszkającego w lesie mężczyzny, żyjącego w wybudowanej przez siebie ziemiance, który za towarzystwo ma jedynie trójnogiego psa. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka Jadzia. Po filmie zapraszamy na spotkanie z wybitnym polskim aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, który powrócił na ekrany kin główną rolą w filmie, po blisko dziewięcioletniej przerwie. O godz. 20:15 ostatni film mistrza polskiego kina, Andrzeja Wajdy„Powidoki” z Bogusławem Lindą w roli Władysława Strzemińskiego.

Znakomite dokumenty oraz kino czeskie i węgierskie

W piątek, 24 lutego, polskie kino dokumentalne.  O godz. 17.30 nagradzana na festiwalach w Locarno, Lipsku, Warszawie, Mińsku, Bratysławie i Jihlavie „Komunia” – debiutancki film Anny Zameckiej. Historia 14-letniej Oli, która zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem, i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu.

Także 24 lutego, o godz. 19:30 gratka dla miłośników czeskiego kina: najnowszy film Jana Hřebejka „Nauczycielka”. Przejmujące, choć niepozbawione humoru studium czeskiej mentalności z czasów komunizmu. Jan Hřebejk po projekcji spotka się z widzami.
Przedostatni dzień festiwalu, 25 lutego, to okazja, by zobaczyć film zrealizowany przez jednego z najciekawszych i najważniejszych współczesnych artystów – Zbigniewa Liberę, czyli „Walser” ze zdjęciami Adama Sikory i główną rolą Krzysztofa Stroińskiego ( o godz. 11.00). Film kręcony był w Słowenii, a na jego potrzeby tłumacz i poliglota, Robert Stiller, wymyślił nowy język, którym posługują się bohaterowie. O filmie będzie można porozmawiać z reżyserem tuż po zakończeniu projekcji. O godz. 13:45 kolejny film dokumentalny. „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” to najnowszy obraz nagradzanego i znanego na całym świecie polskiego dokumentalisty – Pawła Łozińskiego, który po projekcji spotka się z widzami.
Projekcje specjalne zakończy o 16.30 film węgierski „To nie są najlepsze dni mojego życia” w reż. Szabolcsa Hajdu. To historia rodzinna, kameralne studium zachowań, postaw i empatii, błyskotliwe i ironiczne. Najlepszy film na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach.

Wszystkie pokazy specjalne i spotkania z twórcami filmów odbywają się w kinie LOT. Wszystkie filmy, z polskimi i angielskimi napisami.

Prestiżowy konkurs, warsztaty i dyskusje filmowe

Pokazy specjalne to jednak niecałe 10 procent filmowych propozycji tegorocznego ZOOM-u. Warto również przyjrzeć się krótkim filmom fabularnym, dokumentalnym i animowanym oraz video-artom z całego świata, wyselekcjonowanym z ponad 6000 nadesłanych na cztery festiwalowe konkursy. Projekcje konkursowe będą się odbywać od 22 do 24 lutego w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej, natomiast video-art będzie można oglądać, tradycyjnie już, w Biurze Wystaw Artystycznych. Filmy konkursowe oceniane będą przez cztery niezależne grona jurorskie, a wśród jurorów wybitni specjaliści w swych dziedzinach, jak Krzysztof Majchrzak, Paweł Łoziński czy Zbigniew Libera. Ze szczegółowym programem projekcji konkursowych można się zapoznać na stronie festiwalu bądź ze specjalnie przygotowanych ulotek i harmonogramów projekcji, które są dostępne w ODK i pozostałych miejscach wydarzeń. Obcojęzyczne filmy konkursowe wyświetlane są z angielskimi napisami.
Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT.

Festiwalowi towarzyszą w tym roku otwarte dla publiczności warsztaty NOWE MEDIA, adresowane głównie do młodzieży zainteresowanej artystycznymi kierunkami studiów. Podczas trzech dni (22 – 24 lutego) w BWA odbędą się spotkania z wykładowcami i studentami z Wydziału Sztuki Mediów ASP z Warszawy, Wydziału Malarstwa I Nowych Mediów Akademii Sztuki ze Szczecina oraz Katedry Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu, podczas których będzie także okazja do wypróbowania twórczych przekształceń i interpretacji obrazu oraz wspólnej kreacji.
W sobotnie południe, 25 lutego, o godz. 12:00 w Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się, organizowana w ramach festiwalu, międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem wykładowców z tych krajów. Na konferencję wstęp jest wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Spektakularny finał

W sobotni wieczór, 25 lutego, o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej uroczysta gala festiwalowa, którą poprowadzi ceniony krytyk filmowy Tomasz Raczek. Poznamy wyniki konkursów filmowych, a laureatom zostaną wręczone nagrody. Wieczór uświetni projekcja jednego z najwybitniejszych filmów niemych Charliego Chaplina „Światła wielkiego miasta”, do którego na żywo zagra Piotr Domagała Trio. Historia włóczęgi zakochanego w niewidomej kwiaciarce to najbardziej pracochłonny film Chaplina. Jego produkcja zajęła mu aż 4 lata, a zdjęcia 180 dni. To jeden z ostatnich filmów niemych i jednocześnie jeden z najwybitniejszych. Obraz znalazł się na liście "100 największych filmów w historii kina", opublikowanej w 2005 roku przez magazyn The Times.

Szczegółowy program festiwalu oraz więcej informacji o kolejnych wydarzeniach w publikacjac, do których odnośniki znajują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl. Bilety dostępne w miejscach wydarzeń oraz w ODK. Karnety w kinie LOT i w ODK na jeleniogórskim Zabobrzu.

Spotkania z twórcami filmów oraz warsztaty Nowe Media odbywają się w ramach projektu „Międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodych twórców”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020, oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.