Światowa inauguracja
Festiwal rozpoczną w poniedziałek, 20 lutego, projekcje specjalne. O godz. 16:15 – zdobywca Złotej Palmy i Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes - „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha. Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi, a sam trafia w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Tego samego dnia, o godz. 18:15 „Klient” Asghara Farhadi, twórcy nagrodzonego Oscarem słynnego „Rozstania”. Tym razem zobaczymy rozgrywający się we współczesnym Teheranie thriller psychologiczny, w którym mężczyzna prowadzi prywatne śledztwo po ataku na swoją żonę. To przedpremierowy pokaz filmu, który do kin wejdzie dopiero za 2 miesiące, więc tym bardziej warto wybrać się do kina.
Dzień zakończy oficjalna inauguracja festiwalu, czyli koncert mistrzowskiego tria Możdżer-Danielsson-Fresco, które po raz pierwszy wystąpi w naszym mieście. Gwiazdy światowej sceny muzycznej zagrają w Teatrze im. C. K. Norwida o godz. 21.00. Tych wybitnych muzyków miłośnikom jazzu specjalnie przedstawiać nie trzeba. DREAM TEAM Trio, bo tak również nazywany jest zespół, w pełni zasługuje na swoją nazwę. Publiczność docenia jego subtelne i wyrafinowane brzmienie, a muzycy potrafią zaskakiwać wirtuozerią i graniem na niejednym instrumencie. Oprócz fortepianu, Możdżer gra również na keyboardzie oraz celeście. Danielsson wymienia kontrabas na wiolonczelę, a Fresco rzuca na nas urok bębnami oraz instrumentami perkusyjnymi. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników dobrej muzyki.
Wtorek, 21 lutego, to kolejne dwa ważne filmy ostatniego sezonu. O godz. 16:30 „Komuna” Thomasa Vinterberga, reżysera słynnego oscarowego „Polowania”. Historia grupy ludzi, którzy zakładają hipisowską komunę w wielkiej willi. Na zakończenie dnia, o godz. 18:45 prawdziwy przebój – „Toni Erdmann” w reż. Maren Ade. Nominowany do Oscara, niekwestionowany triumfator gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, gdzie zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii europejskich „Oscarów”, której film zdobył główną nagrodę Akademii. To pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią, śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.
Dni kina polskiego
22 i 23 lutego to dni kina polskiego. W środę, 22 lutego, o godz. 17:30 zobaczymy „Ederly” w reż. Piotra Dumały. To już drugi film aktorski w dorobku cenionego na świecie twórcy filmów animowanych. Pełna surrealistycznego humoru i absurdu opowieść o mężczyźnie, który przybywa do Ederly, miasteczka istniejącego poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Film otrzymał na Festiwalu Filmowym w Gdyni I Nagrodę w konkursie Inne Spojrzenie. Po seansie z widzami spotka się reżyser filmu.
Wieczorem, o godz. 20.00, film wyłącznie dla widzów dorosłych. Nagrodzony za debiut w Gdyni, prezentowany na festiwalu w San Sebastian, Camerimmage w Bydgoszczy oraz w Londynie „Plac zabaw” w reż. Bartosza M. Kowalskiego. To budząca ogromne emocje, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia opowiadająca o jednym dniu z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową, a niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Po projekcji z widzami spotka się reżyser filmu.
W czwartek, 23 lutego, o godz. 17:30 najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano”. Historia mieszkającego w lesie mężczyzny, żyjącego w wybudowanej przez siebie ziemiance, który za towarzystwo ma jedynie trójnogiego psa. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka Jadzia. Po filmie zapraszamy na spotkanie z wybitnym polskim aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, który powrócił na ekrany kin główną rolą w filmie, po blisko dziewięcioletniej przerwie. O godz. 20:15 ostatni film mistrza polskiego kina, Andrzeja Wajdy – „Powidoki” z Bogusławem Lindą w roli Władysława Strzemińskiego.
Znakomite dokumenty oraz kino czeskie i węgierskie
W piątek, 24 lutego, polskie kino dokumentalne. O godz. 17.30 nagradzana na festiwalach w Locarno, Lipsku, Warszawie, Mińsku, Bratysławie i Jihlavie „Komunia” – debiutancki film Anny Zameckiej. Historia 14-letniej Oli, która zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem, i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu.
Także 24 lutego, o godz. 19:30 gratka dla miłośników czeskiego kina: najnowszy film Jana Hřebejka „Nauczycielka”. Przejmujące, choć niepozbawione humoru studium czeskiej mentalności z czasów komunizmu. Jan Hřebejk po projekcji spotka się z widzami.
Przedostatni dzień festiwalu, 25 lutego, to okazja, by zobaczyć film zrealizowany przez jednego z najciekawszych i najważniejszych współczesnych artystów – Zbigniewa Liberę, czyli „Walser” ze zdjęciami Adama Sikory i główną rolą Krzysztofa Stroińskiego ( o godz. 11.00). Film kręcony był w Słowenii, a na jego potrzeby tłumacz i poliglota, Robert Stiller, wymyślił nowy język, którym posługują się bohaterowie. O filmie będzie można porozmawiać z reżyserem tuż po zakończeniu projekcji. O godz. 13:45 kolejny film dokumentalny. „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” to najnowszy obraz nagradzanego i znanego na całym świecie polskiego dokumentalisty – Pawła Łozińskiego, który po projekcji spotka się z widzami.
Projekcje specjalne zakończy o 16.30 film węgierski „To nie są najlepsze dni mojego życia” w reż. Szabolcsa Hajdu. To historia rodzinna, kameralne studium zachowań, postaw i empatii, błyskotliwe i ironiczne. Najlepszy film na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach.
Wszystkie pokazy specjalne i spotkania z twórcami filmów odbywają się w kinie LOT. Wszystkie filmy, z polskimi i angielskimi napisami.
Prestiżowy konkurs, warsztaty i dyskusje filmowe
Pokazy specjalne to jednak niecałe 10 procent filmowych propozycji tegorocznego ZOOM-u. Warto również przyjrzeć się krótkim filmom fabularnym, dokumentalnym i animowanym oraz video-artom z całego świata, wyselekcjonowanym z ponad 6000 nadesłanych na cztery festiwalowe konkursy. Projekcje konkursowe będą się odbywać od 22 do 24 lutego w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej, natomiast video-art będzie można oglądać, tradycyjnie już, w Biurze Wystaw Artystycznych. Filmy konkursowe oceniane będą przez cztery niezależne grona jurorskie, a wśród jurorów wybitni specjaliści w swych dziedzinach, jak Krzysztof Majchrzak, Paweł Łoziński czy Zbigniew Libera. Ze szczegółowym programem projekcji konkursowych można się zapoznać na stronie festiwalu bądź ze specjalnie przygotowanych ulotek i harmonogramów projekcji, które są dostępne w ODK i pozostałych miejscach wydarzeń. Obcojęzyczne filmy konkursowe wyświetlane są z angielskimi napisami.
Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT.
Festiwalowi towarzyszą w tym roku otwarte dla publiczności warsztaty NOWE MEDIA, adresowane głównie do młodzieży zainteresowanej artystycznymi kierunkami studiów. Podczas trzech dni (22 – 24 lutego) w BWA odbędą się spotkania z wykładowcami i studentami z Wydziału Sztuki Mediów ASP z Warszawy, Wydziału Malarstwa I Nowych Mediów Akademii Sztuki ze Szczecina oraz Katedry Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu, podczas których będzie także okazja do wypróbowania twórczych przekształceń i interpretacji obrazu oraz wspólnej kreacji.
W sobotnie południe, 25 lutego, o godz. 12:00 w Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się, organizowana w ramach festiwalu, międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem wykładowców z tych krajów. Na konferencję wstęp jest wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Spektakularny finał
W sobotni wieczór, 25 lutego, o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej uroczysta gala festiwalowa, którą poprowadzi ceniony krytyk filmowy Tomasz Raczek. Poznamy wyniki konkursów filmowych, a laureatom zostaną wręczone nagrody. Wieczór uświetni projekcja jednego z najwybitniejszych filmów niemych Charliego Chaplina „Światła wielkiego miasta”, do którego na żywo zagra Piotr Domagała Trio. Historia włóczęgi zakochanego w niewidomej kwiaciarce to najbardziej pracochłonny film Chaplina. Jego produkcja zajęła mu aż 4 lata, a zdjęcia 180 dni. To jeden z ostatnich filmów niemych i jednocześnie jeden z najwybitniejszych. Obraz znalazł się na liście "100 największych filmów w historii kina", opublikowanej w 2005 roku przez magazyn The Times.
Szczegółowy program festiwalu oraz więcej informacji o kolejnych wydarzeniach w publikacjac, do których odnośniki znajują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl. Bilety dostępne w miejscach wydarzeń oraz w ODK. Karnety w kinie LOT i w ODK na jeleniogórskim Zabobrzu.
Spotkania z twórcami filmów oraz warsztaty Nowe Media odbywają się w ramach projektu „Międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodych twórców”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020, oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...